Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz. Rafako upadnie? Firmy z Niemiec i Litwy zgodziły się na redukcję długów, a polskie spółki państwowe... nie. Senator żąda wyjaśnień

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Ostatnia potężna inwestycja Rafako, Blok energetyczny 910 w Elektrowni Jaworzno. Firma dostała za inwestycję 4,5 mld zł
Ostatnia potężna inwestycja Rafako, Blok energetyczny 910 w Elektrowni Jaworzno. Firma dostała za inwestycję 4,5 mld zł Rafako
Upadek firmy Rafako z Raciborza spowodują państwowe spółki? Nie dały zgody na układ restrukturyzacyjny. To o tyle dziwne, bo na redukcję długów zgodziły się firmy niemieckie, litewskie, a także małe polskie przedsiębiorstwa, którym także spółka jest winna pieniądze. Sytuację wytknęła senator Ewa Gawęda, domagając się wyjaśnień od najważniejszych osób w państwie.

Rafako upadnie? Firmy z Niemiec i Litwy zgodziły się na redukcję długów, a polskie spólki państwowe... nie. Senator Ewa Gawęda żąda wyjaśnień

Sytuacja finansowa spółki Rafako jest dramatyczna. Do niedawna zatrudniała ona 1700 osób. I chociaż zwolni 1/4 pracowników, wciąż będzie największym pracodawcą w Raciborzu. Brak zleceń z dużych państwowych firm pogrąży firmę, tak samo jak brak zgody na układ restrukturyzacyjny. A jedyni, którzy się nie zgodzili m.in. na redukcję długu i rozłożenia go na raty (mowa o ok. 400 mln zł) to przedstawiciele państwowych gigantów.

Nie przeocz

Rafako walczy o byt

Ewentualna upadłość przedsiębiorstwa przyczyni się nie tylko do bezrobocia zatrudnionych tam osób, ale również może bardzo negatywnie wpłynąć na losy wielu polskich firm podwykonawczych. Senator Ewa Gawęda podjęła interwencję u wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artura Sobonia w sprawie zagrożenia dalszego funkcjonowania Rafako.
W oświadczeniu pisze, że spółka ma strategiczne znaczenie dla przyszłości sektora energetycznego. Jednak od wielu tygodni pojawiają się niepokojące sygnały o trudnej sytuacji spółki RAFAKO S.A. i jej dalszej przyszłości.

- Spółka zasila budżet państwa i samorządu lokalnego podatkami. W latach 2015-2019 spółka zapłaciła w Polsce ponad 463 mln zł podatków z tytułu podatków CIT, VAT, podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego - przypomina pani senator. Informuje, że dzięki firmie istnieje kilkuset innych podmiotów, podwykonawczych.

- Blisko 1 mld przychodów Rafako trafia do 790 dostawców, z czego 88 procent z nich stanowią polskie przedstębiorstwa – przypomina.

Bankructwo Rafako: dramat dla Raciborza i Śląska

Firma oddała właśnie do użytku potężną inwestycję w elektrowni - Blok Jaworzno 910.

- Na bankructwie RAFAKO ucierpią mieszkańcy województwa śląskiego. Zatrudnienie straci wówczas ok.1500 pracowników, którzy pozostaną bez realnych perspektyw na szybkie zatrudnienie w regionie. Szacuje się, że w samym tylko powiecie raciborskim stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet o 50 proc – czytamy w oświadczeniu.

Sęk w tym, że spółki skarbu państwa mogą przyłożyć rękę do upadku. Zagłosowały przeciwko (z grupy Energa, Gas System, Polimex) przeciwko zawarciu przez Rafako układu z wierzycielami w ramach toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego. A nie miały z tym problemy choćby zagraniczne spólki, którym Rafako też jest winne pieniądze, m.in. z Niemiec, Litwy. Zgodziły się także wszystkie małe przedsiębiorstwa polskie, z którymi współpracuje.

Zobacz koniecznie

Rafako liczy na zlecenia państwowych firm

- Brak podpisania układu, za którym głosowali podwykonawcy i inne zagraniczne spółki, równoznaczny jest z upadłością Rafako. Czy głosowanie spółek Skarbu Państwa przeciwko układowi restrukturyzacyjnemu nie oznacza braku należytego zabezpieczenia interesów ekonomicznych Skarbu Państwa? Czy w świetle decyzji Zarządu spółki o pozyskaniu inwestora, instytucje i podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa nadzorują ten proces i podejmują działania, aby zapobiec przejęciu polskiej firmy przez kapitał zagraniczny, np. Rosyjski czy chiński? W spółce Rafako potwierdzają, że zatwierdzenie układu restrukturyzacyjnego przez sąd to kolejny etap w restrukturyzacji spółki, która rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku.

- W tym czasie wiele udało się już zrobić, znacznie ograniczono koszty funkcjonowania, uproszczono strukturę organizacyjną, trwa trudny proces redukcji zatrudnienia - o 1/4 zmniejszy się liczba pracowników. Ale wciąż Rafako będzie jednym z większych pracodawców w regionie – wyjaśnia Jacek Balcer, rzecznik prasowy Rafako przyznając jednocześnie, że władze firmy cieszy zainteresowanie losem spółki ze strony władz.

- I to zarówno prezydenta miasta jak i ważnych polityków ze Śląska. Odbieramy to jako wyraz troski o o losy zakładu z ponad 70-letnią historią, który daje pracę mieszkańcom, utrzymanie ich rodzinom a zarazem zlecenia wielu małym i średnim firmom z regionu, dla których spółka jest dużym klientem – wyjaśnia.

Po restrukturyzacji Rafako chce skupić się na działalności zakładu produkcyjnego w Raciborzu. Spólka nie planuje już być generalnym wykonawcą tak dużych inwestycji, jak oddany niedawno z sukcesem do użytku nowy Blok 910 MW w Jaworznie, ale nadal będzie obecna w projektach związanych z ochroną środowiska. Chce też modernizować bloki energetyczne, które trzeba dostosować do nowych norm emisji. Dobrze wiedzieć, że większość bloków istniejących w Polsce budowała właśnie raciborska firma, która jest ostatnim polskim przedsiębiorstwem z tej branży.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera