Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszów: Czyszczą wieżę szybową, remontują starą, kobiecą łaźnie. Trwa przebudowa dawnych budynków kopalni Anna

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Trwa przebudowa dawnej łaźni kopalni Anna w Pszowie
Trwa przebudowa dawnej łaźni kopalni Anna w Pszowie BKK
To będzie niezwykłe miejsce. Prace trwają, postępy widać gołym okiem i jest spora szansa, że wkrótce znów będzie tutaj bilo serce miasta. Mowa o Pszowie i rewitalizowanym szybie Jan, będącym częścią dawnej kopalni Anna oraz gmachu kobiecej, kopalnianej łaźni. Wkrótce w tym budynku, którego industrialny charakter oczywiście zostanie zachowany, powstanie m.in. biblioteka.

Biblioteka w byłej kopalni

Pszowska biblioteka przeniesie się na... teren po byłej kopalni Anna, do jednego z zabytkowych budynków. Z kolei pobliski kopalniany szyb Jan ma stać się platformą widokową. Taki plany względem, dawnych, pokopalnianych terenów mieli urzędnicy i skutecznie je realizują. Prace na terenie dawnej, kobiecej łaźni idą dość sprawnie, trwa także oczyszczanie wieży szybowej.

Przebudowa łaźni kobiecej KWK Anna to szeroko zakrojone zadanie. Pracy jest na tyle dużo, że podzielono ją na kilka etapów. Pierwszy z nich ma doprowadzić obiekt do zamkniętego stanu surowego. - Oznacza to m.in.: wykonanie robót rozbiórkowych istniejącej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i kominami, demontaż istniejącej stolarki okiennej, częściową rozbiórkę stropów, ścian i schodów oraz skucie tynków - wyliczał niedawno Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Jest jeszcze sporo do zrobienia

Na tym jednak nie koniec, bo robót do wykonania jest o wiele więcej. Wyłoniona do przebudowy łaźni firma jest dodatkowo odpowiedzialna za wykonanie przegród wewnętrznych, nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wiatrołapu, szybu windy oraz schodów zewnętrznych, a nadto kompleksową renowację ceglanych ścian zewnętrznych budynku oraz roboty ziemne. Na wykonanie całości prac nie jest zbyt wiele czasu - inwestycja ma być zrealizowana do końca tego roku.

Górniczy klimat zostanie zachowany

Pokopalniana łaźnia ma stać się nowym domem nie tylko dla biblioteki. W budynku swoje miejsca znajdą również Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Kompleksowy remont ma pochłonąć 5,4 miliona złotych. Mimo przebudowy pogórniczych obiektów, w bibliotece górniczy klimat nadal ma być odczuwalny. - Jej wyjątkowy charakter podkreślać mają oryginalny podział głównych pomieszczeń i najważniejsze akcenty pierwotnego wyposażenia - zaznacza Piotr Kowol, który dodaje, że w przestrzeń książnicy wkomponowana zostanie również stara maszyna wyciągowa.

Budynki KWK Anna, które mają zostać przebudowane pochodzą z lat 40. XX-wieku. To zabytki. Niestety są mocno zdegradowane. Ostatni wagon z węglem z pszowskiej kopalni Anna wydobyto w 2012 roku. Od tego czasu część pokopalnianej architektury zlikwidowano, część zdążyła popaść w ruinę.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera