Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz: pomnik na "Jeruzalem" niszczeje. Zapomnieliśmy o ofiarach?

JW
Racibórz: pomnik na "Jeruzalem" niszczeje
Racibórz: pomnik na "Jeruzalem" niszczeje Joanna Wieczorek
Daleko, daleko w głębi nekropolii, prawie na samym końcu cmentarza Jeruzalem w Raciborzu jest pomnik, a w zasadzie pozostałość po nim... Bo już zdążyli się nim zająć wandale, którzy sprayem wymalowali trzy razy “6”. Nie to jednak jest najgorsze i najbardziej dotkliwe. Ludzie zapomnienieli o historii, o ludziach, którzy tutaj zostali pochowani.

Wielki monument został postawiony w 1958 roku w konwencji artystycznej bliskiej socrealizmowi, z charakterystyczną, chropowatą fakturą bloczków. Po różnym ustawieniu płyt można wnioskować, że ma symbolizować wspólną mogiłę a zarazem indywidualizm ofiar marszów śmierci, które przez ten rejon także przechodziły. Największy w powiecie pomnik ofiar marszu śmierci można znaleźć w Górkach Śląskich (gm. Nędza).

W latach 60. jeszcze harcerze pełnili wartę przy tej zbiorowej mogile. Była tam tablica z napisem: Cześć pamięci ofiarom pomordowanym w raciborskim więzieniu i ofiarom obozu w Auschwitz. - Gdy przyjechałem w 1959 roku do Raciborza, poznałem jednego z nauczycieli, który był więźniem obozu w Oświęcimiu, brał udział w projektowaniu tego pomnika wraz ze znanym plastykiem - opowiada Bolesław Stachow, artysta, raciborski fotografik a także członek reaktywowanego Klubu “Rodła”.

Dziś pomnik przypomina składzik, pełno tutaj mioteł i pojemników na wodę. W ostatnich tygodniach ktoś zahaczył o róg i też go zniszczył. - Harcerze trzymali przy pomniku wartę co najmniej do początku lat 60. Tutaj był znicz i był doprowadzony gaz, cały czas paliło się światło - opowiada dalej Stachow. W trosce o pamięć pochowanych tutaj i pamięć o historii, ponad miesiąc temu Klub “Rodła” zwrócił się do urzędu z apelem, by nie burzyć pomnika. Sprawa ma zostać rozpatrzona.

Smutny to widok szczególnie w kontekście sąsiadującego pomnika Czechów, także więźniów raciborskiego zakładu karnego, których grób zbiorowy jest w znacznie lepszym stanie. Zadbany, odwiedzany regularnie, gdzie płoną znicze... My Polacy tutaj na miejscu, zapomnieliśmy o historii, o ofiarach tamtego okresu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!