Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychoterapeuci z SWPS w Katowicach chcą badać duchownych. Powinni? [SKOMENTUJ]

Agata Pustułka
arc.
Bycie księdzem wiąże się z wysokim statusem społecznym i różnymi wyzwaniami, z którymi trudno radzić sobie w pojedynkę - twierdzą badacze z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach i zapraszają do udziału w badaniu obecnych i byłych duchownych katolickich oraz ich rodziny. Chcą się dowiedzieć w jaki sposób księża radzą sobie z codziennymi trudnościami, a w przypadku tych, którzy porzucili stan kapłański - z adaptacją do życia świeckiego.

Rola kapłana i powiernika duchowego, sprostanie oczekiwaniom wiernych i przełożonych, zetknięcie się ze światem zewnętrznym po zrzuceniu sutanny - to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się księża katoliccy. Jak duchowni radzą sobie z trudnościami dnia codziennego? Kto jest dla nich wsparciem? Gdzie i u kogo szukają pomocy? Jak wygląda życie po odejściu od kapłaństwa i co stanowi największe wyzwanie? Odpowiedzi na te pytania szuka zespół badaczy z SWPS w Katowicach, pod kierunkiem dr. Igora Pietkiewicza, który posiada doświadczenie terapeutyczne w pracy z duchownymi.

Według dostępnych danych, w polskim Kościele Rzymskokatolickim jest ponad 30 tys. księży. - To znacząca grupa, a jednak w Polsce i na świecie brakuje badań dotyczących sposobu radzenia sobie księży ze specyficznymi dla tej grupy wyzwaniami - mówi dr Igor Pietkiewicz, psycholog SWPS Katowice. - Brakuje badań na temat adaptacji duchownych, którzy porzucili kapłaństwo. Nie wiemy, jak sobie radzą ze zmianą środowiska. Nasze badania i publikacje mają wypełnić tę lukę - dodaje dr Pietkiewicz. Jak wygląda sytuacja w Polsce przekonamy się niebawem, dzięki wynikom prowadzonego projektu badawczego.

Badanie polega na ok. 60 min. rozmowie z psychoterapeutą, który zapewnia anonimowość. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu proszone są o zgłoszenie się do października na adres email: [email protected] lub pod numerem telefonu: 602 648 713.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!