Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Chrząszcz: Dochody Wodzisławia to nie tylko podatki! Składa propozycje ich zwiększenia przez Kino Pegaz, Bibliotekę i Muzeum

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Popcorn w kinie, czyli radny Łukasz Chrząszcz pisze w interpelacjach o zwiększeniu dochodów miasta.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Popcorn w kinie, czyli radny Łukasz Chrząszcz pisze w interpelacjach o zwiększeniu dochodów miasta.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Samorządy są w kłopotach finansowych. Podobnie jest w Wodzisławiu Śl. Wydatki rosną szybciej niż dochody, co mocno odbija się na wielu dziedzinach życia mieszkańców. Radny Łukasz Chrząszcz zwraca uwagę, że pieniądze do kasy miejskiej nie muszą wpadać tylko poprzez podatki. Proponuje zwiększenie dochodów przez jednostki miejskie: WCK (Kino Pegaz), Muzeum i Bibliotekę.

Radny Chrząszcz: Dochody Wodzisławia to nie tylko podatki!

W poniedziałek (21.12) poznamy budżet Wodzisławia Śl. na 2021 roku. Jedno jest pewne. Fajerwerków nie będzie. Pogarszające się finanse samorządów to m.in. efekt rosnących wydatków przy niewspółmiernych dochodach. To wszystko odbija się na inwestycjach ważnych z punktu widzenia mieszkańca.

Cierpią też jednostki miejskie takie jak Wodzisławskie Centrum Kultury, Muzeum czy Biblioteka. Budżety są skromniejsze i brakuje pieniędzy na organizację ciekawych wydarzeń i rozwój placówek.

Radny Łukasz Chrząszcz przyznaje, że tegoroczne ciemne chmury nad wodzisławskim budżetem to m.in. przez pandemię koronawirusa i mniejsze wpływy z podatków. Dodaje jednak, że małymi kroczkami można sytuację odwrócić i to bez obowiązkowych danin.

- Czy nasze miasto robi wszystko, aby zdobywać pieniądze od mieszkańców w sposób dobrowolny, tzn. nie ściągając ich przymusowo z podatków? Jako przedsiębiorca na wiele spraw patrzę pod kątem biznesowym. W ramach pracy dla miasta wziąłem na tapetę możliwości zarabiania przez Muzeum, Bibliotekę i miejskie kino - podkreśla Łukasz Chrząszcz.

Nie przeocz

Popcorn w kinie Pegaz?

Radny wystosował trzy interpelacje. Pierwsza dotyczy WCK i kina Pegaz. Pyta w niej o koszt przygotowania placówki pod sprzedaż przekąsek (np. popcorn i napoje). Podpiera się raportami branżowymi z których wynika, że multipleksy utrzymują się nie z biletów, a właśnie z pozostałej działalności jak m.in. sprzedaż popcornu. Zwraca uwagę, że takie rozwiązanie to sprostanie oczekiwaniom widzów i szansa na przyciągnięcie nowych.

- Kino Pegaz wraz z filmowym klubem dyskusyjnym zawsze uchodziło za kino niszowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na seanse kina konesera zabronić wnoszenia napojów i przekąsek. Nie mniej jeśli miasto otwarło kino premierowe nastawiając się na odbiorcę masowego, powinno ten fakt wykorzystać do zwiększenia zarobków WCK. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa strefy gastronomicznej, jednak do tego czasu władze WCK mogą postawić np. automat z popcornem - proponuje radny.

Muzeum ze sklepem internetowym

W kolejnej interpelacji porusza kwestię Muzeum w Wodzisławiu Śl. Dostrzega szansę w wydawanych licznych ciekawych publikacjach i pamiątkach. Jako utrudnienie w ich sprzedaży wskazuje godziny otwarcia placówki. Proponuje więc utworzenie sklepu internetowego.

Zobacz koniecznie

- Tego typu rozwiązanie jest już spotykane np. w Muzeum w Bytomiu. Dodatkowe przychody mogłyby być wykorzystane przez Muzeum np. na działalność archeologiczną i badawczą naszego miasta - wskazuje.

W interpelacji pyta, czy takie rozwiązanie jest rozważane.

Odpłatna wypożyczalnia planszówek w Bibliotece

Ostatnia z interpelacji dotyczy Biblioteki w Wodzisławiu Śl., która za pomocą strony internetowej nie oferuje o dodatkowych usługach. Uważa, że jednostka może świadczyć usługi jak:

  • usługi kserograficzne,
  • usługi komputerowe: skanowanie i wydruk,
  • wynajem pomieszczeń i wnętrz w celu organizacji: wystaw, konferencji, uroczystości,
  • usługi introligatorskie/konserwatorskie,
  • przygotowanie bibliografii dla uczniów i studentów,
  • działalność wydawnicza,
  • sprzedaż dzieł i utworów, które powstały w związku z realizacją zadań statutowych,
  • odpłatne wypożyczanie gier planszowych (bogata oferta).

W interpelacji pyta, czy takie usługi są oferowane, a jeśli nie, to czy jest możliwe ich wprowadzenie do oferty, co pozwoliłoby podreperować budżet jednostki.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty