Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deputaty węglowe: Rada Ministrów przyjęła ustawę o rekompensatach za deputaty węglowe. Teraz czas na decyzję Sejmu

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Rada Ministrów przyjęła ustawę o rekompensatach za deputaty węglowe
Rada Ministrów przyjęła ustawę o rekompensatach za deputaty węglowe ARC
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym za deputat węglowy. Wypłatami mają zostać objęte 24 tys. osób, głównie wdowy i sieroty po górnikach. Ale projekt musi przejść jeszcze przez Sejm, pod którego obrady trafi w listopadzie.

Dokładnie 18 października Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ma on umożliwić wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie jego pobierania przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści.

Chodzi więc głównie o wdowy i sieroty po górnikach, ale projekt ustawy uwzględnia także osoby, które nie złożyły albo złożyły niekompletne wnioski w poprzedniej turze wypłat pod koniec 2017 roku. Zgodnie z projektem, rekompensata w wysokości 10 tys. złotych ma trafić do ok. 24 tys. osób. W 2019 roku zostanie na to przeznaczona kwota wynosząca ok. 240,8 mln zł z budżetu państwa.

PISALIŚMY:
Deputat węglowy: około 12 tys. osób go nie dostanie z PGG, JSW i SRK. Kto i dlaczego?
Deputaty węglowe: Emeryci pominięci w ustawie upominają się o pieniądze
Deputat węglowy: emeryci i wdowy górnicze wciąż czekają na wypłaty

Jak mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, rekompensaty miałyby być wypłacane od 1 czerwca 2019 roku. Ale wszystko zależy jeszcze od Sejmu - pod jego obrady projekt ustawy trafi w listopadzie tego roku. Jeśli przejdzie, wdowy i sieroty górnicze będą mogły liczyć na pieniądze.

Świadczenie rekompensacyjne będzie wypłacane jednorazowo.

Zgodnie z projektem ustawy, osobami, które będą mogły ubiegać się o rekompensatę są:

  • byli pracownicy przedsiębiorstw górniczych korzystający ze świadczeń przedemerytalnych,
  • wdowy, wdowcy i sieroty, mające ustalone prawo do renty rodzinnej po pracownikach zmarłych w czasie trwania stosunku pracy lub otrzymujące rentę specjalną przyznaną przez premiera lub prezesa ZUS,
  • osoby uprawnione do rekompensaty na podstawie poprzedniej ustawy, które nie otrzymały rekompensaty do chwili obecnej.

- Uprawnienie do rekompensaty będzie przysługiwać pod warunkiem, że wyżej wymienione osoby miały prawo do bezpłatnego węgla na podstawie układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwie górniczym, które utraciły moc obowiązującą przed dniem wejścia w życie tej ustawy lub które pobierały bezpłatny węgiel w naturze lub ekwiwalencie pieniężnym i którym to osobom przedsiębiorstwo górnicze przestało wydawać bezpłatny węgiel lub wypłacać ekwiwalent pieniężny przed dniem wejścia w życie tej ustawy - informuje Ministerstwo Energii.

W przypadku wdów i wdowców, ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie będzie pozbawiało te osoby prawa do rekompensaty, podobnie jak miało to miejsce w przypadku prawa do bezpłatnego węgla. Świadczenie mogą otrzymać również emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ale zamiast emerytury lub tej renty pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, jako korzystniejszą finansowo.

Każda z osób spełniających określone w projektowanej ustawie przesłanki otrzymania świadczenia rekompensacyjnego będzie mogła wystąpić o jego wypłatę przez złożenie wniosku wraz ze specjalnym oświadczeniem.

Wniosek o wypłatę rekompensaty trzeba będzie złożyć w ciągu 90 dni od daty wejścia w życie ustawy (złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkowało odmową wypłaty ze strony przedsiębiorstwa wypłacającego, od której będzie można się odwołać do sądu). W projekcie ustawy termin składania wniosków jest tzw. terminem zawitym, czyli jego upływ powoduje wygaśnięcie prawa do złożenia wniosku.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo