W maju informowaliśmy, że PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest w trudnej sytuacji - zarząd czechowickiej kopalni stara się zapewnić ciągłość jej działalności operacyjnej do końca 2021 roku, ale - jak informowali wówczas przedstawiciele PG Silesia - nie będzie to możliwe bez dobrej woli zarówno pracowników, jak i czeskiego właściciela. A ten z kolei nie wyklucza możliwości przekazania swoich udziałów - w razie zainteresowania - mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa.
- PG Silesia nie jest w stanie zaciągnąć żadnych nowych kredytów. Natomiast dla ratowania sytuacji spółka ubiega się o pomoc dla pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Weryfikacja planów wydobywczych, dalsze wsparcie właściciela i obniżka wynagrodzeń pracowników o 10 proc., gwarantująca ciągłość działania kopalni do końca roku 2021, to główne wnioski ze wspomnianego spotkania. - informowaliśmy na łamach DZ. Dodawaliśmy, że nie było żadnej reakcji polskich władz.
Później pojawiły się informacje, że Czesi w ogóle zakończą wydobycie z końcem 2021 roku. List do premiera Morawickiego, pod którym podpisał się przewodniczący ZZG w Polsce Dariusz Potyrała jest reakcją na zapowiedzi czeskiego właściciela.
Przewodniczący Potyrała w liście do szefa rządu podkreślił, że po zapowiedzi czeskiego inwestora o zakończeniu eksploatacji wśród pracowników narasta niepokój i strach o swoją przyszłość. Przypomniał, że obecnie kopalnia zatrudnia ponad 1700 osób i tworzy kolejne setki miejsc pracy w firmach wykonujących usługi na terenie kopalni i w okolicy. - Mając na uwadze konieczność zabezpieczenia przyszłości dla wszystkich tych pracowników - delegaci i delegatki Konferencji Sprawozdawczo-Programowej Związku Zawodowego Górników w Polsce podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie z nadzieją, że zostanie zrealizowana - dodał przewodniczący Potyrała.
Zobacz koniecznie
Delegaci ZZG w Polsce podkreślili w swoim stanowisku, że wnoszą do najwyższych władz państwowych o równe traktowanie górników wszystkich kopalń węgla kamiennego bez względu na formę własności zakładu górniczego.
- Delegatki i Delegaci Konferencji uważają, że wszelkie działania osłonowe, jakie mogą się pojawić w toku prowadzonych przez Rząd RP prac nad przyszłym programem dla sektora węgla kamiennego nie mogą dyskryminować pracowników PG Silesia i powinny zapewnić im prawo do takich samych świadczeń osłonowych, jakie będą przewidziane dla pracowników innych spółek górniczych - napisali przedstawiciele ZZG w Polsce do premiera Morawieckiego.
Jednocześnie podkreślili, że popierają wszelkie działania podejmowane przez ZZG w Polsce przy PG Silesia mające na celu obronę miejsc pracy.
Sytuacja PG Silesia, podobnie jak innych zakładów górniczych w Polsce, jest obecnie bardzo trudna, bo kopalnia dostarcza węgiel głównie do elektrowni i ciepłowni. Te jednak nie odbierają węgla, bo ich kontrahenci – głównie zakłady przemysłowe – potrzebują mniej energii.
Musisz to wiedzieć
Nie przeocz
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?