Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszów zmienia pokopalniany krajobraz. W dawnym punkcie opatrunkowym będzie żłobek, a szyb Ryszard to będzie park edukacyjny

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
UM Pszów/materiały prasowe
Zapomniany kawałek Pszowa, czyli dawne, pokopalniane tereny KWK Anna, odzyskują dawny blask. Wkrótce znów będzie tętniło tu życie. W budynku dawnego punktu opatrunkowego i działu zaopatrzenia powstanie żłobek, a w miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Ryszard, w kompletnie nieatrakcyjnym dziś punkcie Pszowa, powstanie park edukacyjny z wiatą, a w przyszłości również pumptrackiem. Inwestycję zaplanowała miejscowa pracownia architektoniczna, a pieniądze pozyskali miejscowi urzędnicy.

W Pszowie trwają intensywne prace przy rewitalizacji dawnych, pokopalnianych terenów.

Obecnie realizowana jest pierwsza z inwestycji - w dawnym szybie Jan powstaje biblioteka, a już szykują się kolejne prace w dawnych, pokopalnianych budynkach. I tak na parterze dawnego kopalnianego punktu opatrunkowego i działu zaopatrzenia powstanie żłobek, a w rejonie szybu wentylacyjnego Ryszard, w kompletnie nieatrakcyjnym dziś punkcie Pszowa, powstanie park edukacyjny z wiatą, a w przyszłości również pumptrackiem.

Żłobek w dawnym magazynie. Pszów rewitalizuje pokopalniane tereny

Pierwsza z inwestycji, czyli stworzenie miejsca opieki nad dziećmi do 3 roku życia, ma zostać zrealizowane w drugiej połowie 2026 roku. - W Pszowie powstanie żłobek dla 18 dzieci. Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach programu „Maluch+” 2022-2029. Miejski żłobek zostanie ulokowany na parterze dawnego kopalnianego punktu opatrunkowego i działu zaopatrzenia. Na modernizację obiektu i dostosowanie go do wymogów związanych z tym rodzajem działalności miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 732 tys. zł - informuje Hanna Blokesz-Bacza z pszowskiego Urzędu Miasta. Trzykondygnacyjny budynek znajduje się na terenie ParkAnów (tak nazwano pokopalniane tereny, które mają być stopniowo rewitalizowane - red.) zlokalizowanych wzdłuż ul. Ks. P. Skwary. Władze miasta mają konkretny pomysł także na pozostałe piętra. Na pierwszej kondygnacji zorganizowane zostaną lokale na start dla młodych biznesmenów z Pszowa, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Ponadto swoje miejsce znajdzie tu również centrum organizacji pozarządowych i izba pamięci poświęcona miastu i kopalni. Żłobek ma być gotowy do sierpnia 2026.

Będzie też park dla rodzin w miejscu dawnego szybu Ryszard

W ramach drugiej inwestycji miasto Pszów chce przekształcić okolice szybu wentylacyjnego Ryszard w atrakcyjny park edukacyjny. - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na początku roku ogłosił konkurs pn. „Zielona przestrzeń”. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu „Ryszard” i zostało jednym z laureatów tego konkursu. Pszów w ten sposób pozyskał 250 tys. zł. na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte.
Ma być kolorowo i ekologicznie. W parku powstaną kwietne łąki i hotele dla owadów, wokół których zostaną nasadzone uwielbiane przez nie rośliny. Na drzewach zawisną budki lęgowe dla ptaków. Nad strefą wypoczynku będzie roztaczał się zapach lawendy, bo w parku zostanie stworzony lawendowy labirynt - informuje Hanna Blokesz-Bacza.

Pszów wykorzystuje tereny pokopalniane by stworzyć miejsce atrakcyjne dla rodzin

Nowy park ma być miejscem spotkań dla rodzin. Przyjazny, atrakcyjnym, gdzie będzie można przyjść z dziećmi i spędzić niedzielne popołudnie. Nie zabraknie tam na przykład betonowych stolików, na których można zagrać w szachy czy chińczyka. Zostanie również ustawiona wiata. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe będzie prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, obserwacja przyrody, a także organizacja różnych spotkań czy pikników – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Z drugiej w parku powstanie tor rowerowy w formie pumptracku dla dzieci i młodzieży. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. W pierwszym utworzona zostanie zielona przestrzeń, a w drugim tor rowerowy w formie pumptracku. Etap projektowy zakończy się w tym roku, a w 2024 będzie realizowany I Etap inwestycji.

Przypomnijmy, że miasto Pszów może wiele zyskać na postindustrialnym krajobrazie. Modernizuje właśnie szyb Jan po zlikwidowanej kopalni Anna, w którym będzie biblioteka. W 2019 roku, Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała magistratowi za darmo 7,4 hektarów po „Anience”. Na całym tym terenie stoi kilkanaście budynków: niektóre są doskonałymi przykładami kultury przemysłowej. Miasto chce stworzyć na całym tym obszarze enklawę dla rekreacji i usług kulturalnych. Prace rozpoczęto od modernizacji budynku z maszyną wyciągową Jan.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera