Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w powiecie raciborskim: zagrożenie minęło. Co z powiatem wodzisławskim?

MM
Ptasia grypa w powiecie raciborskim: zagrożenie minęło. Co z powiatem wodzisławskim?
Ptasia grypa w powiecie raciborskim: zagrożenie minęło. Co z powiatem wodzisławskim?
Choć w powiecie raciborskim największe zagrożenie ptasią grypą minęło, to w całym kraju nadal obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu i innych ptaków w zamknięciu.

W połowie stycznia 2017 roku zakończono akcję likwidacji stad drobiu w strefie zapowietrzonej powiatu raciborskiego obejmująca wsie Ruda i Budziska w gminie Kuźnia Raciborska. Jak podaje powiatowy lekarz weterynarii w Raciborzu miało to miejsce w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków we wsi Przewóz w gminie Cisek na terenie województwa opolskiego. Natomiast uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 2 do czasu odbioru i utylizacji przez zakład utylizacyjny zostały zabezpieczone w zamkniętej, szczelnej i zaplombowanej przyczepie na terenie prywatnym pod stałym nadzorem  Policji oraz pracownika Zakładu Komunalnego.

6 lutego br. powiatowy lekarz weterynarii ogłosił, iż grypa ptaków nie występuje w powiecie raciborskim. Jednakże nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016 poz. 2091) wprowadzające zakazy i nakazy na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Właścicieli drobiu mają obowiązek odosobnienia drobiu w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami, zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób (zgłoszenia można dokonać także u sołtysa), utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki i nie pojenie drobiu wodą pochodzącą z tych zbiorników, zabezpieczenia paszy dla ptaków przed kontaktem z dzikimi ptakami, wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, a także stosowania w gospodarstwie odzieży ochronnej i mycie rąk po kontakcie z drobiem.

Dodatkowo, w przypadku wystąpienia u drobiu objawów klinicznych sugerujących grypę ptaków (zwiększonej śmiertelności; znaczącego spadku pobierania paszy i wody; objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności; sinicy i wybroczyn; biegunki; nagłego spadku nieśności) właściciele powinni niezwłocznie powiadomić Inspekcję Weterynaryjną albo najbliższego lekarza weterynarii.

Informacje o sytuacji w powiecie raciborskim uspokajają, niestety pojawiły się też niepotwierdzone na razie doniesienia o ptasiej grypie w gminie Mszana (powiat wodzisławski). Informacje te sprawdzamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!