Raków i Podbeskidzie budują formę. Pewne zwycięstwa pierwszoligowców

W swoim drugim tegorocznym sparingu Podbeskidzie pokonało w Rybniku ROW 3-0. Łukasz Sierpina (na zdjęciu) popisał się asystą przy pierwszej bramce Jakub Ziemianin / TS Podbeskidzie
W sobotnich sparingach zwycięstwa odniosły obie drużyny z naszego regionu, które po rundzie jesiennej zajmują miejsca w czołówce pierwszej ligi. Raków Częstochowa na zakończenie zgrupowania w Jarocinie pokonał Wartę Poznań 2-0, a Podbeskidzie Bielsko-Biała w Rybniku wygrało z miejscowym ROW-em 3-0.

Sparing rozegrany na bocznym boisku rybnickiego hotelu Olimpia doskonale rozpoczął się dla Górali z Bielska-Białej. Już w pierwszej minucie Łukasz Sierpina precyzyjnie dośrodkował w pole karne, a celnym uderzeniem głową popisał się Kacper Kostorz, który wrócił do treningów z Podbeskidziem po podpisaniu kontraktu z Legią Warszawa.

Bielszczanie trafili do siatki jeszcze raz przed przerwą, gdy strzał Kostorza po interwencji Kacpra Rosy skutecznie dobił Przemysław Mystkowski. W drugiej połowie po podaniu Adriana Rakowskiego i ładnej akcji ofensywnej trzeciego gola zdobył Bartosz Jaroch. Wynik mógł być wyższy, ale Valerijs Sabala trafił w poprzeczkę, a okazji nie wykorzystali także wprowadzeni na boisko w drugiej połowie Damian Hilbrycht (wypożyczony do Podbeskidzia z Rekordu Bielsko-Biała) oraz Chorwat Marko Roginić. Król strzelców drugiej ligi słoweńskiej jeszcze nie sfinalizował umowy z bielskim klubem, ale jeśli wierzyć doniesieniom z klubu, powinno się to stać w najbliższym tygodniu.

Swoje okazje na bramki mieli także piłkarze ROW-u. W pierwszej połowie nie potrafili jednak pokonać bardzo dobrze dysponowanego Rafała Leszczyńskiego, a w drugiej nie wykorzystali rzutu karnego. W 54. minucie Mateusz Bukowiec trafił z jedenastu metrów w poprzeczkę.

Podbeskidzie następny sparing rozegra w kolejną sobotę. W Czechowicach-Dziedzicach rywalem Górali będzie GKS Tychy.

ROW 1964 Rybnik 0-3 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Kacper Kostorz 1', Przemysław Mystkowski 41', Bartosz Jaroch 64'

ROW 1964 Rybnik: [I POŁOWA] Kacper Rosa - Jan Janik, Marek Krotofil, Dawid Bober, Szymon Jary, zawodnik testowany, Robert Tkocz, Dominik Zawadzki, Michał Rostkowski, Mateusz Mazurek, Przemysław Brychlik. [II POŁOWA] Aleksander Łubik - Szymon Jary, Piotr Dudzik, Bartłomiej Polok, zawodnik testowany, Bartosz Kunat, zawodnik testowany, Krzysztof Koch, zawodnik testowany, Damian Koleczko, Mateusz Bukowiec.

Podbeskidzie Bielsko-Biała: [II POŁOWA] Rafał Leszczyński - Filip Modelski, Dominik Jończy, Kamil Wiktorski, Paweł Oleksy - Kacper Kostorz, Guga Palawandiszwili, Roberto Gandara, Przemysław Mystkowski, Łukasz Sierpina - Grzegorz Goncerz. [II POŁOWA] Arkadiusz Leszczyński - Bartosz Jaroch, Aleksander Komor, Mavroudís Bougaḯdis, Kacper Gach (82' Jakub Bieroński) - Damian Hilbrycht, Michał Rzuchowski, Adrian Rakowski, Miłosz Kozak - Valērijs Šabala, Marko Roginić.

Kilkadziesiąt minut później po rozpoczęciu sparingu w Rybniku, w Jarocinie na boisko wyszli piłkarze Rakowa Częstochowa i Warty Poznań. Dla lidera pierwszej ligi był to pierwszy test-mecz rozegrany tej zimy.

Podopieczni Marka Papszuna pokazali, że nie stracili dobrej formy z rundy jesiennej. Podobnie jak w większości meczów w tym sezonie, zdominowali przeciwnika pod względem posiadania piłki i tworzenia okazji do zdobycia bramki. Obie bramki częstochowianie zdobyli w pierwszej połowie. W 25. minucie Maciej Domański wykorzystał nieporozumienie w defensywie Warty, ubiegł bramkarza Adriana Lisa i z łatwością umieścił piłkę w siatce. Niespełna dziesięć minut później 28-letni pomocnik znów trafił do siatki. Tym razem pokonał bramkarza poznaniaków ładnym, technicznym strzałem, choć głównym architektem akcji był Igor Sapała, który przebrnął z piłką niemal pół boiska i zaliczył asystę.

W drugiej połowie Raków wciąż miał przewagę, ale nie wykorzystał kilku dobrych okazji do podwyższenia wyniku. Być może najciekawszym aspektem drugiej odsłony sparingu był debiut w seniorskiej drużynie Kacpra Trelowskiego, urodzonego w 2003 roku bramkarza z Akademii Raków. Kilkoma udanymi interwencjami pokazał, że już wkrótce może nawiązać rywalizację o miejsce w pierwszym składzie.

Sparingiem z Wartą Raków zakończył zgrupowanie w Jarocinie. Lider pierwszej ligi przez najbliższe dwa tygodnie będzie trenował w Częstochowie, po czym uda się na dłuższy, dwutygodniowy obóz do Turcji.

Warta Poznań 0-2 Raków Częstochowa
Maciej Domański 25', 34'

Warta Poznań: [I POŁOWA] Adrian Lis - Michał Kozajda, Bartosz Kieliba, Wojciech Onsorge, Radosław Jasiński - Krzysztof Biegański, Artur Marciniak, Michał Grobelny, Robert Janicki, Michał Jakóbowski - Michał Żebrakowski. [II POŁOWA] Tomasz Laskowski - Michał Kozajda (70' Kajetan Szmyt), Mateusz Wypych, Tomasz Dejewski, Jakub Kiełb - Grzegorz Szymusik, Bartosz Kalupa, Adrian Cierpka, Hubert Sobol, Wojciech Fadecki - Łukasz Spławski.

Raków Częstochowa: [I POŁOWA] Jakub Szumski - Arkadiusz Kasperkiewicz, Andrzej Niewulis, Kamil Kościelny - Piotr Malinowski, Igor Sapała, Karol Noiszewski, Jakub Apolinarski, Maciej Domański, Miłosz Szczepański - Sebastian Musiolik. [II POŁOWA] Jakub Szumski (Kacper Trelowski) - Tomáš Petrášek, Oskar Krzyżak, Łukasz Góra, Karol Mondek, Patryk Kun, Marcin Listkowski, Petr Schwarz, Mateusz Zachara, Damian Michalik, Adam Czerkas.