Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty do liceum, technikum i zawodówki LISTA SZKÓŁ I PUNKTY Ile wystarczy, aby się dostać?

Katarzyna Domagała-Szymonek
Do szkół z górnej półki, np. z czołówki rankingów, liczba punktów gwarantująca miejsce zazwyczaj  jest... trzycyfrowa
Do szkół z górnej półki, np. z czołówki rankingów, liczba punktów gwarantująca miejsce zazwyczaj jest... trzycyfrowa 123rf
Ile trzeba mieć punktów, aby dostać się do liceum? A ile punktów wystarczy, żeby dostać się do technikum, lub szkoły zawodowej? Od poniedziałku uczniowie trzecich klas gimnazjów mogą rejestrować swoje kandydatury do szkół średnich. Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści mają podjąć decyzję. Mogą wybrać dowolną liczbę oddziałów w trzech szkołach. Do wyboru mają licea, technika i szkoły zawodowe. Czym należy się kierować przy wyborze szkoły średniej? Oto lista ponad 250 szkół ponadgimnazjalnych w woj. śląskim wraz z minimalną i średnią liczbą punktów, z jaką zostali przyjęci uczniowie do pierwszych klas. SPRAWDŹ PUNKTY DO LICEUM, PUNKTY DO TECHNIKUM I PUNKTY DO ZAWODÓWKI

PUNKTY DO LICEUM, TECHNIKUM I ZAWODÓWKI

Ile trzeba mieć punktów, aby dostać się do liceum? A ile punktów wystarczy, żeby dostać się do technikum, lub szkoły zawodowej? SPRAWDŹ

Po raz kolejny nabór prowadzony jest drogą elektroniczną. Na podobnych zasadach w całej Polsce, ale różnych na terenie województw. W Śląskiem gimnazjaliści mogą wybrać dowolną liczbę oddziałów w trzech szkołach. W kolejności od tej, do której chcieliby się dostać najbardziej. W Śląskiem jest to ponad 39 tys. uczniów.

Sprawdź punkty do szkół średnich

Liczba punktów uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym ma znaczenie. Sprawdź limity

Do szkół z górnej półki, np. z czołówki rankingów, liczba punktów gwarantująca miejsce zazwyczaj  jest... trzycyfrowa

Punkty do liceum, technikum i zawodówki LISTA SZKÓŁ I PUNKTY...

- Nabór Szkoły Ponadgimnazjalne wspomaga obsługę scentralizowanego procesu naboru do szkół średnich - wyjaśnia Dorota Kędzierska, menedżer produktu firmy VULCAN. - Uspokaja proces rekrutacji, pozwala nim zarządzać, a także zapewnia gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie wszelkich informacji, które są niezbędne do sprawnego przeprowadzenia rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - uzupełnia pani Dorota.

W bazie szkół, która jest dostępna po zalogowaniu się do elektronicznego systemu naboru, znajdują się pełne informacje na temat placówek nim objętych, oddziałów, jakie się w nich znajdują. System przetwarza też pełne informacje o kandydatach. W tym dane na temat osiągnięć czy wyników egzaminu gimnazjalnego ucznia, z których wylicza się kandydatom punkty.
- Po uzupełnieniu wszystkich danych (wyniki egzaminu są dopiero w połowie czerwca - przyp. red.) system dokonuje optymalnego przydziału kandydatów do oddziałów, z uwzględnieniem uzyskanych przez nich wyników i ich preferencji - tłumaczy Kędzierska.

W systemie uczniowie powinni zaznaczyć trzy szkoły. W kolejności od najważniejszej do mniej istotnej. O tym, do której placówki pójdą od września, zadecyduje liczba punktów za oceny na świadectwie, dodatkowe osiągnięcia czy wynik egzaminu gimnazjalnego.

Przypominamy też, że w tym roku nie ma odgórnie narzuconych minimalnych progów punktowych przy przyjęciu. Jednak w każdej ze szkół jest ograniczona liczba miejsc. Do tych najlepszych nie dostają się wszyscy chętni. Dlatego dziennikarze DZ zebrali informacje o najmniejszych liczbach punktów, z jakimi zostali przyjęci uczniowie do pierwszych klas szkół średnich w kończącym się roku szkolnym.

Nie przegapcie

Trzeba zaznaczyć, że dane odnoszą się do zakończonej rekrutacji. Przez uczniów mogą być stosowane jako pewnego rodzaju poglądowa wskazówka. Bo minimalne liczby punktów, z jakimi zostają przyjęci nowi uczniowie co roku są inne. Zależą od wielu czynników, m.in. liczby uczniów podchodzących do egzaminu, poziomu samego egzaminu gimnazjalnego i tego, jak udało się go zdać, liczby laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, czy zaangażowania uczniów i wyróżnień na świadectwie ukończenia szkoły.

Niezmiennym jest, że do szkół z górnej półki, np. z czołówki z rankingu szkół i techników miesięcznika Perspektywy, minimalna liczba punktów jest ... trzycyfrowa. Mimo to dyrektorzy najlepszych placówek oświatowych w Śląskiem zaznaczają, że nie należy zrażać się tak wysoką punktacją minimalną i wskazywać wymarzone szkoły jako pierwsze podczas rejestracji.

- Jeżeli tylko kandydaci myślą o konkretnej placówce, nawet z wysokim progiem punktowym, niech się nie boją i zaznaczają ją jako pierwszą - przekonuje Ewa Chorąży, dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, które uplasowało się na 3. miejscu wśród liceów w Śląskiem. - Dwie pozostałe niech zostawią sobie jako zapasowe - dodaje.

Także Czesław Pieczka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim - który zajął 2. miejsce w rankingu techników w Śląskiem, przyznaje, że warto próbować. - W naszej szkole mamy takie doświadczenia, że uczniowie, którzy przyszli ze słabszą punktacją, bardzo dobrze pracowali i pod koniec nauki osiągali doskonałe wyniki - opowiada.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo