Radio Zagłębie FM rusza w Wielką Sobotę ZDJĘCIA

  Radio Zagłębie FM rusza w Wielką Sobotę ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Polska

  Radio Zagłębie FM rusza w Wielką Sobotę ZDJĘCIA
  1/8
  przejdź do galerii
  W niewielkim studiu na drugim piętrze budynku Forum na rogu ulic Modrzejowskiej i Kościelnej w centrum Sosnowca praca wre. Trzeba sprawdzić wszystko i dopiąć na ostatni guzik, by zdążyć przed sobotnią premierą radia Zagłębie FM tworzonego przez Zagłębiaków z myślą o Zagłębiu Dąbrowskim. Pierwotnie radio miało ruszyć już przed kilkunastoma miesiącami, ostatecznie jednak zdecydowano o przeniesieniu premiery na później. Rozgłośnia przeniosła się też do nowego lokalu, który udało się pozyskać w ramach miejskiego programu „Lokal na kulturę”.
  Zobacz galerię

  Na razie radia będzie można słuchać wyłącznie poprzez internet.

  - Staramy się cały czas o koncesję emisyjną. O tym mówi też nasza ramówka. Aktualnie w bazie mamy trzydzieści dwie audycje autorskie. To bardzo dużo. Mamy świetnych ludzi, który są charakterystycznymi dla swojej dziedziny. Swoje audycje prowadzić będą m.in. Szymon Mrożek z Zagłębia Talentów czy Sebastian „Stecyk” Steć - opowiada Adrian Chmielewski, pomysłodawca i założyciel rozgłości radiowej.
  - Cieszę się, że nie wystartowałem w lipcu tamtego roku (pisaliśmy o tym na łamach DZ - red.), bo dzisiaj tego radia mogłoby już nie być. Gdybyśmy wtedy wystartowali, nie wiem, czy dzisiaj dalej byśmy funkcjonowali. Teraz mamy radio przygotowane w pełni do nadawania w eterze - dodaje.

  Radio będzie funkcjonować jak wiele innych stacji radiowych: lokalne wiadomości co godzinę, poranek, audycje na różnorakie tematy. Założyciele nawiązują też współpracę z Zagłębiem Sosnowiec, dzięki czemu możliwa będzie bezpośrednia transmisja meczów ze Stadionu Ludowego na falach radia. Nie zabraknie też m.in. odkrywania tajemnic Zagłębia Dąbrowskiego, a nawet programu kulinarnego.

  - Mamy sprzęt wysokiej klasy. Niczym nie odbiegamy od innych stacji radiowych. Tak naprawdę mamy dwa studia, co poszerzy możliwość naszego działania. W jednym możemy prowadzić poranki, przeczytać wiadomości czy porozmawiać z gościem, a w studiu nr 2 nagrywać inne audycje - opowiada Adrian Chmielewski.

  Studio radiowe to tylko część przeznaczenia najwyższej kondygnacji budynku Forum. Są tu również dwa tarasy, które też są do dyspozycji radiowców. Niebawem będą je mogli odwiedzać mieszkańcy Sosnowca. W przyszłości na taras, z którego rozciąga się widok na całą ulicę Modrzejowską, będzie można przyjść napić się kawy. Będą też tam organizowane koncerty.

  - Planujemy tam zorganizować dużo fajnych wydarzeń kulturalnych. Taras jest elementem spornym. Jesteśmy dookoła otoczeni przez bloki. Ci mieszkańcy mieszkają tu bardzo długo. My jesteśmy nowi. Jesteśmy tu nowi i to my musimy się dostosować. Poprawimy komfort mieszkańców, bo obiekty, które powstaną na tarasie odsłonią ich od głosów tego, co tu się będzie działo. Chcemy, żeby to było miejsce ładne, zadbane i zielone. Będzie tu położona trawa - opowiada Jakub Hyrja z Zagłębie FM.

  - Na pewno będziemy chcieli zapraszać też tych mieszkańców do nas, żeby też mieli kulturalną potrzebę wyjścia z domu. Jeśli chodzi o hałas, będziemy wprowadzać dość nowatorskie w Polsce rozwiązanie polegające na tym, że wszystko, co będzie się działo na tarasie po godzinie 20 będzie nadawane na słuchawkach. Przy wejściu będziemy rozdawać sto par słuchawek i wszystko, co będzie się muzycznego tutaj działo, będzie nadawane bezprzewodowo. Oprócz rozmów pomiędzy ludźmi nie będzie dźwięków, które zakłócałyby spokojny sen sąsiadów - dodaje Adrian Chmielewski.

  Samo radio wystartuje na razie poprzez stronę internetową www.zaglebiefm.pl W przyszłości ma powstać również specjalna aplikacja umożliwiająca słuchanie audycji przez telefon.

  Studio radiowe na ul. Modrzejowskiej to jedna z czterech form działalności w ramach akcji „Lokal na kulturę” na terenie Sosnowca. Konkurs został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku. Oprócz radia uznanie urzędników zyskały takie projekty jak herbaciarnia, świetlica dla seniorów i gromadzące pamiątki związane z historią regionu Zagłębiowskie Archiwum Cyfrowe. Druga edycja konkursu była bardziej popularna niż pierwsza, w której wyłoniono tylko jeden „Lokal na kulturę”.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim