Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni w Rybniku zagłosowali przeciw specustawie górniczej. Uchwała przegłosowana

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Rybnik: zbudują kopalnię bez zgody samorządu i mieszkańców? Radni przeciw specustawie górniczej
Rybnik: zbudują kopalnię bez zgody samorządu i mieszkańców? Radni przeciw specustawie górniczej arc. DZ
Specustawa zabiera uprawnienia samorządom, ucisza mieszkańców i organizacje społeczne. Tak naprawdę uchwalenie tego prawa spowoduje wyrzucenie do śmieci wszystkich uwag i wniosków jakie składali mieszkańcy naszego miasta w postępowaniu środowiskowym w sprawie kopalni "Paruszowiec" - wyjaśnia Wojciech Kiliańczyk, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku.

Rybnik przeciw specustawie górniczej

14 osób za uchwałą, 11 osób wstrzymało się od głosu. Przegłosowano w czwartek uchwałę, w której radni Rybnika sprzeciwiają się proponowanym zmianom w prawie górniczym i geologicznym.

Obawy rybnickich radnych budzi wynikające z treści projektu poselskiej ustawy znaczne ograniczenie roli zarówno samorządu jak i mieszkańców w procesach decyzyjnych, związanych z wpływem eksploatacji węgla na środowisko. Z punktu widzenia rybniczan jest to istotne zwłaszcza w kontekście planów uruchomienia wydobycia złoża „Paruszowiec”.

- Zmiana wspomnianej ustawy spowoduje pogłębienie tej sytuacji, a nawet odwróci role w procesie ubiegania się o koncesję na wydobycie węgla – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

"- Zmiana ta zdecydowanie umniejszy rolę mieszkańców, a władze jednostki samorządu będą musiały wykonywać postanowienia ministerstwa w sprawie utworzenia „obszaru specjalnego przeznaczenia”. Tak głęboka ingerencja w prawa samorządu i mieszkańców, a także odebranie jednostkom samorządowym praw w zakresie dysponowania przestrzenią miejską, stanowi przyczynek dla niewłaściwego gospodarowania zasobami, a także przestrzenią należącą do Rybnika. Konsekwencją wprowadzenia w życie zapisów ustawy będzie możliwość uruchomienia zakładu górniczego wbrew woli zarówno mieszkańców jak i samorządu. Mieszkańcy Rybnika już w tej chwili muszą znosić uciążliwości wynikające z obecności i eksploatacji kilku złóż węgla kamiennego.”

Zobaczcie koniecznie

- Części radnych nie przekonały argumenty, że specustawa zabiera uprawnienia samorządom, ucisza mieszkańców i organizacje społeczne. Tak naprawdę uchwalenie tego prawa spowoduje wyrzucenie do śmieci wszystkich uwag i wniosków jakie składali mieszkańcy naszego miasta w postępowaniu środowiskowym w sprawie kopalni "Paruszowiec" - wyjaśnia Wojciech Kiliańczyk, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku.

- Dodatkowo, minister będzie miał wyłączne prawo do dysponowania naszą przestrzenią i nikt ani prezydent, ani mieszkańcy, ani organizacje społeczne nie będą mogły zrobić nic w tej sprawie.

Ta uchwała trafiła na sesję naszej rady, ponieważ to był jedyny moment na pokazanie naszego zdania. Ta ustawa to projekt poselski, co oznacza brak konsultacji. Cieszę się, że uchwała została przyjęta, choć zdaję sobie sprawę z tego, że być może i ten apel nie zostanie wzięty pod uwagę przez polski Sejm. Liczę na zdrowy rozsądek posłów reprezentujących nas w parlamencie. Cieszę się, że związki samorządowe wspierają ten sprzeciw (stowarzyszenie gmin górniczych, planowane stanowisko Śląskiego Związki Gmin i Powiatów - data ogłoszenia 4 października). Podobną uchwałę podjęto również w Imielinie - komentuje Wojciech Kiliańczyk.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera