Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczoły z Katowic dają więcej miodu, niż te na wsi? Naukowcy potwierdzają: nie było żadnych różnic [9. 5. 2019 r.]

TK
Pszczoły z Katowic dają więcej miodu, niż te na wsi? Naukowcy potwierdzają: nie było żadnych różnic
Pszczoły z Katowic dają więcej miodu, niż te na wsi? Naukowcy potwierdzają: nie było żadnych różnic
Pszczoły w Katowicach mają swoje ule na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jak się okazuje, mają tutaj lepiej niż na wsi. Z badań wynika, że pszczoły w centrum Katowic dają więcej miodu, niż pszczoły, które żyją w tradycyjnej pasiece na wsi. Naukowcy nie mają wątpliwości: nie ma żadnych różnic w czystości miodu.

Pszczoły z Katowic dają więcej miodu, niż te na wsi?

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wzięli pod lupę jakość miodu pochodzącego z sześciu uli, mieszczących się na dachu Wydziału Prawa i Administracji. Na potrzeby badań powstała również analogiczna pasieka, tyle, że w tradycyjnych warunkach na wsi oddalonej od Katowic o 100 km.

Okazało się, że katowickie pszczoły świetnie poradziły sobie z problemem zdobywania pożywienia. Było to możliwe dzięki miododajnym gatunkom znajdującym się w pobliżu. Takie rośliny nasadza na przykład Muzem Śląskie.

Kiedy porównywaliśmy ilość zgromadzonego pyłku i nektaru w katowickich ulach do tego, który zebrały ich siostry w pasiece tradycyjnej, okazało się, że pszczoły miejskie potrafiły pozyskać prawie dwukrotnie więcej pożywienia, a co za tym idzie, wyprodukować także więcej miodu. To było zaskakujące odkrycie. - powiedział mgr Łukasz Nicewicz.

Badania wykazały, że miód - mimo powstawania w zanieczyszczonym środowisku - nie odbiega jakością od tego pochodzącego z wiejskiej pasieki. Badania wykonywane były pod kątem obecności:

  • ołowiu,
  • kadmu,
  • cynku i miedzi.

Święto Pszczół w Ogrodzie Botanicznym (ZDJĘCIA)

Pszczoły w mieście. Jak się odnajdują?

Ciekawym aspektem przeprowadzonych badań przez naukowców z UŚ okazała się na przykład umiejętność poszukiwania pożywienia przez pszczoły. Jak stwierdziła dr Agata Bednarek - osobniki żyjące w tradycyjnej pasiece lepiej z tym sobie radzą. Wynika to z tego, że:

  • dostęp do roślin miododajnych jest trudniejszy i okresowy,
  • tamtejsze pszczoły muszą lepiej szukać.

Nie przegapcie

Pszczoły miejskie natomiast lepiej radzą sobie z orientacją w terenie. Mimo skomplikowanej mapy Katowic, pszczoły świetnie poradziły sobie z zapamiętywaniem drogi do ula.

Przypomnijmy, że pomysłodawcy utworzenia pasieki to naukowcy związani z UŚ: mgr Łukasz Nicewicz i dr Agata Bednarek. Opiekunami przedsięwzięcia są natomiast prof. Mirosław Nakonieczny i dr hab. Alina Kafel - informuje portalspozywczy.pl.

Zobacz także:
Miód z logo Ferrari. Pierwsza w Polsce pasieka na dachu salonu samochodowego powstała w Katowicach. Pszczoły bardzo lubią miasto

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo