Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Lublińca apelują w sprawie wycinki lasów. Gabriel Podbioł: "To jest po prostu rzeź. Rzeź lublinieckich lasów"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Radni Lublińca apelują w sprawie wycinki lasów. Gabriel Podbioł - "To jest po prostu rzeź. Rzeź lublinieckich lasów".  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Radni Lublińca apelują w sprawie wycinki lasów. Gabriel Podbioł - "To jest po prostu rzeź. Rzeź lublinieckich lasów". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
W czwartek 10 lutego lublinieccy radni przyjęli uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec wycinki lasów, które mają miejsce w Nadleśnictwie Lubliniec. Na sesję zaproszono Jerzego Parusela, leśnika, doktora nauk biologicznych.

Od miesięcy sprawa wycinki drzew w lublinieckich lasach wzbudza ogromne emocje wśród mieszkańców. Spotkanie z przedstawicielami Lasów Państwowych, liczne pisma do Nadleśnictwa Lubliniec czy petycje na razie niewiele zmieniły w planach rębnych dla tej okolicy. W sprawę mocno zaangażował się przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu, Gabriel Podbioł, o czym pisaliśmy już w na przestrzeni ostatnich miesięcy.

- Zależy nam na ocaleniu Lasów Lublinieckich takich, jakie znamy. Bo cóż z tego, że te lasy zostaną posadzone na nowo, jak nas już nie będzie, kiedy one urosną. Cóż z tego, że lasy urządzone są gospodarczo, jak nas wtedy nie będzie - mówił podczas sesji Gabriel Podbioł.

Zaproszony na sesję dr Jerzy Parusel wyraził negatywną opinię na temat projektu zarządzania lasem i ocenił, że jest on niezgodny z prawem oraz w sposób jednostronny przedstawia pozytywne wpływy gospodarki leśnej za 10 lat, co jego zdaniem jest nieprawdą.

- To jest po prostu tragedia dla tego lasu. Z punktu widzenia klimatu. Jeżeli w ten sposób las zostanie pofragmentowany, to, oprócz wpłynięcia na bilans CO2, to mamy jeszcze zmiany mikroklimatu. Nie bez wpływu będą te wielkie powierzchnie zrębu na mikroklimat i wilgotność. To będzie też degradacja w sensie hydrologicznym. Jestem tym przerażony - mówił dr Jerzy Parusel.

Według przyrodnika Lublinieckie Lasy nie przeżyły jeszcze w swojej historii tak ogromnej wycinki.

Wycinka lasów pod Lublińcem

Według danych z planu gospodarowania lasem, o 119 proc. zwiększony został rozmiar pozyskiwania drewna w stosunku do poprzedniego dziesięciolecia.

- Nadleśnictwo Lubliniec, tak samo jak Katowice, mają identyczny wskaźnik wielkości cięć. W Nadleśnictwie Katowice będą w tej samej skali rąbane, bo tak to trzeba nazwać, lasy, które są w mieście. Niestety w procesie konsultacji w Lublińcu i w Katowicach, mieszkańcy przespali ten czas konsultacji i mamy teraz plan, który spowoduje wielkie zniszczenia w ekosystemie - podkreślał dr Parusel.

Według dostępnych powszechnie wyliczeń, w ciągu dziesięciolecia pod topór pójdzie ponad 3 tysiące ha lasów.

Zdaniem eksperta, wśród rozwiązań, po które można sięgnąć, by ograniczyć wycinkę, jest wprowadzenie zmian, a dokładnie aneksu do Planu Urządzenia Lasu oraz przygotowanie zmian legislacyjnych, które sprawią, że mieszkańcy i samorządy będą miały większy wpływ na poczynania leśników.

- Jestem przerażony tym, co usłyszałem. To jest po prostu rzeź. Rzeź lasów lublinieckich - powiedział podczas sesji przewodniczący Gabriel Podbioł.

Radna Iwona Ochman podkreśliła, że radni powinni włączyć się w apel przeciwko wycince lasów. Zaapelowała też o ponowienie rozmów i spotkań z Lasami Państwowymi, bo poprzednie rozmowy odbywały się w godzinach pracy większości mieszkańców. W apelu w obronie lasów wsparła ją także radna Czesława Włuka.

- Jedyne, co teraz widzę, to wycinanie i wywożenie tego drzewa i sprzedaż. Nie ma tam żadnych plusów dla zwierząt, a na pewno nie dla przyszłych pokoleń - stwierdziła radna Włuka.

