Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Dąbrowy Górniczej piszą do Najwyższej Izby Kontroli. Chcą kontroli w NFZ. Rozstrzygnięcie konkursu na PET budzi ogromne wątpliwości

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2015 roku stara się o kontrakt na badanie PET, ale konkursy wygrywają inne ośrodki, w tym prywatne firmyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2015 roku stara się o kontrakt na badanie PET, ale konkursy wygrywają inne ośrodki, w tym prywatne firmyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ZCO
Dąbrowscy radni zaapelowali do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę konkursu, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie dostało kontraktu na badania PET. Prawidłowość postępowania i powody odrzucenia oferty budzą ich wątpliwości. Sprawą ma się także zająć Senat RP, co zadeklarował podczas środowej wizyty w Dąbrowie Górniczej marszałek Tomasz Grodzki. ZCO będzie się także odwoływać od niekorzystnego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

– Jako radni chcielibyśmy się dowiedzieć, dlaczego komisja w sposób krzywdzący dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii zinterpretowała zasady kontraktowania ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. Wyjaśnienie tej sprawy to nasz obowiązek wynikający z dbałości o zdrowie ponad 800 tysięcy mieszkańców Dąbrowy Górniczej i regionu Zagłębia Dąbrowskiego, dla których Zagłębiowskie Centrum Onkologii jest najbliższym ośrodkiem onkologicznym – tłumaczy Krystyna Stępień, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

W konkursie na PET, Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Kontrakt trafił do prywatnego ośrodka, który wykonuje badania w Katowicach.

PET, czyli Pozytonowa Emisyjna Tomografia, to badanie niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. To jedyne onkologiczne badanie, które w ZCO nie jest refundowane przez NFZ. Z tego powodu szpital musi odsyłać mieszkańców Zagłębia na badania do placówek na Śląsku. Właśnie do Katowic, Chorzowa czy Gliwic, co znacznie komplikuje cały proces kompleksowego leczenia oraz wsparcia pacjentów.

– Staramy się zapewniać pacjentom najlepsze warunki terapii i pobytu w szpitalu oraz pełną kompleksowość świadczeń w zakresie onkologii. To niezwykle ważne dla chorych na nowotwory złośliwe, aby proces diagnostyczny i leczniczy odbywał się w jednym ośrodku. Czas przeznaczony na diagnostykę ma ogromne znaczenie – zarówno pod względem skuteczności terapii, jak i komfortu chorego – podkreśla dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor ZCO w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Sprawą braku kontraktu dla ZCO zainteresował się prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP.

– To jest szpital, który leczy mnóstwo chorych onkologicznie. Dysponuje świetnym sprzętem: akceleratorami, rezonansami, tomografią i przede wszystkim PET-em, który w nowoczesnej onkologii jest czymś absolutnie niezbędnym. Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET w Zagłębiowskim Centrum Onkologii nie ma kontraktu NFZ. To sytuacja niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – ocenia prof. Tomasz Grodzki.

Podczas środowego (6 kwietnia) wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia w Dąbrowie Górniczej zadeklarował, że spróbuje pomóc rozwiązać tę patową sytuację. Wówczas specjalistyczny sprzęt i personel, jakim w zakresie PET dysponuje ZCO, służyłby mieszkańcom regionu.

– Z budżetu miasta zostały zainwestowane ogromne fundusze w budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i jako miasto możemy dalej w nie inwestować, ale nie będziemy w stanie dalej rozwijać szpitala bez strategicznych kontraktów m.in. na PET – zaznacza Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pod listem otwartym do prezesa NIK podpisali się wszyscy dąbrowscy radni.

List otwarty radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej do prezesa Najwyższej Izby Kontroli

Zagłębiowskie Centrum Onkologii złożyło odwołanie od niekorzystnego rozstrzygnięcia konkursowego, ale zostało ono przez Śląski OW NFZ odrzucone. ZCO zapowiedział więc, że skorzysta ze swego prawa i skieruje sprawę kontrowersyjnego rozstrzygnięcia konkursu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera