Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Tak Rudołtowice bawiły się podczas dożynek powiatu pszczyńskiego [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

AS
Dożynki powiatu pszczyńskiego w Rudołtowicach
Dożynki powiatu pszczyńskiego w Rudołtowicach AS
Setki osób zjechały do Rudołtowic, by wspólnie z rolnikami z całego powiatu pszczyńskiego dziękować za tegoroczne zbiory. Rudołtowiczanie wspaniale przystroili z tej okazji swoje sołectwo. Poprzednie dożynki powiatowe w gminie Pszczyna obyły się pięć lat temu.

Dożynki Gminno-Powiatowe rozpoczęła msza św. w kościele św. Marcina w Ćwiklicach, gdzie rolnicy złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony.

Po mszy świętej korowód dożynkowy, przedstawiający dawną pracę na wsi przejechał ul. Wolności na boisko w Rudołtowicach, gdzie odbyły się dożynki.

Tam starostowie dożynek, Małgorzata i Brunon Michalikowie przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy powiatu i gminy - starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy i przewodniczącej Rady Powiatu, Barbary Bandoły oraz burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola i przewodniczącego Rady Miejskiej, Leszka Szczotki. - To dar rolników gminy i powiatu, który symbolizuje naszą ciężką pracę - mówili Michalikowie.

- Dziękuję, że dzisiaj możemy się spotkać na tej pszczyńskiej ziemi i wspólnie dziękować za waszą ciężką pracę. Ta rolnicza przedsiębiorczość jest nastawiona na większe ryzyko niż jakakolwiek inna branża, bo rolnik musi zetknąć się z dwoma czynnikami, na które nie ma żadnego wpływu - pogodą i ceną. Jadąc przez Rudołtowice, Rudawki czy Ćwiklice można zobaczyć, jak dużo kreatywności jest w ludziach tej ziemi. To jedne z najpiękniejszych ozdób, jakie do tej pory mogliśmy oglądać na powiatowych dożynkach - podkreślał Paweł Sadza, który wspólnie z burmistrzem Dariuszem Skrobolem zapowiedział, że zrobi wszystko, by ten przekazany przez rolników chleb dzielić sprawiedliwie. - To dzięki rolnikom mamy tego chleba pod dostatkiem - podkreślał burmistrz.

Starostowie dożynkowi, Małgorzata i Brunon Michalikowie od 18 lat prowadzą w Rudołtowicach gospodarstwo rolne, przejęte po rodzicach pana Brunona. Gospodarują na 35 ha i zajmują się hodowlą bydła mlecznego. - Średnio mamy 30 sztuk dojnych, w sumie 60 sztuk razem z cielętami. To, co rośnie na polach, wykorzystujemy na paszę. Pracujemy sami, sporadycznie prosimy o pomoc. Praca rolnika to praca siedem dni w tygodniu, nieraz całą dobę. Teraz, z dożynek na godzinkę też musimy uciec do gospodarstwa - mówią Michalikowie, którzy mają czwórkę dzieci - trzy córki i syna.
Podczas dożynek nagrodzono wyróżniających się rolników powiatu i gminy.

Statuetki Żubra Pszczyńskiego za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa powiatu pszczyńskiego Paweł Sadza i Barbara Bandoła wręczyli: Wandzie Kubulus (przewodnicząca KGW Góra, która angażuje się w upowszechnianie kultury ludowej oraz tradycji kulinarnych regionu śląskiego), Damianowi Gębale (wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne w Suszcu, od lat angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności, od 30 lat jest przewodniczącym Gminnej Spółki Wodnej w Suszcu, a od pięciu kadencji zasiada w Radzie Gminy Suszec), Janowi Kurczykowi z Wisły Małej (właściciel jednego z najnowocześniejszych gospodarstw w powiecie pszczyńskim, które powiększył z 40 do ponad 200 ha) oraz Józefowi Wydrze ze Studzionki, który przez 16 lat był prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Dariusz Skrobol oraz Leszek Szczotka wręczyli wyróżnienia rolnikom gminy Pszczyna. Otrzymali je: Alina i Krzysztof Baronowie z Wisły Małej, Izabela i Rafał Przybyłowie z Brzeźc, Jadwiga i Franciszek Indekowie z Jankowic, Leszek Grajcarek z Ćwiklic, Anna i Janusz Pieczkowie ze Studzionki, Małgorzata i Brunon Michalikowie z Rudołtowic oraz Izabela i Krzysztof Kuboszkowie z Wisły Wielkiej.

Nagrody przyznał także Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie - Ordery Serca Matkom Wsi otrzymały panie z KGW Jankowice, Rudołtowice, Brzeźce i Poręba. Czesław Pitlok został nagrodzony odznaką Za Zasługi dla Kółek Rolniczych.

Licznie przybyli mieszkańcy zobaczyli występ dzieci z Rudołtowic, Zespołu Pieśni i Tańca Rudołtowice i Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie”. Wystąpił także zespół „Gipsy Guitars” z Pawłowic oraz Joanna Bartel. Później scenę we władnie przejął zespół „Aplauz”.

Była też wystawa sprzętu rolniczego, zwierząt i drobnego inwentarza, Powiatowe Pokazy Jeździeckie, stoiska samorządów i instytucji rolniczych. W mig rozeszło się też 700 porcji grochówki, przygotowanej przez strażaków z OSP Pszczyna.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!