Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Raciborzu: Nowy kierunek - Bezpieczeństwo Państwa. Po nim praca m.in. w policji

Aleksander Król
Absolwenci PWSZ będą mogli starać się o pracę w Straży Granicznej, która znajduje się w Raciborzu
Absolwenci PWSZ będą mogli starać się o pracę w Straży Granicznej, która znajduje się w Raciborzu Dariusz Gdesz
PWSZ w Raciborzu otwiera kierunek Bezpieczeństwo Państwa. Absolwenci mają szansę na pracę w policji i służbach kryzysowych

Moda na "europeistykę" już minęła. W Raciborzu, gdzie działają zakład karny, zakład poprawczy, Straż Graniczna i jedna z najnowocześniejszych komend policji na Śląsku, a ze względu na zagrożenie powodzią w urzędach potrzeba fachowców od "zarządzania kryzysowego", dużo łatwiej będzie znaleźć pracę absolwentom kierunku: Bezpieczeństwo Państwa. W październiku zostanie on uruchomiony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

- Dostosowujemy kierunki kształcenia do potrzeb rynku - mówi dr Michał Szepelawy, rektor PWSZ, przyznając, że racji bytu w dzisiejszych, nowoczesnych czasach nie ma już chociażby historia. - Wydawało nam się, że historia w mieście z taką przeszłością będzie miała rację bytu, ale tak nie jest. Ten kierunek już został wygaszony, a w następnej kolejności jest matematyka. Europeistyka to już także przeszłość. Tworząc nowe kierunki patrzymy na pracodawców - mówi Szepelawy. Ci nie chcą historyków i kolejnych pedagogów, którzy okupują urzędy pracy.

A czy zatrudnią absolwentów kierunku Bezpieczeństwo Państwa? W komendzie policji w Raciborzu potwierdzają. - Mamy kontakt z jednostkami policji w Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach, a nawet w Rybniku, w których chętnie przyjmą osoby z takim przygotowaniem - mówi dr Paweł Zając, komendant policji w Raciborzu, przyznając jednocześnie, że w jego jednostce nie ma akurat wakatów.

- W zeszłym roku przyjęliśmy 6 osób, nie ma dużej rotacji, ale wolne miejsca są u sąsiadów, także w Wodzisławiu Śląskim i na Opolszczyźnie. Tam absolwenci kierunku Bezpieczeństwo Państwa mają szczególne szanse na zatrudnienie - przekonuje Zając i dodaje, że z takim wykształceniem nie trzeba pracować w policji czy straży granicznej.

- Na Śląsku działa jedna czwarta wszystkich klubów piłkarskich w Polsce. Policja potrzebuje partnerów w klubach i urzędach miast do zabezpieczenia takich imprez. Dziś jest tak, że nie mamy z kim współpracować, brakuje odpowiedniej wiedzy - mówi Zając.

Komenda obiecuje pomoc uczelni, niewykluczone są wykłady prowadzone przez funkcjonariuszy. Kierunek Bezpieczeństwo Państwa o dwóch specjalnościach: Bezpieczeństwo Społeczno-Ekonomiczne i Bezpieczeństwo Polityczno-Militarne ma ruszyć w październiku, a PWSZ przewiduje na nim około 200 miejsc. Może nie wystarczyć. - Podobny kierunek utworzono w Nysie, zainteresowanie jest olbrzymie - mówi Szepelawy.

Nad utworzeniem podobnego kierunku - Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe - zastanawia się też Uniwersytet Śląski. - Rozważamy jego uruchomienie na Wydziale Nauk Społecznych - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!