Pszczoły z Burowca, Brynowa i NOSPR-u zapylają rośliny w Katowicach. „Miód z nutą Katowic” reklamuje stolicę województwa śląskiego

Materiał informacyjny Miasta Katowice
pszczoły NOSPR
pszczoły NOSPR Radosław Kaźmierczak
Udostępnij:
Pasieki dla pszczół miasto Katowice prowadzi od roku 2020. Owady przez cały sezon mają nieograniczony dostęp do zapylania miejskiej roślinności, w zamian rewanżując się miodem, który wykorzystywany jest jako gadżet reklamowy stolicy województwa Śląskiego.

Pierwsze pasieki, w których zamieszkała łagodna odmiana pszczół miodnych, pojawiły się w Katowicach w 2020 roku. Ilość pszczół, które zapylają na terenie miasta regularnie z roku na rok się powiększa. W roku 2021 w mieście były 3 pasieki mające 120 tys. pszczół, a aktualnie jest to już 7 pszczelich rodzin o łącznej populacji ok. 240 tys. owadów. W każdym ulu w szczycie sezonu zamieszkuje ok. 50 tys. pszczół, a na zimę ich populacja spada do 20-30 tys. Trzy ule znajdują się na terenie basenu Burowiec, a po dwie sztuki na dachach basenu Brynów i NOSPR-u.

Instalowane na terenie Katowic ule są w 100% ekologiczne. Wszystkie stworzono wyłącznie z naturalnych materiałów oraz pomalowano przy pomocy ekologicznych farb. Również ich dezynfekcja odbywa się bez udziału środków chemicznych. Pasieki postawiono z dala od krawędzi dachów oraz pozbawiono je luźnych elementów, dzięki czemu nie są narażone na niekorzystne działanie wiatru. Każda z nich posiada również swoje indywidualne poidełko.

– Miejskie ule to jedno z działań prowadzonych w Katowicach z myślą o dobrostanie owadów. Nie zapominamy o wysiewaniu łąk kwietnych, ale też staramy się wprowadzać jak najwięcej zieleni do centrum Katowic – przykładem tego może być metamorfoza jaką przeszła al. Korfantego, na której już pojawiło się 46 drzew. To samo czeka ul. Warszawską, a najbardziej spektakularna przemiana nastąpi na placu Sejmu Śląskiego – zauważa Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dodatkowo, jeśli to możliwe Zakład Zieleni Miejskiej zmienia częstotliwość i zasady koszenia traw oraz pamięta o ciągłym wysiewaniu i pielęgnacji roślin.

Miasto jest dla pszczół niezwykle przyjaznym środowiskiem. Jest w nim cieplej, sezon trwa dłużej, a także nie ma na jego terenie monokulturowych upraw, dzięki czemu jest więcej różnorodnych kwiatów. Ponadto roślinność miejska jest częściej pielęgnowana, a w przestrzeni zurbanizowanej nie stosuje się szkodliwych dla owadów pestycydów i nawozów sztucznych.

Miód miejski zdrowy jak wiejski

Oryginalnym gadżetem promocyjnym, który w swojej ofercie ma miasto Katowice jest „Miód z nutą Katowic”, pochodzący z miejskich pasiek.

– Miód pozyskiwany z uli to nasz gadżet promocyjny. Jednak to nie miód jest w tej akcji najważniejszy. Istotne jest upowszechnianie wiedzy ekologicznej, zwrócenie uwagi na współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym codziennym życiu. Szczególnie w naszym mieście, w którym ponad 50% powierzchni to tereny zielone – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta.

Pochodzący z Katowic miód porównano z miodem znajdującym się na sklepowych półkach. Badania pokazały, że pochodzący ze stolicy Śląska miód nie zawiera w ogóle pestycydów. Ponadto w laboratorium wykazano, że nie zawiera też zwiększonej ilości metali ciężkich. W porównaniu z miodem sklepowym ma pięć razy mniej żelaza i dwa razy mniej rtęci.

Miód zebrany z basenów w Katowicach powstaje głównie z różnych gatunków wierzb i kasztanowców (51% pyłków). Posiada również w sobie gatunki śliw i koniczyn. Miód produkowany przez pasieki na NOSPR-ze aż w 62% pochodzi z kasztanowców, a pozostałe pyłki pochodzą z głogu, klonów, maliny i winobluszczów.

„Miód z nutą Katowic” można wygrać, biorąc udział w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Katowice. Aby być na bieżąco, warto obserwować miejskie profile w social mediach i stronę internetową Katowic.

Jak można wesprzeć miejskie pszczoły?

Każdy mieszkaniec Katowic może na co dzień wspierać pozytywną pracę pszczół w przestrzeni miejskiej.

- Pomagać możemy chociażby siejąc łąki kwietne, które są bardzo popularnym tematem w tej chwili. Możemy też zamieniać trawniki na łąki kwietne, dzięki czemu sami sobie ułatwiamy życie, bo nie musimy kosić trawnika co tydzień, a przy okazji zapewniamy pszczołom i innym zwierzętom pożywienie. Można postawić tutaj na terenie miasta poidełka dla owadów, z których prócz pszczół będą też korzystać motyle czy trzmiele. No i siać rośliny miododajne, czyli zwracać uwagę na to jakie rośliny hodujemy na balkonach czy w ogródkach, tak, aby były wartościowe dla zwierząt i owadów zapylających – mówi Łukasz Przybył, pszczelarz opiekujący się miejskimi pasiekami.

Strona www: katowice.eu
Facebook: facebook.com/Katowice.eu
Instagram: instagram.com/miasto_katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie