Radni woj. śląskiego to milionerzy [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE...

  Radni woj. śląskiego to milionerzy [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE RADNYCH]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Małgorzata Tkacz-JanikNie posiada żadnych oszczędności, papierów wartościowych, ani też samochodu. Ma natomiast mieszkanie własnościowe o powierzchni
  1/17
  przejdź do galerii

  Małgorzata Tkacz-Janik
  Nie posiada żadnych oszczędności, papierów wartościowych, ani też samochodu. Ma natomiast mieszkanie własnościowe o powierzchni 53 metrów kwadratowych wycenione na ok. 150 tys. zł. Poza dietą radnej (27.360 zł) w ubiegłym roku jej dochód uzupełniło 9374, 09 zł z innych źródeł. Ma do spłaty pożyczkę zaciągniętą na remont lokalu gastronomicznego i zakup środków trwałych - na koniec ubiegłego roku do spłaty pozostawało jeszcze 53.021, 12 zł (plus odsetki). ©arc.

  Oświadczenia majątkowe radnych wojewódzkich są jawne. Możecie sami sprawdzić stan ich majątku. My zaś postanowiliśmy go szczegółowo podliczyć ZOBACZ, ILE MAJĄ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH
  Niemal co piąty z wojewódzkich radnych to milioner. A sześciu nie ma nawet mieszkania, ani domu. Największy majątek zgromadził Władysław Serafin (niemal 3,4 mln zł). Na przeciwległym końcu zestawienia znajduje się natomiast Barbara Dziuk, która nie ma niczego poza 10-letnim samochodem. Oto wnioski z lektury oświadczeń majątkowych radnych zasiadających w sejmiku województwa śląskiego.

  Z kalkulatorem w ręku podliczyliśmy zadeklarowane przez wszystkich 48 radnych oszczędności, posiadane papiery wartościowe, domy, mieszkania, działki, samochody oraz inne pojazdy.
  Tu i ówdzie "pomogliśmy" im oszacować wartość niewycenionych w oświadczeniach mająkowych samochodów. Wyniki? Na 48 radnych dziesiątka zgromadziła majątek o wartości przynajmniej miliona złotych. Można zatem powiedzieć, że w stosunku do reszty społeczeństwa odsetek milionerów w sejmiku jest zdecydowanie ponad normę (wedle szacunkowych danych posiadaczy majątku wartego przynajmniej milion złotych jest w Polsce ok. 78 tysięcy, co stanowi mniej więcej 0,2 ogółu ludności).

  Większość radnych - milionerów stanowią panowie. Patrząc zaś na przynależność klubową, to największą liczbą takich osób może się pochwalić Platforma Obywatelska (największy odsetek zaś - dwóch na dwóch ma jednak Polskie Stronnictwo Ludowe). Dwóch milionerów ma w swoich szeregach Sojusz Lewicy Demokratycznej, jednego natomiast klub Prawa i Sprawiedliwości.

  Na czym dorobili się radni - milionerzy swojego majątku? Zdecydowanie nie na polityce. A przynajmniej nie bezpośrednio na niej. Szeregowy radny - nie zasiadający w prezydium sejmiku, ani komisji - dostaje co miesiąc niecałe 2332 zł (przewodniczący może liczyć na 2649,69 zł). Posiadacze największych majątków często prowadzą własny biznes, bądź zasiadają we władzach i radach nadzorczych spółek (nieraz również komunalnych).

  Na publikację oświadczeń majątkowych radnych sejmiku wojewódzkiego czekaliśmy od maja. Zgodnie z przepisami zasiadający w tym gremium muszą złożyć ów dokument do 30 kwietnia. I złożyli. Tyle, że przed kolejne trzy miesiące oświadczenia sprawdzał przewodniczący sejmiku, a bez jego akceptacji żadne z nich nie mogło zostać upublicznione. Formalności dobiegły końca dopiero kilka dni temu (wcześniej zaprezentowano jedynie oświadczenia majątkowe członków zarządu), więc dziś nadrabiamy zaległości i prezentujemy Państwu stan posiadania wojewódzkich radnych.

  W "pakiecie dodatkowym" dokładamy również listę radnych - milionerów. Podliczyliśmy zadeklarowane w oświadczeniach majątkowych oszczędności (walutę obcą przeliczaliśmy wedle kursów z 31.12.2012), papiery wartościowe, nieruchomości i pojazdy. Nasze "top ten", gdyż tylu właśnie radnych może pochwalić się posiadaniem majątku o wartości przekraczającej milion złotych, otwiera Władysław Serafin. Gdy podliczyć oszczędności, dom, nieruchomości oraz pieniądze, które winien odzyskać radny PSL, to okaże się, że zgromadził on niemal 3,4 mln zł (inna sprawa, że zobowiązania, które sam musi spłacić sięgają niemal 4 mln zł). Poza Serafinem na liście milionerów znalazł się klubowy kolega Marian Ormaniec (ok. 2,7 mln zł), a także piątka radnych PO (Jan Borzymowski - ok. 1,1 mln zł, Janusz Buzek - niepełne szacunki wkazują na ok. 1,3 mln. zł, Lucyna Kręcichwost - ok. 2,7 mln. zł, Ewa Lewandowska - ok. 1,9 mln. zł i Karol Węglarzy - ok. 1,1 mln. zł), dwóch z SLD (Michał Czarski - ok. 1,4 mln. zł i Andrzej Marszałek - niepełne szacunki wskazują na ok.1,4 mln zł) oraz jeden z PiS (Andrzej Sławik - ok. 1,7 mln zł).
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ile ukryli..

  gazda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  mają wiecej niz podają,a to na matki ojcow dziatwę i kochanki przepisane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak sie uczciwie dorobili

  erni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 48

  to co wam do tego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Kawak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 42

  A cóż to za emerytura 25.800 złotych? Generalska ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niY PO TO SIE BiURKO KRACJa ROZRASTO 3śWIt0vo

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 113 / 95

  żEBY PETENT I OBYWATEL COŚ ZNACZYŁ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no,k****,ludzie sukcesu

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 124 / 91

  u was rządzą,jak w całej Polsce,
  k****,
  dlatego jest jak jest.

  kiedy rewolucja i wyrżnięcie tych ... majątków?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spasiba Towarzysze i Towarzyski

  antykomunista. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 115 / 102

  Na calym swiecie rzadzi k**** i zlodziej dlatego jedni maja za duzo a inni maja za malo.
  Za komuny tak nie bo jedni wszystko a drudzy gowno .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oswiadczenie czytelnika

  solista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 109 / 110

  Ja mam 2,5 Euro i sie nie chwola zato moja moja starka 50 Euro na dzien do przesranio.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo