Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Róża Księżnej Daisy dla przyjaciół Muzeum Zamkowego na 75. urodziny. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Statuetka Róży Księżnej Daisy dla Wita Karola Wojtowicza
Statuetka Róży Księżnej Daisy dla Wita Karola Wojtowicza Jolanta Pierończyk
Róża księżnej Daisy to jedno z wyróżnień Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Otrzymują ją wyjątkowi przyjaciele Muzeum Zamkowego. Do tej pory mogło się nią poszczycić dziewięć osób. Z okazji 75. urodzin Muzeum Zamkowego w Pszczynie to grono powiększyło się o pięć osób.

Róża księżnej Daisy to wyjątkowej urody kwiat róży wyhodowany przez ogrodnika Petera Lamberta w 1911 r. Jest to śnieżnobiała róża z bladoróżowym i żółtym środkiem. W sezonie można ją oglądać przy wejściu do zamku pszczyńskiego.
Dokładnie 100 lat później, w 2011 r., po raz pierwszy Muzeum Zamkowe wręczyło statuetkę Róży Księżnej Daisy - statuetkę autorstwa bielskiego artysty Bronisława Krzysztofa (którego dziełem jest m.in. nakrętka luksusowych perfum Sisley). Dostają ją szczególnie zasłużeni dla muzeum.

- Róża Daisy jest symbolem zmian, jakie tu się dokonały w ostatnich latach, dzięki odwadze i mądrości dyrektorów – powiedział 2011 r. prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, laureat jednej z pierwszych statuetek.

Wśród pierwszych laureatów był też zmarły 27 sierpnia 2022 szósty książę von Pless - Bolko von Hochberg. Laureatem Róży Księżnej Daisy był też dr Jan Kruczek, wielce zasłużony dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie bronioznawca i opiekun zbrojowni. W sumie - do 2022 r. tych laureatów było dziewięciu.

23 września 2022 podczas obchodów 75-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie (spóźnionych o rok, z powodu pandemii) lista laureatów Róży Księżnej Daisy wzrosła o pięć osób. Są to: Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego; Jan Petrus, Wit Karol Wojtowicz, Christine i Bogusław Rostworowscy oraz Jan Gałaszek.

- Róże wręczane są od serca - podkreślił Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Podczas uroczystości w Sali Lustrzanej nieobecny był jedynie marszałek Jakub Chełstowski, któremu Róża Księżnej Daisy została wręczona 26 września na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Jako pierwszy z obecnych laureatów po odbiór statuetki został poproszony Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, przewodniczący rady muzeum, o którym dyrektor Kluss powiedział, że jako wybitny bronioznawca wydawał dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie opinie na temat różnych obiektów militarnych i polecał różne zakupy związane z bronią.

Drugim nagrodzonym był Wit Karol Wojtowicz, dyrektor pałacu w Łańcucie, wieloletni członek rady muzeum, który przypomniał, że kontakty Łańcuta i Pszczyny mają ponadstuletnią historię.

- Hochbergowie bywali w Łańcucie, a Potoccy - w Pszczynie. Księżna Daisy przyjaźniła się z Betką Potocką, której podarowała swój portret. Jest u nas do dziś. I teraz, kiedy wrócę, pójdę do pomieszczenia, w którym się on znajduje i pokażę, co w Pszczynie dostałem - powiedział dyrektor pałacu w Łańcucie.

Dodał i to, że dziadek obecnego dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Józef Kluss, był konserwatorem zabytków województwa rzeszowskiego i w archiwach łańcuckich pozostały jego zapiski. Wit Karol Wojtowicz nał też poprzedniego dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, dr. Janusza Ziembińskiego, który przyjechał do Pszczyny właśnie z Łańcuta.

Laureatami statuetki Róży Księżnej Daisy są też Christine i Bogusław Rostworowscy, którym przysługuje tytuł hrabiowski, choć na co dzień go nie używają. Christine Rostworowska, Angielka, od lat pracuje nad biografią księżnej Daisy, Bogusław Rostworowski pomagał m.in. w nabyciu dla Pszczyny portretu Patsy, matki Daisy.

Był on własnością Beatryce von Hochberg, najstarszej siostry szóstego księcia von Pless, Bolka von Hochberg. Ponieważ jest to bardzo duży portret, a mieszkanie potomkini książęcego rodu znacznie mniejsze niż zamkowe komnaty, toteż postanowiła go oddać do jednego z renomowanych londyńskich domów aukcyjnych.

- Niestety, powiedziała mi o tym dopiero wtedy, kiedy to już zrobiła, a na domiar złego obraz został już wciągnięty do katalogu tego domu. Wydobycie go stamtąd było bardzo trudne, ale w końcu się udało i portret trafił do Pszczyny - opowiadał Bogusław Rostworowski.

Ostatnim laureatem tej wyjątkowej nagrody Muzeum Zamkowego w Pszczynie jest Jan Gałaszek, wieloletni konserwator zamku, mistrz sztuki konserwatorskiej, który otrzymał też Honorową Odznakę "Za zasługi dla województwa śląskiego".

Z okazji jubileuszu różnymi odznaczeniami uhonorowani zostali pracownicy Muzeum Zamkowego, a dyrektor w imieniu Muzeum Zamkowego odebrał medal "Za Zasługi dla powiatu pszczyńskiego", który wręczyli mu starosta Barbara Bandoła i przewodniczący rady powiatu Paweł Sadza.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera