Radna z gminy Ciasna z wyrokiem. Sąd skazał ją za zatajenie majątku

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Radna z gminy Ciasna z wyrokiem. Sąd skazał ją za zatajenie majątku
Radna z gminy Ciasna z wyrokiem. Sąd skazał ją za zatajenie majątku arc
Po kontroli przez CBA oświadczeń majątkowych radnej Gminy Ciasna jest prawomocny wyrok sądu w tej sprawie. Radna jednak będzie nadal pełniła swój mandat.

Jak poinformowało w kwietniu Centralne Biuro antykorupcyjne, 25 stycznia 2021 r. radna Gminy Ciasna została uznana przez Sąd Rejonowy w Lublińcu za winną podania nieprawdy i zatajenia faktycznego stanu swojego majątku w wypełnianych w latach 2014-2019 oświadczeniach majątkowych. Wyrok jest prawomocny.

Najpierw była kontrola oświadczeń majątkowych

Wyrok to efekt kontroli przeprowadzonej pomiędzy 5 lipca 2019 r. a 19 marca 2020 r. przez Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Katowicach. Pod lupą kontrolerów znalazły się oświadczenia majątkowe składane w latach 2014-2019 przez jedną z radnych Gminy Ciasna.

W toku kontroli stwierdzono nieprawidłowości polegające na:

  • niewykazywaniu w oświadczeniach majątkowych środków pieniężnych zgromadzonych w walucie polskiej na rachunkach bankowych oraz zgromadzonych w walucie Euro, przechowywanych w gotówce w domu;
  • zaniżaniu ujawnianej w oświadczeniach majątkowych wartości gospodarstwa rolnego, poprzez zaniżenie wartości posiadanych budynków oraz nieuwzględnienie przy obliczaniu tej wartości posiadanych maszyn rolniczych oraz inwentarza;
  • niewykazywaniu w poszczególnych oświadczeniach majątkowych udziału we własności 4 samochodów osobowych (współwłasność z mężem w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej oraz z synami);
  • zaniżeniu podanej przez Kontrolowaną w pozycji A. IX. dotyczącej składników mienia ruchomego, wartości dwóch ciągników rolniczych oraz kombajnu zbożowego.

O wynikach kontroli CBA zawiadomiło prokuraturę. Po przeprowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Lublińcu śledztwie sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Lublińcu. Radna złożyła w nim wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zarówno sąd, jak i strony postępowania zgodziły się na skazanie radnej bez przeprowadzania rozprawy na łączną karę grzywny 7,5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Nie przeocz

Czy radny skazany prawomocnym wyrokiem może pełnić swoją funkcję? Tak, ale...

Radna z gminy Ciasnej nadal pełni swoją funkcję, bo choć została skazana prawomocnym wyrokiem, to nie był to wyrok pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 11 § 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Oznacza to zatem, że osoba skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, ale nie na karę pozbawienia wolności może kandydować w wyborach samorządowych oraz pełnić funkcję radnego lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - tłumaczy przepisy kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie