Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Randki małżeńskie i konferencje na Forum Rodziny w Bytomiu. Romantyczna atmosfera oraz okazja do ważnych i szczerych rozmów

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Spotkanie w kawiarence parafialnej
Spotkanie w kawiarence parafialnej Mateusz Czajka
Często myślimy o tym, żeby znaleźć „drugą połówkę”. To błąd. "Jesteśmy dwoma dojrzałymi pomarańczami, które toczą się w tę samą stronę". 5 i 6 listopada w Bytomiu trwa Forum Rodziny. W jego ramach odbyły się prelekcje na temat kryzysu, seksualności oraz… randka dla małżeństw. „Jestem zachwycona tym, jak została przygotowana” – mówi uczestniczka forum Ewa Maciąg.

Randki – także w małżeństwie!

Jeśli myślimy o randkach, najczęściej myślimy. Jeden z zaproszonych gości Forum Rodziny w Bytomiu, o. Ksawery Knotz, przekonuje, że dla małżeństwa bardzo istotne są randki – zarówno takie, gdzie razem miło spędza się czas (kino, teatr itp.), jak i te, na których się rozmawia i porusza się ważne tematy dla danej pary. W ramach Forum Rodziny małżeństwa miały czas i przestrzeń, aby porozmawiać na zaproponowane pytania. Także osoby samotne mogły usiąść i pobyć ze sobą w miłej atmosferze.

— Jestem zachwycona tym, jak została przygotowana randka – od początku do końca. Począwszy od wybranych gości przez bardzo ciekawie zrealizowany temat. Świetnie przygotowano salę, stworzono romantyczną atmosferę – ciastka, róże, świece – dzieli się z nami Ewa Maciąg.

— Ludzie korzystali z tego, o czym wspominała żona – my także. Czułem, że poruszone tematy są dla mnie rozwijające. Taką myślą, którą dla siebie zachowam jest więcej siebie dawać niż brać - dodaje jej mąż Grzegorz Maciąg.

W wydarzeniu wzięły w większości pary małżeńskie i narzeczeńskie. Odbyło się przy parafii NSPJ ojców jezuitów w Bytomiu. To już piąta edycja forum.

„Najwięcej jest skojarzeń z zakazami, które ograniczają”

Często temat seksualności jest traktowany w Kościele po macoszemu. Krąży wiele (czasem mających realne podłoże) stereotypów. Ponieważ temat randek dotyczył w tym roku (na każdej edycji jest inny) seksualności, o. Ksawerego Knotza zapytaliśmy o to, jakie myślenie dominuje o myśleniu na temat współżycia i katolicyzmu

— Najwięcej jest skojarzeń z zakazami, które ograniczają. Pokazuję, że wszystkie wartości, które małżonkowie mogą odkryć i przeżywać w życiu seksualnym, czynią ich współżycie lepszym – mówi zakonnik.

Innym myśleniem panującym w społeczeństwie jest to, że udane współżycie kojarzy się z młodością. Choć wtedy mamy najwięcej sił witalnych – nie jest to wcale takie jednoznaczne.

— Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dobry seks oznacza także to, co człowiek przeżywa i jest tego świadomy (uczucia, myśli między dwoma osobami), to najbardziej dojrzałe współżycie, dające najwięcej poczucia więzi i szczęścia, jest po pięćdziesiątce - przekonuje ojciec Ksawery Knotz.

Podkreśla, że chodzi tu o relację osób i dojrzałość osobowości – oczywiście, jeśli stale pracuje się nad związkiem. Dojrzewanie (także w sferze seksualności) to długi proces dla każdej pary.

Nie jesteśmy dwoma połówkami

Innym poruszanym tematem na Forum Rodziny była kwestia autonomii oraz tego, co wspólne w małżeństwie a co osobne.

— Zawsze się mówiło o znalezieniu „drugiej połówki” pomarańczy. Połówka oznacza, że nie jest się całością i potrzeba dopełnienia. Ojciec Knotz powiedział, że jesteśmy dwoma dojrzałymi pomarańczami, które toczą się w tę samą stronę. Randka była dla nas pewnym odkryciem okazją do podsumowania rozwoju naszego małżeństwa – mówią Maria i Jarosław Bobulscy – współorganizatorzy forum i małżeństwo z ponadtrzydziestoletnim stażem.

Kryzys? Słuchajmy emocji, ale im nie ulegajmy

Niewątpliwie małżeństwo w obecnym czasie przeżywa kryzys. W Polsce lawinowo wzrosła liczba rozwodów. Dodać do tego trzeba także takie sytuacje, gdy kobieta i mężczyzna teoretycznie tworzą związek, ale w praktyce panuje w nim chłodna obojętność. Jedna z konferencji dotyczyła samotności oraz szeroko rozumianych kryzysów. Według ojca Marka Kowalcze, za wiele kryzysów odpowiada porzucenie wartości w imię powierzchownych uczuć.

— Dajmy na to, mężczyzna spotyka kobietę w pracy, która pociąga go bardziej niż jego żona. Względem wartości, którymi żyjemy jako chrześcijanie, powinien uporządkować swoje wnętrze, a nie ulegać tym emocjom – tłumaczy ojciec Marek Kowalcze.

Wspomina także, że nie chodzi o to, aby tłumić w sobie emocje, ale aby się im przyjrzeć i posłuchać tego, co one do nas mówią (np. o problemach w relacji). Później jednak trzeba zdecydować, co zrobić z pojawiającym się kryzysem i jak mu zaradzić.

Wspólnota dla małżeństw

W ramach forum także na niedzielnych mszach homilię wygłosił ks. Jarosław Ogrodniczak – związany od lat z duszpasterstwem rodzin, małżeństw i narzeczonych w archidiecezji katowickiej. Mówił m.in. o tym, że często nie wykorzystujemy łaski sakramentu małżeństwa.

Forum Rodziny jest wydarzeniem corocznym. Organizuje je Duszpasterstwo Małżeństw przy parafi Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu oraz wspólnota trudnych małżeństw Sychar.

— Forum, to chrześcijańskie wydarzenie duchowe i kulturalne poświęcone małżeństwu i rodzinie skierowane do wszystkich, którzy szukają inspiracji do umocnienia lub odnowy swojego życia małżeńskiego i rodzinnego – informują organizatorzy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera