Rada Miasta w Częstochowie jako pierwsza w Polsce przyjęła stanowisko przeciw decyzji "quasi Trybunału Konstytucyjnego" w sprawie aborcji

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Wideo

Udostępnij:
Rada Miasta w Częstochowie jako pierwsza w Polsce przyjęła stanowisko sprzeciwiające się decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W mocnym stanowisku, które mówi o "quasi Trybunale Konstytucyjnym", Rada podkreśla, że "żaden podmiot nie ma etycznego prawa zmuszać kobiet do kontynuowania ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu, powodującymi śmierć dziecka zaraz po urodzeniu lub też skazującego dziecko na życie zależne od opiekuna". - To nie czas na dyplomację, stanowisko kobiet jest jasne: wyp... - w tak emocjonalny sposób podczas sesji wypowiedział się natomiast radny Łukasz Banaś.

Małgorzata Iżyńka, Jolanta Urbańska, Barbara Gieroń, Iwona Zbrojkiewicz, Ewa Lewandowska i Emilia Skrzypczyńska - to radne, które podpisały się pod projektem stanowiska Rady Miasta sprzeciwiającego się decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Stanowisko zostało przyjęte przy 17 głosach za, 4 przeciw, 2 wstrzymujących, a pięciu radnych nie głosowało.

Dwie osoby zostały zatrzymane podczas protestu w Częstochowie

Strajk kobiet w Częstochowie. Policja użyła gazu. Dwie osoby...

W przyjętym stanowisku czytamy m.in.:

"Żaden podmiot nie ma etycznego prawa zmuszać kobiet do kontynuowania ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu, powodującymi śmierć dziecka zaraz po urodzeniu lub też skazującego dziecko na życie zależne od opiekuna. Nie można mówić o byciu „za życiem” jednocześnie skazując kobiety, często już matki, na noszenie pod sercem przez 9 miesięcy dziecka tylko po to, aby chwile po porodzie były one zmuszone je pochować. Wpływ na stan zdrowia i stan psychiczny wielu kobiet, a tym samym całych rodzin będzie nieodwracalny i jest niemożliwy do przewidzenia. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż dotychczasowy kompromis nie narzucał kobietom oraz ich rodzinom konieczności aborcji, pozostawiał taką możliwość. Dziś, polskie kobiety i polskie rodziny zostały pozbawione możliwości wyboru."

Rada Miasta odniosła się również do zagrożenia epidemiologicznego:

"Jako organ uchwałodawczy chcemy również podkreślić, że skrajnie nieodpowiedzialne jest wszczynanie wyrokiem tak ogromnego konfliktu społecznego w czasie gigantycznego wzrostu zachorowań wirusa COVID-19. Nawoływanie do walki z kobietami oraz ponowne dzielenie Polek i Polaków na tych walczących w słusznej sprawie i na tych, których pobudki, w ocenie rządu, są błędne przyczyni się do wzrostu do fali protestów, a tym samym sprowadzi zagrożenie na życie i zdrowie mieszkanek i mieszkańców naszego kraju"

Podczas protestu pod Jasną Góra policja użyła gazu

Protest kobiet w Częstochowie. Pod Jasną Górą policja użyła ...

Przyjęciu stanowiska towarzyszyły duże emocje i dyskusje. Mocny głos w sprawie zabrał m.in. radny Łukasz Banaś.

- Apeluję, abyśmy dzisiaj wszyscy stanęli ramię w ramię z protestującymi kobietami. Równo tydzień temu pseudotrybunał wydał wyrok na kobiety. Dzisiaj mija również tydzień od protestów, które odbywają się na ulicach Częstochowy. Apeluję, abyśmy dzisiaj stanęli ramię w ramię z protestującymi kobietami. Ten rząd przekroczył wiele granic, ale tym razem przekroczył granicę nieprzekraczalną – zaatakował nasze kobiety. Dzisiaj każdy prawdziwy mężczyzna powinien stanąć ramię w ramię z protestującymi na ulicach. Z całym szacunkiem dla Pań, które podpisały się pod tym stanowiskiem, ja oczywiście je poprę, dzisiaj nie jest czas na stanowiska, dzisiaj nie jest czas na protesty, negocjacje, referenda. Dzisiaj już nie ma dyskusji i dyplomacji, Dzisiaj stanowisko protestujących jest bardzo jasne: wyp... – stwierdził w emocjonalnym wystąpieniu radny Łukasz Banaś.

Strajk kobiet w Częstochowie, 28 października 2020 roku

Strajk kobiet w Częstochowie. Na Placu Daszyńskiego gromadzą...

Stanowisko Rady Miasta w Częstochowie. Jak głosowali radni?

Głosowali ZA

 • Łukasz Banaś
 • Tomasz Blukacz
 • Artur Gawroński
 • Barbara Gieroń
 • Małgorzata Iżyńska
 • Dariusz Kapinos
 • Łukasz Kot
 • Jacek Krawczyk
 • Ewa Lewandowska
 • Michał Lewandowski
 • Zbigniew Niesmaczny
 • Emilia Skrzypczyńska
 • Andrzej Sowa
 • Sebastian Trzeszkowski
 • Tomasz Tyl
 • Jolanta Urbańska
 • Iwona Zbrojkiewicz

Głosowali PRZECIW

 • Katarzyna Jastrżębska
 • Monika Pohorecka
 • Beata Struzik
 • Piotr Wrona

WSTRZYMALI SIĘ

 • Piotr Kaliszewski
 • Dorota Majer

NIE ODDALI GŁOSU

Konrad Jarzyński
Paweł Ruksza
Krystyna Stefańska

NIEOBECNI

 • Agata Pawłowska
 • Ryszard Szczuka

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA RADY MIASTA

STANOWISKO RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY z dnia 29 października 2020 r.
sprzeciwiające się wyrokowi quasi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów dotyczących aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

Jako Rada Miasta Częstochowy stanowczo sprzeciwiamy się wyrokowi quasi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów dotyczących aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a tym samym ograniczeniu praw obywatelskich i praw człowieka.

Stanowisko to jest głosem ogromnej liczby częstochowianek i częstochowian oraz znacznej części polskiego społeczeństwa. Wypowiedzenie przyjętego dotychczas w Polsce kompromisu aborcyjnego jest niemoralne, skazuje kobiety na piekło.

Żaden podmiot nie ma etycznego prawa zmuszać kobiet do kontynuowania ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu, powodującymi śmierć dziecka zaraz po urodzeniu lub też skazującego dziecko na życie zależne od opiekuna. Nie można mówić o byciu „za życiem” jednocześnie skazując kobiety, często już matki, na noszenie pod sercem przez 9 miesięcy dziecka tylko po to, aby chwile po porodzie były one zmuszone je pochować. Wpływ na stan zdrowia i stan psychiczny wielu kobiet, a tym samym całych rodzin będzie nieodwracalny i jest niemożliwy do przewidzenia. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż dotychczasowy kompromis nie narzucał kobietom oraz ich rodzinom konieczności aborcji, pozostawiał taką możliwość. Dziś, polskie kobiety i polskie rodziny zostały pozbawione możliwości wyboru.

Jako organ uchwałodawczy chcemy również podkreślić, że skrajnie nieodpowiedzialne jest wszczynanie wyrokiem tak ogromnego konfliktu społecznego w czasie gigantycznego wzrostu zachorowań wirusa COVID-19. Nawoływanie do walki z kobietami oraz ponowne dzielenie Polek i Polaków na tych walczących w słusznej sprawie i na tych, których pobudki, w ocenie rządu, są błędne przyczyni się do wzrostu do fali protestów, a tym samym sprowadzi zagrożenie na życie i zdrowie mieszkanek i mieszkańców naszego kraju.

W 2018 roku przyjęliśmy w gronie radnych stanowisko upamiętniające setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. To przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju umożliwiło nadanie kobietom należnego im miejsca w hierarchii społecznej. Nasi przodkowie, dzięki podjęciu decyzji umożliwiającej kobietom realne współdecydowanie o rzeczywistości, wykonali milowy krok w rozwoju społeczeństwa i dali przykład innym narodom jak ważna jest rola kobiet w odradzającym się Państwie. Karygodnym jest próba odbierania głosu oraz decyzyjności kobietom, karygodne jest zmuszanie kobiet do ponownej walki o ich podstawowe prawa dlatego jako Rada Miasta Częstochowy wzywamy do poczynienia natychmiastowych kroków mających na celu przywrócenie zaakceptowanego prze większość środowisk kompromisu aborcyjnego.

Polska jest Kobietą! Częstochowa jest Kobietą!

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie