Rafał Trzaskowski w Sosnowcu spotkał się ze studentami i młodzieżą. Rozmawiano o edukacji, ekologii, Unii Europejskiej i finansach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski gościł w piątek 21 maja w Sosnowcu. O godz. 14.30 na Przystani Stawiki spotkał się ze studentami i młodzieżą zagłębiowską, by poznać ich opinie na temat przyszłości Polski i kierunku, w którym powinna się rozwijać, a także problemów, jakie dotykają dziś młodych ludzi w Polsce oraz ich najbliższych. Wszystko to w ramach przygotowań do Campusu Polska Przyszłość.

Rafał Trzaskowski w Sosnowcu spotkał się ze studentami i młodzieżą

Na przełomie sierpnia i września tego roku w Olsztynie tysiąc młodych ludzi weźmie udział w dyskusjach o przyszłości kraju. Będą towarzyszyć im spotkania z autorytetami z różnych dziedzin z Polski i Europy. Akcja Campus Polska Przyszłości ma być przyczynkiem do otwartej dyskusji o losach naszego kraju, ale także pozwolić na wyłonienie aktywnych liderów, którzy chcą zaangażować się w działalność publiczną, ale niekoniecznie pod partyjnymi sztandarami.

Jak przekazał Rafał Trzaskowski, na Campus Polska Przyszłości zarejestrowało się 4276 osób, z czego tysiąc weźmie udział w tym przedsięwzięciu. Około 70 procent z zarejestrowanych młodych ludzi nie zadeklarowało przynależności do żadnych struktur partyjnych, a zrobiło to nieco ponad 20 procent.

Zobacz zdjęcia

Spotkanie z młodymi mieszkańcami Sosnowca i Zagłębia pokazało, co ich dziś nurtuje, na co chcą zwrócić uwagę, ale także często artykułowali to, na co kategorycznie się nie godzą. W tej ostatniej grupie znalazły się m.in. radykalne podziały społeczne w kraju, chęć odgórnego decydowania przez państwo i rządzących (niezależnie z jakiej partii) o losach jednostki, co jej wolno, a czego nie, a także kwestia braku dbałości o dalsze losy naszej planety. Jak stwierdzili, nie ma planety B, na którą w razie zagrożenia wszyscy mieszkańcy ziemi nagle się przeniosą. Dlatego trzeba tu i teraz dyskutować oraz znajdować konkretne rozwiązania problemów związanych np. ze zmianami klimatycznymi, coraz większą wycinką lasów, przemysłem nastawionym na przestarzałe technologie. Uczestników spotkania interesowały też kwestie edukacji, także seksualnej, której dziś brakuje, rosnącej inflacji, wydatków państwa w ramach 500 plus. Nie zabrakło również kwestii prywatyzacji, np. lecznictwa.

- Chcemy posłuchać was. Zobaczyć, jakie jest wasze widzenie rzeczywistości. Dosyć tego, że wychodzi polityk i proponuje jakieś rzeczy, z którymi młodzi ludzie się kompletnie nie zgadzają. Dziś jest czas na was, byście powiedzieli, dlaczego się zapisaliście na Campus, dlaczego się angażujecie – podkreślał Rafał Trzaskowski.

- Nie ma dziś czegoś takiego jak obiad za darmo. Za wiele rzeczy my wszyscy będziemy musieli zapłacić. Trzeba wspierać tych, którzy gorzej zarabiają, między innymi przez obniżenie podatków, ale trzeba sobie zadać proste pytanie, kto za to zapłaci. Właśnie się dowiedzieliśmy, że będą zabierane pieniądze samorządom, a wtedy nie będziemy w stanie dopłacać do programów edukacyjnych. Słyszymy też, że rząd będzie nam budował ścieżki rowerowe. Pytanie tylko, dlaczego ma to robić właśnie rząd, jakikolwiek, nie mówię tu tylko o rządzie PiSowskim. Dlaczego o tym, jak będą wyglądały ścieżki rowerowe w Sosnowcu, Warszawie czy mniejszych miejscowościach ma decydować minister – dodał.

Rafał Trzaskowski przyznał też, że trzeba inwestować w innowacyjną rewolucję, zieloną rewolucję, która stworzy miejsca pracy. Nie można funduszy, które popłyną do Polski, przejadać.

Jan Madejczyk, reprezentujący Młodzieżową Radę Miasta Dąbrowa Górnicza, wskazał na kwestię podziałów społecznych. - Polaryzacja społeczna jest na najwyższym poziomie w historii. Warto byłoby porozmawiać o tym, z czego to wynika i jak temu zapobiegać – podkreślił. Jakub Kopeć z sosnowieckiego stowarzyszenia Młodzi Demokraci wskazał natomiast na konieczność podkreślenia znaczenia Unii Europejskiej dla bieżącego funkcjonowania państw członkowskich, w tym Polski. - Z Unii Europejskiej wynosimy wiele rzeczy, które byłyby nie do osiągnięcia bez zjednoczonej Europy. W jaki sposób skutecznie przypomnieć o tym młodym ludziom? To jest ważne pytanie – przyznał.

Nie przeocz

- To fakt, o tym też trzeba rozmawiać. Dziś Brytyjczycy są w szoku, że nagle, kiedy zamawiają w internecie przeróżne rzeczy, teraz muszą płacić dodatkowo cło, że muszą wypełniać tysiące przeróżnych formularzy, że jest mniej towarów w sklepach, a jeśli są, to są dużo droższe. Wszyscy im mówili, że koszty wyjścia z UE będą ogromne, a oni dopiero teraz to dostrzegają – mówił Rafał Trzaskowski, podkreślając, że dyskusja i wymiana myśli jest najważniejsza. Także np. w kwestii edukacji seksualnej.

- To jest wymóg nowoczesnego państwa. Jak przekonać tych, którzy się trochę boją, jak babcia, dziadek, że tego typu edukacja jest potrzebna, by myśleć w sposób dorosły i odpowiedzialny. By umieć się obronić przed molestowaniem. Ja często słyszę, że rodzice to zrobią lepiej. Dobrze. Nikt nikogo nie zmusza do takich zajęć. My w Warszawie robimy takie zajęcia o tolerancji, agresji w internecie. Czasem rodzicom się to nie podoba, uważają, że zrobią to lepiej. Tylko ja się pytam, że na pewno jest tak, że dziadkowie, czy rodzice wiedzą dziś wszystko o seksualności młodych ludzi w XXI wieku. Czy umieją im doradzić, jak się wystrzec nowych narkotyków, czy wiedzą , na czym polega agresja w internecie. Bo to są tematy dość specjalistyczne. To nie jest tak, że każdy rodzic potrafi dziecko nauczyć matematyki. I tak samo nie każdy rodzic posiada wiedzę w tych właśnie tematach. Chciałbym, żebyście to wy mi powiedzieli, jak rozmawiać o tych sprawach, by dotrzeć właśnie do rodziców, dziadków. Bo to, co ja mówię, jest często od razu nacechowane politycznie. Tak samo w przypadku kryzysu klimatycznego. To dziś dzieci, młodzież uczą rodziców, że zmiany klimatyczne nie są bez znaczenia, że o nasze środowisko naturalne trzeba po prostu dbać. Po to właśnie organizujemy Campus, by o tym wszystkim rozmawiać – podkreślił prezydent Warszawy.

Wizyta prezydenta Warszawy w Sosnowcu trwała w piątek od rana. Obejmowała także spotkanie z samorządowcami w Zagłębiowskiej Mediatece. Specjalnie na to spotkanie, które dotyczyło „Polskiego Ładu” oraz Krajowego Planu Odbudowy przyjechał także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

y
yebać warszawke

Odwiedził najdalej na połudine wysuniętą dzielnicę Warszawy....

Dodaj ogłoszenie