Pszczyna: Tak Rudołtowice bawiły się podczas dożynek powiatu pszczyńskiego [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

AS
Dożynki powiatu pszczyńskiego w Rudołtowicach
Dożynki powiatu pszczyńskiego w Rudołtowicach AS
Udostępnij:
Setki osób zjechały do Rudołtowic, by wspólnie z rolnikami z całego powiatu pszczyńskiego dziękować za tegoroczne zbiory. Rudołtowiczanie wspaniale przystroili z tej okazji swoje sołectwo. Poprzednie dożynki powiatowe w gminie Pszczyna obyły się pięć lat temu.

Dożynki Gminno-Powiatowe rozpoczęła msza św. w kościele św. Marcina w Ćwiklicach, gdzie rolnicy złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony.

Po mszy świętej korowód dożynkowy, przedstawiający dawną pracę na wsi przejechał ul. Wolności na boisko w Rudołtowicach, gdzie odbyły się dożynki.

Tam starostowie dożynek, Małgorzata i Brunon Michalikowie przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy powiatu i gminy - starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy i przewodniczącej Rady Powiatu, Barbary Bandoły oraz burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola i przewodniczącego Rady Miejskiej, Leszka Szczotki. - To dar rolników gminy i powiatu, który symbolizuje naszą ciężką pracę - mówili Michalikowie.

- Dziękuję, że dzisiaj możemy się spotkać na tej pszczyńskiej ziemi i wspólnie dziękować za waszą ciężką pracę. Ta rolnicza przedsiębiorczość jest nastawiona na większe ryzyko niż jakakolwiek inna branża, bo rolnik musi zetknąć się z dwoma czynnikami, na które nie ma żadnego wpływu - pogodą i ceną. Jadąc przez Rudołtowice, Rudawki czy Ćwiklice można zobaczyć, jak dużo kreatywności jest w ludziach tej ziemi. To jedne z najpiękniejszych ozdób, jakie do tej pory mogliśmy oglądać na powiatowych dożynkach - podkreślał Paweł Sadza, który wspólnie z burmistrzem Dariuszem Skrobolem zapowiedział, że zrobi wszystko, by ten przekazany przez rolników chleb dzielić sprawiedliwie. - To dzięki rolnikom mamy tego chleba pod dostatkiem - podkreślał burmistrz.

Starostowie dożynkowi, Małgorzata i Brunon Michalikowie od 18 lat prowadzą w Rudołtowicach gospodarstwo rolne, przejęte po rodzicach pana Brunona. Gospodarują na 35 ha i zajmują się hodowlą bydła mlecznego. - Średnio mamy 30 sztuk dojnych, w sumie 60 sztuk razem z cielętami. To, co rośnie na polach, wykorzystujemy na paszę. Pracujemy sami, sporadycznie prosimy o pomoc. Praca rolnika to praca siedem dni w tygodniu, nieraz całą dobę. Teraz, z dożynek na godzinkę też musimy uciec do gospodarstwa - mówią Michalikowie, którzy mają czwórkę dzieci - trzy córki i syna.
Podczas dożynek nagrodzono wyróżniających się rolników powiatu i gminy.

Statuetki Żubra Pszczyńskiego za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa powiatu pszczyńskiego Paweł Sadza i Barbara Bandoła wręczyli: Wandzie Kubulus (przewodnicząca KGW Góra, która angażuje się w upowszechnianie kultury ludowej oraz tradycji kulinarnych regionu śląskiego), Damianowi Gębale (wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne w Suszcu, od lat angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności, od 30 lat jest przewodniczącym Gminnej Spółki Wodnej w Suszcu, a od pięciu kadencji zasiada w Radzie Gminy Suszec), Janowi Kurczykowi z Wisły Małej (właściciel jednego z najnowocześniejszych gospodarstw w powiecie pszczyńskim, które powiększył z 40 do ponad 200 ha) oraz Józefowi Wydrze ze Studzionki, który przez 16 lat był prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Dariusz Skrobol oraz Leszek Szczotka wręczyli wyróżnienia rolnikom gminy Pszczyna. Otrzymali je: Alina i Krzysztof Baronowie z Wisły Małej, Izabela i Rafał Przybyłowie z Brzeźc, Jadwiga i Franciszek Indekowie z Jankowic, Leszek Grajcarek z Ćwiklic, Anna i Janusz Pieczkowie ze Studzionki, Małgorzata i Brunon Michalikowie z Rudołtowic oraz Izabela i Krzysztof Kuboszkowie z Wisły Wielkiej.

Nagrody przyznał także Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie - Ordery Serca Matkom Wsi otrzymały panie z KGW Jankowice, Rudołtowice, Brzeźce i Poręba. Czesław Pitlok został nagrodzony odznaką Za Zasługi dla Kółek Rolniczych.

Licznie przybyli mieszkańcy zobaczyli występ dzieci z Rudołtowic, Zespołu Pieśni i Tańca Rudołtowice i Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie”. Wystąpił także zespół „Gipsy Guitars” z Pawłowic oraz Joanna Bartel. Później scenę we władnie przejął zespół „Aplauz”.

Była też wystawa sprzętu rolniczego, zwierząt i drobnego inwentarza, Powiatowe Pokazy Jeździeckie, stoiska samorządów i instytucji rolniczych. W mig rozeszło się też 700 porcji grochówki, przygotowanej przez strażaków z OSP Pszczyna.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie