Radar meteorologiczny i jego możliwości: konferencja w Parkiem Technologicznym Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo w Katowicach

mat. pras,
Radar meteorologiczny w Goczałkowicach-Zdroju ma zasięg 100 km. W zasięgu radaru znajduje się m.in. konurbacja katowicka i aglomeracja krakowska
Radar meteorologiczny w Goczałkowicach-Zdroju ma zasięg 100 km. W zasięgu radaru znajduje się m.in. konurbacja katowicka i aglomeracja krakowska
Udostępnij:
Ekoenergia Silesia S.A., zarządzająca Parkiem Technologicznym Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo zaprasza na konferencję, która odbędzie się 22 marca o godzinie 10.00 na terenie Parku, przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach, w sali konferencyjnej „B” na IV piętrze. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane możliwości radaru meteorologicznego, stanowiącego wyposażenie Parku, którego zasięg obejmuje m. in. konurbację katowicką, aglomerację krakowską oraz Bramę Morawską. Obrazy generowane przez urządzenie pozwalają na krótkoterminowe ostrzeganie przed zagrożeniami meteorologicznymi, związanymi z burzami takimi jak opady dużego gradu, nawalne opady deszczu, silne porywy wiatru, trąby powietrzne.

Dane z radaru pozwalają na bardzo precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami z wyprzedzeniem umożliwiającym podjęcie działań prewencyjnych ograniczających następstwa tych zjawisk.

Tematyka konferencji skierowana jest do: samorządów lokalnych, wydziałów zarządzania kryzysowego wszystkich szczebli, pasjonatów, mediów oraz jednostek badawczych.

Wszystkie podmioty uczestniczące w konferencji będą mogły podpisać umowy o bezpłatnym dostępie do danych radarowych tj. Umowy udostępnienia usługi osłony w zakresie detekcji opadów i potencjalnego zagrożenia powodziowego w Zlewni górnej Wisły i górnej Odry.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Rejestracja drogą elektroniczną za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem tel. 604-923-225 do dnia 19.03.2018 roku

Harmonogram konferencji:

  • 10.00. Powitanie uczestników konferencji. Monika Piecuch, Ekoenergia Silesia S.A.
  • 10.05. Prezentacja oferty parków technologicznych Ekoenergii. Monika Piecuch, Ekoenergia Silesia S.A.\
  • 10.15. Oferta parku w zakresie badań wody. Magdalena Kozak, Ekoenergia Silesia S.A.
  • 10.20. Przerwa kawowa
  • 10.35. Interpretacja danych radarowych. Wojciech Pilorz, Ekoenergia Silesia S.A. Charakterystyka techniczna radaru meteorologicznego. Charakterystyka produktów skanu objętościowego. Fotointerpretacja poszczególnych produktów radarowych. Sygnatury odbiciowości a zagrożenia meteorologiczne. Lead time
  • 11.50. Przerwa kawowa
  • 12.00. Problem gospodarowania wodami opadowymi na terenach silnie zurbanizowanych; charakterystyka groźnych zjawisk otoczenia konurbacji katowickiej. Wojciech Pilorz, Ekoenergia Silesia S.A.
  • 12.20. Umowa transferu technologii – korzyści z udostępnienia danych radarowych. Wojciech Pilorz, Ekoenergia Silesia S.A.
  • 12.30. Projekt CRIS jako wielopłaszczyznowe narzędzie wspierające zarządzanie wodami zlewni. Jacek Długosz, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach
  • 13.00. Dyskusja

Bezpieczeństwo wodne w rękach samorządowców

Park Technologiczny Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo zaprasza do współpracy samorządy
i jednostki badawcze w zakresie bezpieczeństwa wodnego. 22 marca 2018 r. organizujey specjalną konferencję dotyczącą możliwości naszego radaru meteorologicznego
.
Park Technologiczny Ekoenergia - Woda - Bezpieczeństwo w Katowicach oraz Terenowe Centrum Badawczo - Edukacyjne w Goczałkowicach-Zdroju to platforma współpracy, skupiająca instytucje badawcze, małe i średnie firmy oraz jednostki samorządu terytorialnego. Park dysponuje dwoma budynkami – w Katowicach i Goczałkowicach-Zdroju, oferującymi najem powierzchni biurowych, technologicznych i sal konferencyjnych dla podmiotów z branży wodnej. Jednym z elementów Parku jest radar meteorologiczny o zasięgu 100 km.

Park zaprasza samorządy i jednostki badawcze do współpracy w zakresie dostępu do danych radarowych. Nasz Park organizuje 22 marca 2018 r. konferencję dedykowaną samorządom, na której zaprezentowane zostaną możliwości Parku w zakresie rozpoznawania zagrożeń meteorologicznych przy pomocy radaru.

Obrazy radarowe umożliwiają wykrywanie w czasie rzeczywistym takich zjawisk jak groźne burze, gradobicia i linie szkwału. Dane z naszego radaru umożliwiają bardzo precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami z wyprzedzeniem umożliwiającym podjęcie działań prewencyjnych ograniczających następstwa groźnych zjawisk. Głównym „produktem” pracy radaru meteorologicznego jest obraz przestrzennego rozkładu natężenia opadów atmosferycznych. Ponadto archiwizowane przez nas dane mogą służyć jako podstawa ekspertyz meteorologicznych.
Zasięg naszego radaru obejmuje m. in. konurbację katowicką, aglomerację krakowską, Rybnicki Okręg Węglowy, Jurę Krakowsko – Częstochowską, Beskid Śląski oraz Bramę Morawską.

Odbiorcami danych mogą być m.in.: samorządy lokalne, media, rolnictwo, lotnictwo, branża budowlana, firmy produkcyjne wrażliwe na warunki atmosferyczne, branża ubezpieczeniowa, centra zarządzania kryzysowego, biura prognoz meteorologicznych, zarządcy infrastruktury strategicznej, organizatorzy imprez masowych, pasjonaci i klienci indywidualni.

Zasada działania radaru meteorologicznego opiera się o wysyłanie w ściśle określonym kierunku wąskiego impulsu radiowego, który docierając do hydrometeorów (kropelki wody, kryształki lodu, gradziny) odbija się od nich i wraca jako echo w kierunku radaru. Ilość odbitego sygnału (echa) nazywana jest odbiciowością i stanowi miarę koncentracji i średnicy hydrometeorów. Najniższe wartości występują w przypadku opadów mżawki i słabych opadów deszczu; najwyższe zaś w przypadku nawalnych opadów deszczu oraz opadów gradu. Na podstawie czasu pomiędzy emisją sygnału a czasem odbioru echa wyznaczana jest odległość badanego obiektu od radaru a jego dokładną pozycję określa azymut w jakim była skierowana antena radaru w czasie wysyłania i odbioru impulsu. Wysyłany impuls jest bardzo krótki; przeważającą część pracy radaru stanowi nasłuch ech powracających od obiektów meteorologicznych. Po wysłaniu impulsu i odczekaniu określonego czasu w trybie nasłuchu, antena radaru obraca się o określony kąt w poziomie i czynność wysyłania impulsu i nasłuchu echa powtarza się.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie