Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni sejmiku walczą o zachowanie trzech mandatów. Szans nie mają

Agata Pustułka
Arkadiusz Ławrywianiec
Sejmik nie chce się zgodzić na obcięcie liczby mandatów, choć tak właśnie nakazuje prawo oraz mniejsza liczba wyborców.

Fakty są nieubłagane. W przyszłej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego w historycznych ławach sali posiedzeń gmachu przy pl. Sejmu Śląskiego zasiądzie nie 48, jak dotąd, ale 45 radnych. Po jednym radnym mniej będzie w okręgach katowickim, rybnickim i częstochowskim. Dlaczego? Oto wyjaśnienie, z którym radni nie mogą się pogodzić.

Zgodnie z ustawą, 30 mandatów jest w województwach liczących do 2 milionów mieszkańców. Każde kolejne rozpoczęte 500 tysięcy mieszkańców daje dodatkowo trzy mandaty.

W województwie śląskim na 31 grudnia 2012 roku (data jest ważna, bo jest podstawą dla podejmowanych decyzji) liczba wyborców, według Rejestru Wyborców, wyniosła 4 mln 449 113, co oznacza, że owe trzy mandaty nieodwołalnie tracimy.
Wątpliwości radnych, jakie pojawiły się podczas ostatniej sesji sejmiku (podobne pojawiły się w sejmiku kujawsko-pomorskim), dotyczyły liczby mieszkańców. Radni powoływali się jednak na dane statystyczne GUS. Te nie mają jednak znaczenia, gdyż podstawą wyliczenia mandatów dla wojewódzkiego komisarza wyborczego są dane z Rejestru Wyborców.

- Należy pamiętać, że Rejestr Wyborców zawiera dane o osobach (pełno- i niepełnoletnich) zameldowanych na stałe, co jest podstawą, oraz np. o wyborcach, którzy mieszkają w innym miejscu, ale swe prawa wyborcze umiejscowili w danej gminie. W rejestrze są też osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw wyborczych - wyjaśnia Witold Trólka z biura prasowego śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Po odrzuceniu przez radnych sejmiku tej uchwały pojawił się problem prawny. - Będzie go musiał rozstrzygnąć wojewoda, bo nie sądzę, by radni sejmiku dobrowolnie zgodzili się na obcięcie mandatów - ocenia Michał Wójcik, radny Solidarnej Polski.
Przepisy dają jednak w tej sprawie precyzyjną odpowiedź. Jeśli sejmik na kolejnej sesji nie podejmie uchwały w sprawie liczby mandatów, to komisarz wyborczy z województwa śląskiego wezwie radnych, by raz jeszcze przystąpili do jej podjęcia i ją przegłosowali. Jeśli po raz kolejny wezwanie komisarza nie przyniesie skutku i uchwała nadal nie będzie podjęta, to wówczas sam komisarz dokona podziału okręgów i mandatów. Warto dodać, że granice okręgów są stałe i radni nie mogą ich zmienić żadną uchwałą, by ewentualnie zachować mandatowy stan posiadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!