Racibórz przyjmie pacjentkę z Czech. U sąsiadów brakuje specjalistycznych łóżek
W Czechach dobowa liczba zakażeń koronawirusa nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. To paraliżuje system ochrony zdrowia. Największy problem z dostęp wolnych łóżek, zwłaszcza specjalistycznych jest w regionie pardubickim. To stamtąd we wtorek (9.03) po godz. 9 wyruszył pierwszy medyczny transport za granicę. Na pomocy porozumienia polskiego i czeskiego rządu, szpital w Raciborzu zaopiekuje się kobietą zza naszej południowej granicy. Trafi na oddział intensywnej opieki medycznej.
Pacjentka wymaga specjalistycznej opieki. Podczas transportu jest podłączona do aparatury zapewniającej sztuczną wentylację płuc. W podróży towarzyszy jej lekarz. Stan pacjentki jest ciężki, ale stabilny.
To właśnie stabilność jest podstawowym kryterium do transportu. Poza tym konieczna jest pisemna zgoda rodziny (przewożeni są pacjenci w ciężkim stanie), przetłumaczenie dokumentacji medycznej na język polski i zgoda czeskiego odpowiednika NFZ. Z wnioskiem o transport za granicę składa lekarz prowadzący do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Koronawirus w Czechach
We wtorek (9.03) w dobowym raporcie czeskiego Ministerstwa Zdrowia wskazano 10 466 nowych zakażeń koronawirusem. Co ważne, to około 2 tys. mniej niż przed tygodniem. Zmarło kolejny 110 osób. W szpitalach przebywa aktualnie 8478 pacjentów (jeszcze pod koniec stycznia było ich 5,5 tys.). Stan 1789 jest ciężki - to rekord.
Obecnie koronawirusa ma 163 tys. osób. Od początku pandemii to 1,33 mln. Z powodu COVID-19 zmarło blisko 22 tys. pacjentów.
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?