MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz: Śląska Straż Graniczna świętowała 18-lecie

Barbara Kubica
Raciborska strzelnica jest jedną z najnowocześniejszych na Śląsku - zapewniają pogranicznicy
Raciborska strzelnica jest jedną z najnowocześniejszych na Śląsku - zapewniają pogranicznicy Fot. Agnieszka Materna
Najnowocześniejszą na Śląsku krytą strzelnicę otwarto w piątek w komendzie Straży Granicznej w Raciborzu.

Otwarcie obiektu, który kosztował ponad 2 miliony złotych, uświetniło uroczystości z okazji osiemnastej rocznicy powstania Straży Granicznej w Polsce.

- Strzelnica jest zautomatyzowana, podłączona do komputera, który na bieżąco oblicza wyniki strzelca. Z obiektu będą mogli korzystać funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych - zapewnia płk. Piotr Pysz, komendant śląskich pograniczników.

Nowoczesny obiekt wybudowany został od podstaw, specjalnie na potrzeby strażników.
- Można tam strzelać z broni krótkiej, długiej, maszynowej z odległości 30 metrów. Jednocześnie mogą strzelać cztery osoby - mówi Cezary Zaborski, rzecznik raciborskich pograniczników. - Przy budowie zastosowano specjalne, odporne na przebicie materiały zatrzymujące wystrzeliwane pociski oraz uniemożliwiające rykoszety wewnątrz sali - dodaje.

Strzelnica, na której pogranicznicy i policjanci będą doskonalili swoje umiejętności, wyposażona została także w nowoczesny sprzęt multimedialny.

- Na każdym stanowisku zainstalowano kamerę, monitor oraz lunetę strzelecką, co umożliwia oglądanie wyników strzelania i ewentualne korygowanie błędów - tłumaczy Zaborski. - Dodatkowo mamy także salę szkoleniową wyposażoną w tak zwany trenażer strzelecki. Jest to zintegrowane z komputerem i projektorem urządzenie, które pozwala wyświetlać sekwencje filmowe symulujące sytuacje, z jakimi mogą spotkać się funkcjonariusze w czasie służby - dodaje.

Przed otwarciem strzelnicy odbyły się uroczystości oficjalne, m.in. apel z udziałem zaproszonych gości. Odznaczono i przynano awanse kilkudziesięciu pogranicznikom. Dodatkową atrakcją były pokazy uzbrojenia. Na uroczystości cieniem kładła się wizja likwidacji komendy Straży Granicznej w Raciborzu.
Niestety taki scenariusz zakłada dokument: "Założenia do wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej na lata 2009-2015", podpisany przez wicepremiera Grzegorza Schetynę. Dokument przewiduje likwidację oddziałów śląskiego i sudeckiego Straży Granicznej. Na ich bazie utworzony ma być nowy oddział z siedzibą w Kłodzku.
Pracownicy raciborskiej jednostki nie dopuszczali jednak do siebie myśli, że wczorajsza uroczystość może być ostatnią o takim charakterze.

- Biorąc pod uwagę choćby tylko względy ekonomiczne, to wszystko jednak przemawia za Raciborzem - mówi Władysław Ceglecki ze związku zawodowego pracowników cywilnych straży.

Działają szybko i sprawnie

W zeszłym roku pogranicznicy zatrzymali 350 osób, które przebywały w Polsce nielegalnie.
W tym roku zatrzymanych zostało już 250 cudzoziemców. Strażnicy przechwycili w 2008 roku prawie 3 miliony sztuk przemycanych papierosów i prawie 45 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni