Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radioteleskop w Częstochowie, czyli sygnały z kosmosu

Bartłomiej Romanek
Częstochowski radioteleskop ma 13 metrów średnicy
Częstochowski radioteleskop ma 13 metrów średnicy Bartłomiej Romanek
Czy Częstochowa w ciągu dziesięciu lat doczeka się pierwszego kosmicznego satelity? - To moje wielkie marzenie, ale teraz stało się ono realne - mówi dr Bogdan Wszołek, astronom z Akademii Jana Długosza, prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova.

Wskazuje na ogromny radioteleskop, który postawiono przy rondzie Mickiewicza w Częstochowie.

Ma on 13 metrów średnicy. To trzeci co do wielkości radioteleskop w Polsce, ale największy wśród stojących w miastach.

- To wielkie wydarzenie - podkreśla Bogdan Wszołek. - Dzięki radioteleskopowi będzie możliwe zbudowanie przez studentów AJD pierwszego kosmicznego satelity.

Radioteleskop został ściągnięty z Psar koło Kielc, gdzie w Centrum Usług Satelitarnych, służył do komunikacji z kosmicznymi satelitami. Radioteleskop wyprodukowany przez Japończyków może również służyć do odbierania sygnałów radiowych z bardzo odległego kosmosu. Można nim badać m.in. pulsary - gwiazdy neutronowe, które wysyłają w regularnych, niewielkich odstępach czasu radiowe promieniowanie. To zjawisko wykorzystuje się m.in. przy budowaniu niezwykle precyzyjnych zegarów pulsarowych.

- Radioteleskopy z Psar są w dobrym stanie, dlatego chciałem je wszystkie uratować i bardzo się cieszę, że to się udało - mówi Wszołek.

Naukowiec sam zakupił jeden z radioteleskopów, który postawił w Rzepieniku Biskupim. Pozostałe będą się zlokalizowane w Wieruszowie oraz w Krakowie, gdzie ma się znajdować centrum badań. Ostatni radioteleskop będzie stał w Częstochowie.
Dzięki umieszczeniu tych czterech radioteleskopów Wszołek chce stworzyć interferometr, który ma działać jak jeden wielki radioteleskop o średnicy ponad 300 km i służyć do prowadzenia najbardziej szczegółowych badań kosmosu.

Radioteleskop ma również spełniać funkcję komercyjną. Po cenie złomu zakupił go przedsiębiorca z Częstochowy Marek Pelian, właściciel kilku lokali w mieście. Przy, a właściwie pod radioteleskopem powstanie nowa dyskoteka Ray. Będzie się ona mieścić w budynku dawnej kręgielni.

Jej właściciel twierdzi, że odbierane sygnały z kosmosu będą wykorzystywane do miksowania w klubie muzyki.

- Jest taki pomysł, żeby zapraszać DJ-ów, a oni miksowaliby muzykę, wykorzystując sygnały zebrane przez radioteleskop.

Bylibyśmy wtedy pierwszym w Polsce klubem, który serwuje muzykę kosmiczną - żartuje Pelian, który twierdzi, że dyskoteka będzie otwarta już za dwa miesiące.

Komercyjne względy zadecydowały, że radioteleskop ustawiono w niezbyt korzystnym miejscu. Powinien on się znajdować na wolnej przestrzeni, tymczasem w Częstochowie stoi między torami kolejowymi a linią tramwajową.

- Faktycznie to niefortunne położenie, ale trzeba było znaleźć jakiś kompromis. Poza tym, dla nas to może być dodatkowe wyzwanie naukowe. Zbadamy, jak najskuteczniej usuwać zbędne szumy, które zakłócają właściwy sygnał - wyjaśnia dr Wszołek.

Niestety z powodu zimy ekipom nie udało się do końca złożyć radioteleskopu. Prace zostaną ukończone na wiosnę. Wtedy też urządzenia zacznie działać, a korzystać z niego będą również studenci AJD.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!