Podczas dyskusji radny Damian Włodarczyk zauważył, że na sesję powinna zostać zaproszona druga strona, czyli Nadleśnictwo Lubliniec.

- Przedstawiciele Nadleśnictwa powinni się tu znaleźć i odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez pana Jerzego Parusela. Moim zdaniem, kultura dyskusji wymaga, żeby ta druga strona tu była - powiedział radny Włodarczyk.

Z podobnym wnioskiem wystąpili w dyskusji radni Jan Springwald i Łukasz Mikulski.

- Moje stanowisko jest jednoznaczne i ostre, ale chciałbym, żeby [Nadleśniczy, przyp. red.] odniósł się. Zaprośmy tego pana leśniczego - powiedział radny Mikulski.

Zdaniem radnego, burmistrz miasta trywializuje całą sprawę roli miasta w uzgodnieniach dotyczących Planu Urządzenia Lasu.

- Jest to bardzo istotne, że miasto nie brało czynnego udziału w tym drugim posiedzeniu. Bo w pierwszym brało udział i nie miało żadnych uwag. Chyba, że o czymś nie wiem - stwierdził Łukasz Mikulski.

Przewodniczący Podbioł stwierdził w toku dyskusji, że nadleśniczy uczestniczył w jednej z poprzednich sesji i odpowiedział na wiele pytań, a doktor Parusel jest przedstawicielem Lasów Państwowych, gdyż jest członkiem „Forum Ekologicznego” przy dyrektorze Lasów Państwowych. W przytaczanych na naszych łamach słowach lublinieckiego nadleśniczego, Zbigniew Znojek wielokrotnie podkreślał, że wszystkie czynności wykonywane są przez Nadleśnictwo zgodnie z prawem.

Leśnicy odpowiedzieli na list przewodniczącego RM w Lublińcu

W uchwale, którą po gorącej dyskusji przyjęli radni, czytamy: „Rada Miejska w Lublińcu wyraża swoje stanowcze zaniepokojenie działalnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i wyraża swój sprzeciw wobec prowadzenia wzmożonego użytkowania rębnego na dużych powierzchniach i w bezpośrednim sąsiedztwie stref zamieszkania.”

Apel lublinieckich radnych

Apel Rady Miejskiej w Lublińcu wobec sposobu prowadzenia gospodarki leśnej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w lasach położonych w granicach administracyjnych oraz wokół miasta Lubliniec
Rada Miejska w Lublińcu wyraża swoje stanowcze zaniepokojenie działalnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i wyraża swój sprzeciw wobec prowadzenia wzmożonego użytkowania rębnego na dużych powierzchniach i w bezpośrednim sąsiedztwie stref zamieszkania. Nadmierna wycinka lasów znajdujących się w zasobie państwowym, posiadających status lasów ochronnych, doprowadzi do utraty wielu walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i społecznych naszego miasta.
Rada Miejska w Lublińcu apeluje do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe o wzmocnienie funkcji ekologicznych i społecznych lasów państwowych i minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez realizację funkcji gospodarczych lasów. Konieczne jest ograniczenie pozyskiwania drewna, ograniczenie intensywności cięć w lasach leżących na terenie i wokół miasta Lubliniec oraz podjęcie działań mających na celu uzyskanie zrównoważonej gospodarki leśnej
przeciwdziałającej zagrożeniom lasu, wynikających z rozwoju cywilizacji.
Należy dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną m.in. produkcją drewna a ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją ekologiczną.

Nie przeocz

Rada Miejska w Lublińcu wyraża swój stanowczy protest przeciwko planowanemu wzrostowi użytkowania rębnego w nowym Planie Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 dla Nadleśnictwa Brynek oraz apeluje do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach o utrzymanie użytkowania rębnego w Nadleśnictwie Brynek na poziomie z poprzedniego dziesięciolecia.
Rada Miejska w Lublińcu popiera w tym zakresie stanowiska innych miast i gmin wyrażające sprzeciw odnośnie nowego Planu Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 dla Nadleśnictwa Brynek.
Jednocześnie Rada Miejska w Lublińcu, mając na względzie wartości wskazane w art. 74 ust. 1, 2 i 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, apeluje do Ministra Klimatu i Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśniczych Nadleśnictwa Lubliniec, Koszęcin, Brynek o podjęcie działań prowadzących do poprawy ekologicznych i społecznych funkcji lasów państwowych na obszarze i wokół Miasta Lublińca oraz o podjęcie negocjacji zabezpieczających tymczasowo lasy lublinieckie przed użytkowaniem rębnym.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera