Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz na archiwalnych fotografiach. Tak wyglądało miasto w latach 1918 - 1944

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Racibórz to zachwycające miasto w woj. śląskim z bardzo ciekawą historią. To właśnie tutaj rezydowali m.in. książęta opolsko-raciborscy. Zaraz obok Opola było uważane za jedną historycznych stolic Górnego Śląska. Zapraszamy w kolejną podróż do przeszłości z "Dziennikiem Zachodnim". W naszej galerii zdjęć publikujemy tym razem fotografie z lat 1918 - 1944.

Racibórz to jedno ze śląskich miast z bardzo ciekawą historią. Obok Opola jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Architektura miasta zachwyca. Zapraszamy w kolejną podróż do przeszłości z Dziennikiem Zachodnim po tej pięknej miejscowości. W naszej galerii zdjęć znajdą Państwo niesamowite fotografie z zasobów Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk.

Spis treści

Most Zamkowy w Raciborzu

Pierwsza wzmianka o moście w okolicy mostu zamkowego, nieco na wschód od obecnej lokalizacji, pochodzi z 1299 roku. Warto dodać, że był to pierwszy most w Raciborzu. Most ten był drewniany i biegł ukośnie przez rzekę. Wiadomo także, że za korzystanie z niego pobierane były opłaty. 14 lutego 1795 roku jedną trzecią mostu zerwała kra lodowa. Postanowiono wybudować zupełnie nowy most, usytuowany tym razem już prostopadle względem rzeki. Otwarcie długiego na 94 m i szerokiego na 6,3 m mostu nastąpiło 16 stycznia 1796 roku. Koszt budowy wyniósł 7300 talarów.

Fabryka tabaki Josef Doms w Raciborzu

Józef Doms, niemiecki kupiec i przedsiębiorca, zakupił w 1823 sąsiedni dom, który został znacznie rozbudowany. Na podwórzu domu przy Rynku urządził pierwszą w mieście fabrykę tabaki. Po trzydziestu latach fabryka zatrudniająca 15 pracowników wyprodukowała 150 ton tabaki wartości 40 tysięcy talarów. Synowie Józef, Henryk, Juliusz i Leon w 1854 byli zmuszeni zbudować przy ul. Chopina większą fabrykę tabaki, ponieważ zakład nie mógł podołać tak wielkiemu zapotrzebowaniu. Przemysł tytoniowy kwitnął. Niestety nowa fabryka okazała się za mała, więc w 1871 zbudowano przy dzisiejszej ul. Reymonta kolejną, znacznie większą, której część przetrwała do dnia dzisiejszego. Zwiększenie rozmiaru produkcji skłoniło właścicieli do przekształcenia firmy w spółkę prawa handlowego.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, tzw. kościół farny jest najstarszy w Raciborzu. Fotografie opublikowane w naszej galerii zdjęć pochodzą z lat 1918 - 1944.

Browar w Raciborzu

Raciborski Browar Zamkowy posiada jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa sięgającą początków XVI wieku. Najstarsze, pisemne wzmianki o piwowarstwie raciborskim pochodzą z 1293 i znajdują się w poradzie prawnej udzielonej na prośbę miasta przez radcę i ławników Świdnicy. Budynek zakładu pochodzi jednak z XIX wieku. Pierwsza wzmianka o browarze książęcym przy zamku w Raciborzu pochodzi z 1567 z księgi gruntowej komory książęcej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera