Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyskowice – jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Zabytkowy rynek przyciąga wzrok i zachęca do spaceru

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Figury na fontannie na pyskowickim rynku
Figury na fontannie na pyskowickim rynku Paweł Kurczonek / Polska Press
Położone na skraju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Pyskowice są jednym z najstarszych miasta naszego regionu. Osada otrzymała prawa miejskie już w 1260 roku. Jedną z atrakcji miasta jest zabytkowy rynek. Zapraszamy na spacer po starym mieście.

Pyskowice – doskonałe miejsce na spacer

Położone na obrzeżu aglomeracji Pyskowice to doskonałe miejsce na weekendowy wypad. Rozległe tereny rekreacyjne wokół miasta zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Jednym z takich miejsc jest Dzierżno – niegdyś oddzielna miejscowość, obecnie dzielnica Pyskowic. Znajdują się tu dwa sztuczne jeziora z wieloma ośrodkami rekreacyjnymi – Dzierżno Małe i Duże.

Wybierając się do Pyskowic, warto zatrzymać się na starym mieście. Jego centralnym punktem jest rynek.

- Pyskowice jako miasto, założone zostały na prawie niemieckim (magdeburskim). Charakterystyczne dla powstałych na tym prawie miast jest: rynek w środku miasta, na nim pośrodku duży ratusz, ulice równolegle odchodziły od rynku, a w pobliżu, z dala od miejskiego gwaru, znajdował się kościół parafialny z cmentarzem, obok niego była plebania i szkoła – wyjaśnia Urząd Miejski

.

Wzorem innych średniowiecznych miast, rynek w Pyskowicach był głównym miejscem życia politycznego, gospodarczego i społecznego. W jego najbliższym otoczeniu mieszkali rzemieślnicy, również tutaj odbywały się różnego rodzaju uroczystości, spotkania, a także handel.

- Przez pewien okres był miejscem wymierzania kar przez kata, którego nasze miasto posiadało – dodają władze Pyskowic.

W 1823 roku na pyskowickim rynku został wzniesiony murowany budynek ratusza. Obiekt zachował się w niemal nienaruszonym stanie, nie zniszczyły go również działania w czasie II Wojny Światowej. Zabytkowy budynek nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miejskie.

Kolejnym zabytkiem rynku w Pyskowicach jest kolumna z posągiem Matki Boskiej ufundowana w 1809 roku przez burmistrza Ignacego Hubnera. W latach 30. XX w. na placu ustawiona została fontanna.

Pyskowickie stare miasto to nie tylko plac rynku, a zabytków w najbliższej okolicy jest więcej. Spacerując uliczkami otaczającymi rynek dojdziemy do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja. Obecny budynek pochodzi z początku XIX wieku, jednak historia parafii jest o wiele starsza.

- Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1256 r. z dokumentu wrocławskiego ks. biskupa Tomasza. Kościół był drewniany i poświęcony św. Pawłowi. Św. Mikołaj jako patron pojawia się w roku 1412 r. Podczas reformacji w latach 1560-1627 kościół należał do protestantów. W roku 1622 kościół został podpalony i spłonął. Zanim został przejęty przez katolickiego proboszcza w 1629 r., został odbudowany – historię kościoła przybliża Urząd Miejski.

Rynek w Pyskowicach – trwa remont placu

Jak podkreślają władze Pyskowic, dzisiaj większość kamienic na rynku wpisana jest do rejestru zabytków. Przyjemność ze spaceru wśród pięknej zabudowy psuje nieco trwający remont placu.

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w zapowiedzianym terminie, w kwietniu br. władze Pyskowic poinformowały, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, choć pewnym rozczarowaniem może być informacja, że pod współczesną nawierzchnią placu nie zachowały się praktycznie żadne pozostałości kulturowe z wcześniejszych epok.

Pozostaje zaczekać na finał inwestycji i wybrać się na kawę do Pyskowic.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera