Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pucio na wakacjach". Tym razem Pucio uczy prawidłowej wymowy przedszkolaków RECENZJA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lada dzień do księgarń trafi kolejna już książka z serii o rezolutnym chłopcu Puciu. Czwarty tom przygód uwielbianego przez dzieci małego bohatera, skupia się na ćwiczeniu wymowy u przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Jeśli Wasze dziecko pokochało Pucia w poprzednich odsłonach, to i w tej nie będzie zawiedzione.

Pucio dorasta wraz ze swoimi czytelnikami, o ile w pierwszej części uczył najmłodszych wyrazów dźwiękonaśladowczych i motywował do mówienia, tak w drugiej i trzeciej części poziom trudności rósł, a zasób słownictwa, którego wymowy uczyły się dzieci odpowiednio powiększał się. Autorką cyklu jest Marta Galewska-Kustra, logopeda i pedagog dziecięcy, specjalistka w terapii opóźnionego rozwoju mowy i zaburzeń artykulacji u dzieci. To dzięki jej tekstom i ćwiczeniom, a także wspaniałym ilustracjom Joanny Kłos, przygody Pucia zyskały wierną rzeszę czytelników.

W trzeciej części Pucio potrafił już mówić i zaczął składać wyrazy w zdania, wszystko to w zimowym anturażu, a co przygotowała autorka i wydawnictwo Nasza Księgarnia w najnowszym tomie? Tym razem Pucio z najbliższą rodziną i ciocią wyjeżdżają na Kaszuby, skąd potem kierują się nad Bałtyk. Ich wakacyjne przygody są pretekstem do uczenia małych czytelników odpowiedniej artykulacji znanych już im wyrazów.

Na każdej rozkładówce książki, na której znalazł się obszerniejszy niż dotychczas tekst opatrzony barwnymi rysunkami, wyodrębniono trzy grupy wyrazów, które dzieci w konkretnym wieku powinny ćwiczyć. Każdy wyraz opatrzono rysunkiem a ćwiczoną głoskę zaznaczono kolorem czerwonym. Z kolei na końcu książki znajduje się lista ćwiczeń narządów mowy, które dzieci mogą wykonywać, by poprawnie nauczyć się wymawiać trudne głoski. Zabawa w nadymanie twarzy, posyłanie buziaków, czy liczenie ząbków za pomocą języka, na pewno spodobają się każdemu przedszkolakowi.

"Pucio na wakacjach" to niezastąpiona pomoc dla rodziców, którzy pragną, aby ich dzieci nie miały problemów mówieniem. To też okazja do wspólnej lektury i wsłuchania się z uwagą w sposób artykulacji wyrazów przez nasze pociechy, by wychwycić to, z czym mają problem i ewentualnie korygować. Książka nie narzuca terroru wymowy, jest drogowskazem i skarbnicą ćwiczeń, z których można w dowolny sposób korzystać. Wszak nie wszystkie dzieci zaczynają wymawiać głoski poprawnie w tym samym wieku, ale ich ćwiczenie sprawi, że gdy nadejdzie odpowiedni czas będą się starały używać wzorcowej wymowy. Tak jak i poprzednie części, z których korzysta własnie mój syn, tak i tę polecam gorąco w te ostatnie dni wakacji. Nowy Pucio to książka na lata i taką zapewne się dla wielu dzieci i rodziców stanie. Mam jednak nadzieję, że ta wspólna przygoda jeszcze się nie kończy...

Dr n. hum. Marta Galewska-Kustra – logopeda, pedagog dziecięcy, pedagog twórczości. Wciąż krąży między Łodzią i Warszawą. W Łodzi prowadzi gabinet logopedyczny dla dzieci, w Warszawie pracuje jako adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Autorka serii książek wspierających rozwój mowy dziecka, w tym bestsellerowych „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” i „Pucio uczy się mówić”.
Joanna Kłos ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w Pracowni Projektowania Plakatu. Przez kilkanaście lat pracowała jako graficzka, by wreszcie zostawić „pracę na etacie” i zająć się ilustracją. Wspólnie z siostrą prowadzi pracownię lalek Kalikayo. Uwielbia czekoladę z pomarańczą i piesze wyprawy ze swoimi psami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!