18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Górnośląska napisała wniosek do premiera Tuska [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Arkadiusz Ławrywianiec
Arkadiusz Ławrywianiec
W Mysłowicach 12 organizacji śląskich oraz osoby prywatne podpisały wspólny wniosek do premiera o podjęcie rozmów ze środowiskiem osób deklarujących narodowość śląską oraz używających języka śląskiego w sprawie prawnego uregulowania kwestii narodowości i języka w polskim prawodawstwie.

Poniżej treść listu:

Mysłowice, dnia 17 maja 2012 roku

Sz. P.
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Świadomi praw, obowiązków i wolności obywatelskich jakie w Polsce gwarantuje obywatelom Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona 2 kwietnia 1997 r., zapewniająca "obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury" pragniemy przystąpić do rozmów z władzami Rzeczypospolitej Polskiej w celu prawnego uregulowania statusu osób deklarujących narodowość śląską i posługujących się mową śląską.
Przeprowadzony w roku 2011 spis powszechny wykazał, że osoby takie stanowią dziś największą w Rzeczypospolitej Polskiej mniejszościową grupę narodowościową - narodowość śląską zadeklarowało ponad 809 tysięcy obywateli RP, z czego ponad 418 tysięcy zadeklarowało ją jako pierwszą. Po raz drugi na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Ślązacy w oficjalnych dokumentach statystycznych pojawili się w charakterze największej grupy mniejszościowej, niestety o wciąż nieuregulowanym statusie prawnym. Aby zmienić ten stan rzeczy chcemy zaproponować dialog mający na celu uregulowanie kwestii Ślązaków, uważających się za odrębną grupę narodowościową i określających swą narodowość jako śląską. Uważamy, że dobrym początkiem takiego dialogu stało by się zaproszenie przez Władze Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicieli organizacji stawiających sobie za cel uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, a języka śląskiego za regionalny do prac Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wierzymy, że taki gest nie tylko nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla władz Rzeczypospolitej Polskiej, ale wręcz przeciwnie - pogłębi zaufanie Ślązaków do instytucji Państwa Polskiego i przekonanie o poszanowaniu praw obywateli polskich należących do mniejszości narodowych i etnicznych, w tym przypadku Ślązaków, którym umożliwi się wyrażanie opinii w sprawach ich dotyczących.
Pragniemy jednocześnie zauważyć, że uregulowania wspomnianych w pierwszym akapicie kwestii domaga się także Komitet Doradczy Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych. Wymienia on w Drugiej Opinii Dotyczącej Polski, która została przyjęta w Strassburgu w dniu 20 marca 2009 roku, brak prawnego uregulowania statusu osób deklarujących narodowość śląską (punkty 35 i 36) oraz zaleca podjęcie otwartych rozmów na temat objęcia ochroną prawną ludności śląskiej (punkty 37 i 38).
Reprezentując śląskie organizacje chcemy zaświadczyć o ponadpolitycznej woli działania na rzecz tych Ślązaków, którzy podkreślają swoją odrębność etniczną. Naszym celem jest upodmiotowienie Ślązaków w Rzeczypospolitej Polskiej oraz nadanie naszej mowie, językowi śląskiemu, statusu oficjalnego języka regionalnego, niezależnie od aktualnej sytuacji politycznej. Wierząc w powodzenie naszej inicjatywy oraz chęć podjęcia dialogu przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, pragniemy do udziału w pracach Komisji delegować naszych przedstawicieli w charakterze członków-obserwatorów.
Uważamy, że dobrą okazją do zaproszenia naszych delegatów do udziału w w/w Komisji będzie opiniowanie przez ten organ poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym nadającym śląskiemu status języka regionalnego.

A oto lista organizacji, jakie podpisały się pod wnioskiem:

1) Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
2) Pro Loquela Silesiana
3) Towarzystwo Piastowania Ślonskiej Mowy "Danga"
4) Ruch Autonomii Śląska
5) Związek Górnośląski
6) Związek Ślązaków
7) Stowarzyszenie "Silesia Schola"
8) Ślonsko Ferajna
9) Przymierze Śląskie
10) Fundacja Silesia
11) Nasz Wspólny Śląski Dom - w trakcie rejestracji
12) Związek Ludności Narodowości Śląskiej - w trakcie rejestracji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!