Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rabka, miasto nie tylko dla śląskich dzieci

Anna Ładuniuk
anna ładuniuk
Szklaneczka leczniczej wody w pijalni, dwudziestominutowy spacer wokół tężni, wizyta w muzeum, dziecięcym teatrze lalkowym, dla wytrwałych wycieczka w góry. Co jeszcze można robić w Rabce i dlaczego warto tu zajrzeć - pisze Anna Ładuniuk

Dziewięć, dziesięć - liczy kilkuletnia dziewczynka, trzymana przez babcię za rękę. Obydwie właśnie robią kolejne kółko wokół wielkiego walca z gałęzi tarniny, po którym spływają krople bardzo słonej wody. W powietrzu unosi się charakterystyczny jodowy zapach jak nad Morzem Bałtyckim. Z tą różnicą, że do morza stąd jest kilkaset kilometrów. Jesteśmy w Rabce-Zdroju, miasteczku uzdrowiskowym w woj. małopolskim (140 km od Katowic, najłatwiej jechać autostradą przez Kraków).

W tutejszym parku zdrojowym od niedawna najpopularniejsza trasa spacerowa prowadzi właśnie dookoła tężni solankowej. Zbudowano ją niedawno i od razu stała się miejscem, do którego kierują kroki kuracjusze i turyści, zwłaszcza rodziny z dziećmi, dla których jodowe inhalacje są zalecane przez lekarzy. Rabczańska tężnia wygląda jak duża altana, ma kształt wielkiego walca, kuracjusze wokół niego spacerują. Zaleca się 20 minut codziennie takiego spaceru. Można też po prostu posiedzieć w pobliżu na ławce. Tężnia to tylko jedna z atrakcji ogromnego, 30-hektarowego parku. Obok jest pijalnia wody mineralnej ze źródła "Helena". Sam park jest piękny i zadbany, z nowoczesnym placem zabaw. Można tu spędzić wiele godzin na wypoczynku, spacerach, a wkrótce także aktywnie, w planach jest bowiem budowa parku linowego.

Rabka nazywana jest miastem dzieci. To dlatego, że od kilkudziesięciu lat znajduje się tu najsłynniejsze w Polsce dziecięce uzdrowisko, przez które przewinęły się tysiące małych Polaków. Przez te wszystkie lata budowano tu także obiekty z myślą o nich. To np. teatr lalkowy Rabcio, pomnik św. Mikołaja czy choćby dzieło ostatnich lat - Rabkoland, czyli rodzinny park rozrywki z karuzelami, ruraparkiem, kolejkami, gokartami i wieloma innymi atrakcjami. Rabka to także miejsce, gdzie krzyżują się szlaki, prowadzące w Gorce i na szczyty Beskidu Wyspowego. Anna Ładuniuk

Atrakcje

Rabka jest uzdrowiskiem, gdzie bardzo chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi, ale nie tylko. W tutejszych ośrodkach do zdrowia wracają np. rekonwalescenci po zawałach. Przyjazd tu zalecany jest dla osób pracujących w wysokiej temperaturze oraz zapyleniu, dla palaczy tytoniu, osób pracujących głosem, mieszkańców dużych aglomeracji, alergików. Tutejsi lekarze prowadzą też programy leczenia otyłości dziecięcej.

Na bazie rabczańskiej solanki produkuje się kosmetyki. Tutejsze spa oferują usługi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Do zwiedzania

W Rabce koniecznie trzeba zajrzeć do zabytkowego drewnianego kościółka z początku XVII w. Obecnie pełni on rolę muzeum. Niedaleko Rabki, w Chabówce, znajduje się skansen taboru kolejowego. Ł

Rabka za pół ceny

Za miesiąc, w weekend 22-24 czerwca, w Beskidzie Wyspowym (Rabka leży na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców) organizowana jest akcja "Weekend za pół ceny". Włączyło się do niej wiele rabczańskich pensjonatów i hoteli oraz restauracje. To idealna okazja, żeby taniej spędzić tu wtedy czas. Do akcji zgłosiły się m.in.: Willa pod Dębami, Willa Katarzynka, domy wczasowe Karabela i Słońce, Aqua Fun, karczma Hulaj Dusza. Nocleg z wyżywieniem dla 1 osoby kosztować będzie wtedy średnio około 40 zł. Normalnie w tych samych miejscach trzeba płacić dwa razy więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!