Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raduj się Polsko! Świętujemy 95. rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej WIDEO

Teresa Semik
Znaczek pamiątkowy był dziś, 5 czerwca, rozdawany w Bieruniu i w Katowicach
Znaczek pamiątkowy był dziś, 5 czerwca, rozdawany w Bieruniu i w Katowicach Marzena Bugała-Azarko
20 czerwca 1922 roku wojsko polskie wkroczyło na Górny Śląsk. Z tej okazji wybito wówczas w Krakowie okolicznościowy znaczek, który przedstawia śląskiego orła trzymającego na piersi koronę. Noszono go wtedy jako symbol radości z połączenia z Polską. Replikę tego znaczka wydał właśnie katowicki IPN i rozdaje zainteresowanym tamtą historią.

– Radowano się 95 lat temu na Śląsku i w całej Polsce – mówi dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach. – Dziś też zachęcamy do radości i do przypominania tamtych wydarzeń. Taki, nie inny, podział Górnego Śląska w 1922 roku nie był niczyją uprzejmością, ani niczyim prezentem. Był rezultatem troski, dyplomatycznych zabiegów, walki zbrojnej zarówno mieszkańców tego regionu, jak i państwa polskiego.

Znaczek pamiątkowy trafił już do uczniów LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie oraz ZSO nr 2 w Chorzowie im. Miłośników Ziemi Śląskiej. Zaprojektował go w 1922 roku znany rzeźbiarz, Konstanty Laszczka.

Podczas prezentacji repliki znaczka Zbigniew Gołasz z IPN Katowice nawiązał do dwóch narracji, jakie dziś przebijają się w publicznej przestrzeni: na Górnym Śląsku w ogóle nie było powstańców tylko przybyli z zewnątrz, albo odradzające się państwo polskie w ogóle nie wykazywało zainteresowania losem Ślązaków.

– Obydwie narracje są nieprawdziwe – wyjaśnia historyk. – Około 40 proc. mieszkańców Śląska wypowiedziało nieposłuszeństwo państwu niemieckiemu głosując w plebiscycie za połączeniem z Polską. A potem stanęli do walki. Logistycznie wsparło ich państwo polskie, wsparli także ochotnicy z Polski. Działalność bojową prowadziła tu Polska Organizacja
Wojskowa Górnego Śląska, która podlegała bezpośrednio Józefowi Piłsudskiemu. Teza, głoszona przez niektórych, że Marszałka nie interesował Śląsk, jest absurdalna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!