Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Qńcertowy Maraton Serc dla Andrzeja Grzeli za nami. Cały czas jednak można wesprzeć rehabilitację artysty z Bytomia

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Andrzej Grela, znany w środowisku muzyków szantowych jako Qńa, od ponad pięciu lat walczy o powrót do sprawności po udarze mózgu. Został sparaliżowany, choroba zabrała mu możliwość chodzenia, ruszania rękami i mówienia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Andrzej Grela, znany w środowisku muzyków szantowych jako Qńa, od ponad pięciu lat walczy o powrót do sprawności po udarze mózgu. Został sparaliżowany, choroba zabrała mu możliwość chodzenia, ruszania rękami i mówienia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. mat. zrzutka.pl/qnia
10 godzin muzyki, 40 wykonawców polskiej sceny szantowej i jeden cel - wesprzeć rehabilitację Andrzeja "Qni" Grzeli, lekarza i członka zespołu Ryczące Dwudziestki, który w 2015 roku podczas występu na żywo doznał udaru mózgu. W sobotę, 2 stycznia 2021 roku, można było obejrzeć charytatywny koncert online pod wdzięcznym tytułem Qńcertowy Maraton Serc - All Hands On Deck!

Andrzej Grzela, znany w środowisku muzyków szantowych jako Qńa, od ponad pięciu lat walczy o powrót do sprawności po udarze mózgu. Po wylewie krwi do mózgu pozostał sparaliżowany. Choroba zabrała mu możliwość chodzenia, ruszania rękami i mówienia. Dzięki ciągłej rehabilitacji staje już z asekuracją, siada po turecku, trzyma sam głowę, ćwiczy w podporze, komunikuje się oczami, wszystko rozumie i sam potrafi decydować o sobie.

Niestety intensywna rehabilitacja jest też bardzo kosztowna i nie jest w całości refundowana przez NFZ. Miesięcznie kosztuje bliskich artysty około 2,500-3 tys. złotych. Ogromnym wsparciem byłby także zakup specjalistycznego sprzętu, który przyspieszy regenerację porażonych mięśni krtani. Urządzenie jest niestety bardzo drogie - sam specjalistyczny aparat kosztuje ok. 20 tys. złotych. Do tego, aby móc się przemieszczać, potrzebuje także schodołazu gąsienicowego.

Jego historię widzowie mogli poznać w filmie „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę” w reżyserii Macieja Stuhra. Obraz miał premierę na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Grzela jest założycielem zespołu Ryczące Dwudziestki, jednej z najstarszych działających na Śląsku grup, wykonujących muzykę folk i szanty. Grupa powstała w 1983 roku w Bytomiu przez należących wówczas do 1 Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP muzyków. Z czasem zaczęła nagrywać płyty, koncertować, odnosić sukcesy na festiwalach.

Pierwszy krążek „Hiszpańskie dziewczyny” sprzedał się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. A piosenka tytułowa stała się wielkim przebojem. Muzyk udaru dostał podczas koncertu na festiwalu Shanties w 2015 roku.

Dla walczącego o powrót do zdrowia artysty jego przyjaciele-muzycy zagrali 2 stycznia 2021 roku w Warszawie charytatywny koncert online. Część artystów także przygotowała i nagrała wcześniej specjalne występy, które można było podczas koncertu obejrzeć.

Udział w koncercie był darmowy, ale jego obserwatorów poproszono, aby wpłacili pieniądze na Andrzeja Grzelę za pośrednictwem zrzutki. Wspierać bytomianina można jednak cały czas – podczas imprez szantowych czy innych przedsięwzięć.Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na https://zrzutka.pl/qnia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera