Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Dakar bez Hołowczyca, ale na tę morderczą trasę wyruszy 11 Polaków

Leszek Jaźwiecki
Rafał Sonik w ubiegłym roku był najlepszym quadowcem imprezy. W tej edycji też będzie wielkim faworytem
Rafał Sonik w ubiegłym roku był najlepszym quadowcem imprezy. W tej edycji też będzie wielkim faworytem Michał Gaciarz
Słynny fiński kierowca Juha Kankkunen powiedział kiedyś, że ten, kto przejedzie Rajd Dakar i ukończy go, będzie innym człowiekiem. 2 stycznia rusza 38. edycja tego piekła na ziemi. Kiedy narodził się Dakar? Uznawany za najtrudniejszy rajd terenowy na świecie. Rozgrywany od roku 1977, jego pomysłodawcą był Francuz Thierry Sabine. Początkowo trasa rajdu wiodła z Paryża we Francji do Dakaru w Senegalu. Od 2009 roku rajd, zachowując historyczną nazwę, rusza w Argentynie. Dlaczego przeniósł się do Ameryki Płd.? Zadecydowały kwestie bezpieczeństwa.

Słowa fińskiego kierowcy wiele razy powtarzał Krzysztof Hołowczyc. - Dakar zmienia człowieka, uczy pokory, a jednocześnie pozwala przekraczać granice swoich możliwości - mówi o rajdzie polski kierowca, którego tym razem zabraknie na starcie. Rajd Dakar rozpocznie się 2 stycznia tradycyjnie już w stolicy Argentyny Buenos Aires, a zakończy po 13 wyczerpujących etapach w Rosario 16 stycznia. Motocykliści i quadowcy pokonają łącznie 8984 kilometry, a samochody 9238 kilometrów.

Bez tlenu trudno się poruszać

Patrząc na mapę i trasę, jaką będą mieli do przejechania zawodnicy, już się robi słabo. Nie tylko pustynia i wydmy, gdzie nie ma żadnych kierunkowskazów, a temperatura w rozgrzanym samochodzie sięga nawet 60 stopni Celsjusza, ale również wysokie góry. W 38. edycji Rajdu Dakar zawodnicy po raz pierwszy będą ścigać się na terenach przebiegających powyżej 4500 m n.p.m. - Będzie mało tlenu, słabnący silnik oraz słabnący zawodnicy - mówi Rafał Sonik, który jedzie bronić pierwszego miejsca w quadach.

- Chyba najtrudniejsze etapy będą w Boliwii , właśnie ze względu na wysokości - potwierdza Adam Małysz. - Wtedy cierpią nie tylko zawodnicy, ale przede wszystkim samochody - dodaje słynny skoczek z Wisły.

Niespodziewana zmiana trasy

Pierwotnie rajd miał przebiegać przez Peru, Chile, Boliwię i Argentynę. Pierwsze z logo zniknęło Chile, które organizowało rajd od początku, kiedy został przeniesiony do Ameryki Południowej. Rząd w Santiago postanowił przeznaczyć zaoszczędzone środki na odbudowę północy kraju. Marcowe ulewne deszcze spowodowały śmierć co najmniej 31 osób w regionach Atacama, Antofagasta i Coquimbo, w których miała przebiegać trasa. Rajd miał więc ruszyć ze stolicy Peru Limy i zakończyć się w Rosario. Ulga organizatorów nie trwała jednak długo. Peru, podobnie jak wcześniej Chile, postanowiło się wycofać z powodu przewidywanych w styczniu bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, spowodowanych przez El Nino. W tej sytuacji priorytetem dla władz Peru jest przygotowanie się na możliwą katastrofę.

Organizatorzy, choć czasu było niewiele, wytyczyli nową trasę. Przebiegać będzie głownie przez terytorium Argentyny, z krótkim wypadem do boliwijskiego Uyuni.

Biało-czerwoni na trasie

Na trasie rajdu nie zabraknie polskich zawodników. Najwięcej szans na sukces daje się Rafałowi Sonikowi. Krakowianin jako jedyny z Polaków pojedzie na quadzie (będzie miał numer 250). W kategorii motocyklistów reprezentować nasz kraj będą Jakub Piątek (nr 58), Paweł Stasiaczek (81) i Rafał Berdysz (118). Wśród załóg samochodowych zobaczymy Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, Adama Małysza z francuskim pilotem Xavierem Panserim oraz debiutującego na Dakarze za kierownicą auta Jakuba Przygońskiego, który pojedzie z Białorusinem Andreiem Rudnitskim. Stawkę Polaków uzupełni Maciej Marton, który będzie pilotował Miroslava Zapletala i Sebastian Rozwadowski jadący w roli pilota z Bene-diktasem Vanagasem. Natomiast pochodzący z Olesna Dariusz Rodewald pojedzie ciężarówką Iveco Powerstar w załodze z Gerardem de Rooy oraz Moisesem Terralardona. Po raz pierwszy od 10 lat na trasie zabraknie Krzysztofa Hołowczyca.

- Od początku moim celem było zdobycie podium rajdu Dakar i w 2015 wreszcie mi się to udało. Myślę więc, że jest to najlepszy moment na pożegnanie - zakomunikował pół roku temu polski kierowca.

Bez Comy, ale z innymi gwiazdami

Na trasie rajdu nie zobaczymy również słynnego motocyklisty Marca Comy. Hiszpan został dyrektorem Dakaru i razem z ekipą ASO wytyczył tegoroczną trasę. Pojawi się za to rajdowy mistrz świata Sebastien Loeb. Francuz pojedzie w zespole Peugeota nowym terenowym modelem 2008 DKR. W teamie partnerami Loeba będą Francuzi Stephane Peterhansel i Cyril Despres oraz Hiszpan Carlos Sainz.

Rozmowę z naszym wysłannikiem na rajd dakar Leszkiem Jaźwieckim, znajdziecie na str.5
============04 Autor tekstu mag 2 (4367697)============

[email protected]
============04 Autor felieton apla (4415643)============
Leszek Jaźwiecki dziennikarz #działu Sport
============02 Podtytuł 16 mag (4367782)============
Słynny fiński kierowca Juha Kankkunen powiedział kiedyś, #że ten, kto przejedzie Rajd Dakar i ukończy go, będzie innym człowiekiem. #2 stycznia rusza #38. edycja tego #piekła na ziemi.
============01 Tytuł Egyp 18 R (4415642)============
Nadzieja nie umarła, jadę na Dakar
============05 Body Tekst L Ini 3 (4415645)============
Gdy 20 lat temu jechałem po bezdrożach Gwatemalii, Hondurasu, Salwadoru i Belize w Camel Trophy, myślałem, że właśnie trwa przygoda mojego życia. Bo przecież trudniej i ekstremalniej chyba się już nie da. Okazało się, że to złudzenie, bo ledwie rok później, kiedy trasa wiodła przez Kalimantan, indonezyjską część wyspy Borneo, rajd przerwano, a samochody wyciągano z bagien helikopterami.
Już jednak wtedy, gdzieś w głębi duszy, przez cały czas tliła się iskierka nadziei, że kiedyś może uda się też przejechać inny wielki rajd, Królewski Dakar, wtedy jeszcze rozgrywany w Afryce...
Ioto marzenie się spełnia. Gdy dowiedziałem się że mam lecieć do Argentyny na Dakar 2016 serce zabiło mocno. Bardzo mocno. Jednocześnie pojawiła się ludzka wątpliwość czy podołam? Tak jak wtedy, podczas Camela. I wiem, że tak jak wtedy, teraz też dam radę.

Liczby Dakaru

Media

  • 147 - akredytowanych redakcji
  • 1200 - godzin relacji telewizyjnych
  • 190 - do tylu krajów dociera przekaz telewizyjny
  • 332 - dziennikarzy ze stałymi akredytacjami

Organizacja rajdu

  • 17 - punktów tankowania
  • 70 - zabezpieczonych stref dla kibiców
  • 2800 - osób na biwaku każdego dnia (zawodnicy, organizatorzy, partnerzy, media)
  • 10000 m2 - średnia wielkość biwaku
  • 7000 - posiłków serwuje się każdego dnia na biwaku (80000 podczas całego rajdu)

Pojazdy organizatora
60 - samochodów, 12- śmigłowców, #7 - samolotów, 50 -ciężarówek transportowych, 10 - autobusów
Bezpieczeństwo

  • 1 - szpital polowy, 1 - ambulans powietrzny
  • 3 - 5 śmigłowców dla zapewnienia bezpieczeństwa, 60 - lekarzy


*Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
*Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!