Rada powiatu zamyka szkoly w Radzionkowie i Tarnowskich...

  Rada powiatu zamyka szkoly w Radzionkowie i Tarnowskich Górach

  Zdjęcie autora materiału

  Patryk Osadnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie
  1/15
  przejdź do galerii

  Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie ©OSA

  W 2022 roku zakończy się ponad 75-letnia historia ZSTE w Radzionkowie. Wtedy mury szkoły opuszczą ostatni uczniowie. Wygaszanie placówki rozpocznie się we wrześniu tego roku, a równolegle zniknie też liceum w tarnogórskim „Chemiku”, do którego od 3 lat nie zawitał ani jeden nowy uczeń.

  Rada Powiatu Tarnogórskiego zdecydowała o zamknięciu 3 szkół


  Historia Zespołu Szkół Techniczo-Ekonomicznych w Radzionkowie sięga 1945 r. Witold Wójcik, pierwszy dyrektor szkoły powołał ją do życia z myślą o dokształcaniu przyszłych górników, w tym elektryków czy mechaników. Do dziś szkoła kojarzona jest z nazwą, jaką uzyskała w 1991 r., czyli Technikum Górniczym im. Powstańców Śląskich.
  Dziś ZSTE poza tradycją niewiele ma już wspólnego z górnictwem. Jeszcze kilka lat temu w szkole przyuczano do zawodu górnika, teraz jednak działają w niej jedynie dwa profile: technik hotelarstwa oraz technik eksploatacji portów i terminali.

  Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie - zobacz zdjęcia:

  Zobacz galerię


  W sumie do ZSTE uczęszcza aktualnie 131 uczniów w 4 klasach i to właśnie powód małego zainteresowania nauką w szkole jest przyczyną jej wygaszania.

  O ile w działającym tu Technikum nr 13 udaje się jeszcze co roku otworzyć 1 klasę, naboru do Szkoły Branżowej nr 11 nie było już od lat.

  - Bardzo mała liczba uczniów chcących się uczyć w szkole powoduje, że mieszkańcy powiatu muszą dopłacać do funkcjonowania szkoły znaczące kwoty - tłumaczy Dariusz Wysypoł, radny powiatu tarnogórskiego z Radzionkowa.

  Koszty edukacji


  W 2018 r. subwencja oświatowa dla ZSTE wyniosła 1 mln 062 tys. 923 zł, a 591 tys. 648 zł do funkcjonowania szkoły musiał dołożyć powiat. W tym roku będzie trzeba dopłacić kolejne 701 tys. 461 zł.

  - Szkoła nie cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Radzionkowa i uczęszcza do niej większość osób z Bytomia i Piekar Śląskich, co skutkuje tym, że każdego roku mieszkańcy powiatu tarnogórskiego dopłacają znaczne kwoty do nauki dzieci z ościennych miast - wyjaśnia Wysypoł

  Radny dodaje, że społecznie wygaszenie ZSTE nie było decyzją łatwą, za to jedyną możliwą do podjęcia w tej chwili. Rada powiatu zadecydowała o stopniowym zamykaniu szkoły podczas sesji 31 stycznia.

  Uczniowie skończą szkołę, nauczyciele zachowają pracę


  Dla wielu komentujących tę sprawę była to decyzja niezrozumiała, ponieważ w związku ze zmianami w systemie edukacji we wrześniu do szkół średnich trafi dwa razy więcej uczniów, co mogłoby spowodować, że w ZSTE uda się otworzyć więcej klas. Niestety taki jednorazowy „zastrzyk” mógłby być katastrofalny w skutkach, ponieważ brak kandydatów w kolejnych latach i rosnące koszta doprowadziłyby najprawdopodobniej do konieczności natychmiastowej likwidacji szkoły. Dzięki stopniowemu wygaszaniu obecni uczniowie technikum będą mogli ukończyć edukację w dotychczasowym miejscu.

  - Mogę powiedzieć tylko tyle, że rada pedagogiczna przyjęła ze zrozumieniem fakt wygaszania szkoły, ale zdecydowanie bez entuzjazmu - mówi Mariusz Sroka, dyrektor ZSTE

  Nauczyciel dodaje, że zgodnie z zapewnieniami władz powiatu wszyscy nauczyciele oraz pracownicy jego szkoły otrzymają zatrudnienie w innych placówkach edukacyjnych.

  Skąd tak słaba kondycja ZSTE?


  Eksperci do spraw edukacji tłumaczą, że słaba sytuacja ZSTE jest związana z trendem, który prowadzi uczniów do szkół w większych miejscowościach, takich jak Bytom, czy Tarn. Góry. Rodzice oraz dzieci bardzo chętnie wybierają duże i renomowane licea. Nie wiadomo dlaczego, pomimo doskonałych warunków, dobrego sprzętu oraz m.in. ciekawych, miesięcznych praktyk zagranicznych ZSTE nie cieszyło się ostatnimi laty dobrą opinią, co doprowadziło do bardzo dużego spadku liczby uczniów, a ostatecznie do wygaszenia szkoły.

  Liceum bez uczniów idzie do zamknięcia


  Oprócz ZSTE powiat postanowił zamknąć również III Liceum Ogólnokształcące, jakie działało w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarn. Górach. Tam od 3 lat nie pojawił się żaden nowy uczeń, a ostatni absolwenci opuścili mury liceum w maju 2018 r. W przyszłym roku „Chemik” ma za to otworzyć 5 nowych klas technicznych. Obecnie w szkole jest 6 klas.

  Budynek po ZSTE nie będzie stał pusty


  W budynku po ZSTE nadal będzie funkcjonował Zespół Szkół, czyli szkoła specjalna w Radzionkowie, która teraz powiększy się o kilka nowych pomieszczeń.

  Na miejsce technikum przeniesie się również filia Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, która dziś działa w Radzionkowie przy ul. Knosały. Z resztą również w miejscu po zlikwidowanym kilka lat temu Zespole Szkół Techniczno-Humanistycznych. Dziś budynek po tzw "Ragorze" zajmuje Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  likwidacja szkół

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To,że w Tarnowskich Górach likwiduje się szkoły to nic nowego, taki proces likwidacji jest w całym kraju, a po co dawać wykształcenie skoro ciemnym społeczeństwem łatwiej jest kierować, wmówić mu...rozwiń całość

  To,że w Tarnowskich Górach likwiduje się szkoły to nic nowego, taki proces likwidacji jest w całym kraju, a po co dawać wykształcenie skoro ciemnym społeczeństwem łatwiej jest kierować, wmówić mu swoją tylko słuszną teorię.To tylko PRL dał wszystkim możliwość nauki, nawet analfabetom po słusznych czasach sanacji okresu przed drugą wojną światową.To, że PRL nauczył wszystkich czytać pisać i logiczne myśleć, jeszcze przez jakiś okres czasu będzie procentować.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA