Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radiostacja Gliwicka symbol pojednania: jutro modlitwa o pokój w miejscu wybuchu wojny

Marcin Zasada
Inicjatorem idei pojednania był abp Bolesław Kominek
Inicjatorem idei pojednania był abp Bolesław Kominek wikipedia
Jutro polscy i niemieccy biskupi wspólnie upamiętnią w Gliwicach 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. To pomysł Niemców.

Główna część uroczystości odbędzie się w gliwickiej katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pod radiostacją. "Celem spotkania jest przede wszystkim pojednanie między Niemcami a Polakami po historii przemocy" - podkreślają przedstawiciele niemieckiego episkopatu.

- Inicjatywa spotkania wyszła od biskupów niemieckich - mówi bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. - Ich zdaniem, to okazja do pogłębienia świadomości, że naszą wspólną troską jest to, aby bardziej docenić potrzebę pokoju. Pokój jest zadaniem do wypełnienia, a nie tylko dobrem, które po prostu posiadamy.

PROWOKACJA GLIWICKA 1939 - PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O JEJ PRZEBIEGU:
Prowokacja gliwicka 1939: Babcia umarła, tak Niemcy tłumaczyli wojnę [HISTORIA DZ]

Ten gest zza zachodniej granicy można traktować jak symboliczny rewanż za pamiętny, przełomowy list polskich biskupów do niemieckich w 1965 roku. To w nim padły słynne słowa: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Dodajmy, że inicjatorem i autorem orędzia był abp wrocławski Bolesław Kominek, człowiek urodzony i wychowany w Radlinie oraz Rybniku.

Niedzielnej mszy (początek o godz. 18) będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi kard. Reinhard Marx. Przewodniczącemu Niemieckiej Konferencji Biskupów, abp. Monachium i Fryzyngi towarzyszyć na Śląsku będzie bp Wolfgang Ipold z Görlitz. Polską stronę reprezentować będą biskupi 3 diecezji tworzących metropolię katowicką: abp Wiktor Skworc, abp senior Damian Zimoń, bp Paweł Stobrawa z Opola oraz biskupi gliwiccy Jan Kopiec, Gerard Kusz i bp senior Jan Wieczorek.

Przybędzie również ks. Marian Niemiec, biskup-elekt diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Gospodarzem uroczystości będzie prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Druga część - na terenie gliwickiej Radiostacji (godz. 20) - będzie miała charakter ekumenicznego i międzywyznaniowego czuwania.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ RÓWNIEŻ ARTYKUŁY O WRZEŚNIU 1939 NA ŚLĄSKU:
4 września 1939: Hitlerowcy w Katowicach [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Stukasy nad Katowicami! Czy zamordowano niemieckich lotników? [ŚLĄSK 1939 W POWIETRZU]
Kto we wrześniu 1939 roku bronił Katowic? Przecież nie utopce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!