Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakotwórcza substancja w lekach na cukrzycę. Eksperci: Można go bezpiecznie zażywać. Gorsze będzie odstawienie leku

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W lekach z metforminą stosowanych powszechnie przez pacjentów z cukrzycą typu II wykryto podwyższone ilości potencjalnie rakotwórczej substancji. Specjalności apelują, by pacjenci nie wpadali w panikę i nie zaprzestawali zażywania leku. Na razie nie wiadomo jakie i ile partii leków zostało zanieczyszczonych. Wiadomo, że metformina była produkowana w fabrykach w Chinach i Indiach. Obecnie nie istnieją racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia.

Rakotwórcza substancja w lekach na cukrzycę

W lekach z metforminą stosowanych powszechnie przez pacjentów z cukrzycą typu II wykryto podwyższone ilości potencjalnie rakotwórczej substancji. Specjalności apelują, by pacjenci nie wpadali w panikę i nie zaprzestawali zażywania leku. Na razie nie wiadomo jakie i ile partii leków zostało zanieczyszczonych. Wiadomo, że metformina była produkowana w fabrykach w Chinach i Indiach.

- Obecnie nie istnieją racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia. Problem jest wnikliwie analizowany i monitorowany. Czekamy na dalsze wyniki analiz prowadzonych przez Europejską Agencję Leków i polskie instytucje odpowiedzialne za nadzór farmaceutyczny - powiedział podczas specjalnie zwołanej w śląskim NFZ konferencji prasowej prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Zaapelował do pacjentów, by nie odstawiali leków zawierających metforminę, które skutecznie zmniejszają stężenie glukozy we krwi.

- Są one niezwykle skuteczne, zmniejszają ryzyko zawału, zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów - mówił prof. Strojek. W całej Polsce aż 1,4 mln chorych na cukrzycę typu II zażywa te preparaty. Tylko w samym województwie śląskim takich osób jest 220 tysięcy! Jak podała firma Kamsoft każdego miesiąca sprzedawanych jest około 1,5 – 1,7 miliona opakowań tych leków.

- Niepożądaną substancję, czyli N-nitrozodimetyloaminę (NDMA) odkryto w znikomych ilościach i to głównie z powodu zastosowania skuteczniejszych metod analitycznych - dodał prof. Strojek. Lek nie może zaszkodzić chorym. Bardziej zaszkodzi rezygnacja z jego zastosowania.

Zobaczcie koniecznie

Ministerstwo Zdrowia, które natychmiast zareagowało na ostrzeżenia ze strony Europejskiej Agencji Leków, bo sprawa dotyczy wielu państw europejskich, gdzie do chorych trafiły leki z podwyższoną ilością NDMA wydało komunikat, że w przypadku uzyskania informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektorat Farmaceutyczny wyda natychmiast wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. (Warto również dodać, że NDMA powstaje w organizmie w wyniku przemian powszechnie stosowanych konserwantów żywności azotynów i azotanów)

- Oczywiście nadal przepisuję te leki pacjentom i uspokajam, że im z pewnością nie zaszkodzą - mówi dr Tomasz Szczepanik, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii. - Już od wczoraj dzwonią do mnie chorzy, których prowadzę i wszystkim tłumaczę, że nie ma powodu zmiany leku.

Prof. Strojek dodaje, że choć można zastosować inne leki, to nie ma skuteczniejszych od tych zawierających metforminę. - Pacjentom zalecam też dietę i redukcję masy ciała, co jest najważniejszą częścią terapii - ocenił konsultant krajowy.

To ważne, gdyż terapia metforminą wskazana jest dla otyłych pacjentów z niepowikłaną cukrzycą typu 2 , które nie są w stanie uregulować poziomu glikemii wyłącznie dietą i aktywnością fizyczną.

Nie przegapcie

- Leki z metforminą stosowane są także u pacjentów ze stwierdzoną insulinoopornością oraz zespołem policystycznych jajników (PCOS) - infomuje KtoMaLek.pl (należący do firmy Kamsoft) portal monitorujący dostępność, a także informujący o wycofaniach leków. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z falą wycofań leków z walsartanem (leki przecinadciśnieniowe przyp. red. ). - Ze sprzedaży wycofano wówczas setki serii leków, które zawierały substancję czynną sprowadzaną z Chin oraz Indii - przypomina serwis KtoMaLek.pl.

Kłopoty finansowe chińskich fabryk dały się już we znaki polskim pacjentom. Bankructwa kilkunastu z nich spowodowały w zeszłym roku brak substancji czynnych do produkcji leków, a co za tym idzie brak kilkuset ważnych, niekiedy podstawowych medykamentów w aptekach m.in. na cukrzycę, choroby tarczycy, astmę. Polski przemysł farmaceutyczny jest niestety uzależniony od dostaw Chin, gdzie wytwarza się tanio, w dużych ilościach. Zresztą wiele krajów europejskich „wisi” na dostawach z Dalekiego Wschodu.

Śląski NFZ też ma zamiar prowadzić akcję informacyjną wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pacjentów na temat leków na cukrzycę. - Będziemy przypominać, że w zgodnej opinii ekspertów wielu dziedzin medycyny pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę - zapewnia p.o. dyrektora śląskiego NFZ Piotr Nowak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera