Pszów dogadał się z SRK. Odda podatek od wyrobisk w ratach, a odsetki już nie rosną. Miastu groziła zapaść finansowa

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Udostępnij:
Włodarze Pszowa dogadali się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie tzw. zwrotu niesłusznie pobranego podatku za wyrobiska górnicze. Dla włodarzy miasta oznacza to, że nie muszą gigantycznego długi, jaki wisi nad nimi w SRK, zwracać jednorazowo, a w ratach przez kilka najbliższych lat. To gwarantuje stabilizację finansową miasta. Co więcej zamiast 22 mln zł Pszów zapłaci SRK „tylko" 15,3 mln zł, a od zadłużenia nie będą już naliczane odsetki.

Podpisanie ugody to sygnał dla innych miast, które - jedne już częściowo pobrany przed laty podatek już oddają, lub dla tych, które wciąż z tym czekają, że można w tej kwestii się dogadać.

- Trudne rozmowy zakończone sukcesem. Pszów nie musi już obawiać się rosnącego długu. Po wielu latach toczącego się sporu została podpisana ugoda, która reguluje kwotę i termin spłaty zobowiązań finansowych. Zamiast 22 mln zł Pszów ma do spłacenia 15,3 mln zł długu do 2029 r. Jednocześnie zatrzymane zostało naliczanie dalszego oprocentowania - poinformowali dziś urzędnicy z Pszowa.

Spór był związany z nadpłatami z tytułu opodatkowania budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych za lata 2003-2015. Zmieniające się orzecznictwo dotyczące definicji samych budowli oraz trudności w wycenie wartości budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych powodowało przedłużanie się postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych, które dla obu stron były czasochłonne i kosztowne.

Ostatecznie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku umocowywał się w orzecznictwie pogląd, iż podatek od nieruchomości jest gminom należny, co potwierdza fakt, że aktualnie kopalnie deklarują do opodatkowania sporne budowle. Nikt nie spodziewał się jednak, że w toku prowadzonych postępowań na skutek Uchwały 7 sędziów NSA z dnia 28.02.2018 r. sądy administracyjne całkowicie zmienią interpretację obowiązujących przepisów dotyczących tym razem sprawy przerywania biegu przedawnienia (5 lat) i nadadzą im zupełnie odmienne skutki prawne z mocą wsteczną.

W związku z zamieszaniem prawnym w zasadzie z dnia na dzień miasto Pszów, podobnie jak wiele innych miast Śląskich stanęło w obliczu zwrotu potężnych pieniędzy. W przypadku Pszowa było to 12,5 mln złotych podatku zapłaconego przez Kampanię Węglową S.A., wraz z rosnącym w zawrotnym tempie oprocentowaniem.

- Jednorazowa spłata tak dużej kwoty – w sumie ok. 22 mln złotych - oznaczałaby dla Pszowa całkowitą zapaść finansową i brak możliwości realizowania jakichkolwiek zadań. Mając na względzie okoliczności powstania nadpłat oraz pogorszenie sytuacji finansowej miasta, na skutek całkowitej likwidacji największego zakładu pracy jakim była kopalnia Anna, usiedliśmy do trudnych rozmów negocjacyjnych – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

- My jako spółka nie mogliśmy zrezygnować z tego długu. Musieliśmy się poruszać w ramach ordynacji podatkowej, która mocno zawęża możliwości. Rozmawialiśmy z miastem Pszów przez cały ubiegły rok rozumiejąc, że jednorazowa spłata takiej kwoty jest
niemożliwa i na pewno nie mamy na celu narażenia finansów gminy na znaczącą utratę. Dzięki rozmowom udało się wynegocjować treść porozumienia, które wpisuje się w ordynację podatkową i jest satysfakcjonujące dla obu stron – dodaje Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu SRK ds. ekonomiki i finansów spółki.

Nie przeocz

Po przeanalizowaniu aktualnych możliwości finansowych miasta z uwzględnieniem konieczności zachowania szczególnego rygoru przy planowaniu przyszłych budżetów, miasto Pszów wystąpiło z propozycją zaspokojenia roszczenia finansowego Spółki.
Nadpłata podatku z odsetkami za zwłokę wyegzekwowana od podatnika, zgodnie z obowiązującym prawem nie mogła podlegać jakimkolwiek negocjacjom.

Rozmowy dotyczyły kwot oprocentowania i ewentualnego rozłożenia na raty zobowiązań finansowych Miasta wobec spółki. I w trakcie negocjacji zarząd SRK zgodził się na pewne ustępstwa. Ponadto ugoda zatrzymała naliczanie dalszego oprocentowania.

- Zawarcie tej ugody to nakreślenie nowego horyzontu, który pozwoli na to żeby miasto mogło się dalej rozwijać. Zamknięcie tak dużego zakładu jest nie do zastąpienia w krótkim czasie, mamy tego świadomość, w związku z tym szukamy takich rozwiązań, by te środki w sposób racjonalny wykorzystać oraz by pozwoliły one na odbudowę potencjału Pszowa – mówi poseł Adam Gawęda, przewodniczący podkomisji stałej ds. transformacji rejonów pogórniczych.

Zawarta ugoda z jednej strony zabezpiecza roszczenia finansowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a z drugiej stabilizuje sytuację finansową Miasta Pszów i pozwala na przewidywalne i racjonalne prognozowanie przyszłych budżetów miasta. Na czym więc stanęło w ramach negocjacji? Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyraziła zgodę na rozłożenie roszczenia wynikającego z zawartej ugody tj. 15,3 mln złotych na raty. Miasto zobowiązało się do spłaty w roku 2021 i do końca marca 2022 w sumie 8 mln złotych. Pozostała część roszczenia będzie spłacana w ratach do roku 2029.

- Już wiemy, co nas czeka i w jaki sposób możemy planować budżety. Stabilizacja i przewidywalność to najważniejsze dla finansów miasta – podkreśla Joanna Sowa, skarbnik miejski.

Niemal natychmiastowa spłata kwoty 8 mln złotych stała się możliwa dzięki podjętym w okresie ostatnich trzech lat działaniom oszczędnościowym, które miały zabezpieczyć Miasto przed zapaścią finansową. Wdrożenie tego „pakietu oszczędnościowego” było możliwe dzięki konstruktywnej współpracy i pełnemu zrozumieniu radnych Rady Miejskiej w Pszowie.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie