Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny! [PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY]

Maria Zawała
Maria Zawała
Profilaktyka raka szyjki macicy
Profilaktyka raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. Jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV. Na świecie rocznie na raka szyjki macicy choruje około 500 000 kobiet, 270 000 z nich umiera. W skali globalnej rak szyjki macicy jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem, w tym 80 % śmiertelnych przypadków zachorowań przypada na kraje rozwijające się. Badania profilaktyczne i szczepienia przeciw HPV mogą uratować wiele kobiet.

Rak szyjki macicy wciąż jest niezwykle niebezpieczny.

W Polsce co roku o raku szyjki macicy dowiaduje się około 4000 kobiet, mniej więcej połowa przypadków prowadzi do śmierci. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowuje się 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 000 kobiet. Najczęściej na raka szyjki macicy chorują i umierają kobiety w przedziale wiekowym 49 - 54, w ostatnich latach odnotowano jednak wzrost zachorowalności w młodszej grupie wiekowej (35 - 44 lata).

ZOBACZ KONIECZNIE:
MAMMOGRAFIA W WOJ. ŚLĄSKIM - SPRAWDŹ, GDZIE SIĘ PRZEBADASZ ZA DARMO

W Polsce zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy jest jednym z najwyższych w Europie. Wskaźnik śmiertelności wynosi około 7 przypadków na 100 tysięcy. W innych krajach europejskich wskaźnik ten jest znacznie niższy, np. w Finlandii wynosi on 1,8 na 100 tysięcy kobiet.

Dotychczas zidentyfikowano ponad sto różnych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) występujących u ludzi. Wśród nich około piętnastu wysokiego ryzyka onkogennego związanych z powstaniem zmian przednowotworowych i nowotworowych nabłonka płaskiego i/lub gruczołowego głównie okolic genitalnych i odbytu. Spośród wszystkich nowotworów (o dowolnej lokalizacji) związanych z infekcją HPV, ponad 93% stanowi rak szyjki macicy. Najbardziej onkogenne typy wirusa HPV, oznaczone symbolami 16 i 18, odpowiadają za około 70 % przypadków raka szyjki macicy. Kolejne trzy to HPV 45, HPV 31 oraz HPV 33. Są odpowiedzialne za około 10 % przypadków tej choroby. Pozostałe (poza piętnastoma wspomnianymi) serotypy HPV, zwane wirusami niskiego ryzyka onkogennego, powodują zmiany o charakterze łagodnym: brodawki skórne lub brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

Wirus HPV ma wysoki potencjał zakaźny. Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową (inicjacja seksualna, kontakt ze skórą okolic intymnych partnera). Szacuje się, że rocznie zakażonych HPV zostaje 5,5 mln osób w skali świata.
Każdego roku rozpoznaje się też około 40 000 nowych przypadków raka sromu i pochwy; większość (90%) tych przypadków dotyczy kobiet w wieku poniżej 55 lat. Leczenie przedrakowych zmian w obrębie sromu i pochwy wywołanych przez HPV obejmuje zabiegi chirurgiczne (wycięcie zmian), kriochirurgię, elektrochirurgię i chirurgię laserową - metody te mogą powodować deformacje, jak też fizyczne cierpienie oraz stres emocjonalny.

W Polsce od kilku lat prowadzone są populacyjne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego w miastach i gminach, finansowane w 100 % przez jednostki samorządu terytorialnego.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MAMMOGRAFIA W WOJ. ŚLĄSKIM - SPRAWDŹ, GDZIE SIĘ PRZEBADASZ ZA DARMO

- Na rynku są dwie szczepionki na wirusy onkogenne. Pierwsza zabezpiecza przed 4 typami wirusa, druga przed dwoma. Trwają prace nad taką, która zabezpieczy przez większą ilością wirusów - wyjaśnia prof. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Szczepić powinny się dziewczynki od 9 roku życia- wyjaśnia prof. Olejek.

Choć nie ma górnych granic wiekowych, producenci rekomendują swoje szczepionki młodym kobietom, a więc takim, które nie rozpoczęły jeszcze aktywnosci seksualnej i nie są zarażone. - To są szczepionki profilaktyczne, nie lecznicze - dodaje prof. Olejek.

Wiele państw europejskich wydało już oficjalne rekomendacje dotyczące szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Są to: Niemcy, Włochy, Francja, Norwegia, Wielka Brytania, Belgia, Szwajcaria, Austria, Szwecja i Luksemburg. Zaś w 43 krajach świata (w tym w 23 europejskich) różne grupy wiekowe dziewcząt i kobiet są nieodpłatnie szczepione przeciw HPV; wśród tych państw są np. USA, Kanada, Australia czy kraje "starej" UE, ale także Rumunia, Łotwa, Macedonia i Słowenia.
Szczepienie nie zwalnia z konieczności przeprowadzania regularnych badań cytologicznych, podczas których pobierane zostają komórki nabłonka szyjki macicy. Jest to proste, bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować stadia przednowotworowe oraz raka szyjki macicy. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania RSM gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej
Maria Zawała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!