MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking gmin w województwie śląskim. Te rozwijają się najszybciej i są najlepiej zarządane. Znamy wyniki. Zgadzacie się?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
Poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego
Poznaliśmy laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Wyróżnienia przyznano po raz drugi. Uroczysta gala związana z tym wydarzeniem odbyła się w Muzeum Śląskim.

Celem przedsięwzięcia przygotowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Organizatorzy mają nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu.

- Organizacja Rankingów jest bardzo ważna dla całej naszej Fundacji. Dzięki tym zestawieniom możemy dowiedzieć się na jakim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego są gminy. Rankingi umożliwiają również porównanie wyników gmin z kolejnych lat - zauważa Marlena Moliszewska-Gumulak, Dyrektor ds. Rozwoju FRDL.

Ocenie poddawane były - podobnie zresztą, jak przed rokiem - wszystkie gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu województwa śląskiego. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

  • gminy do 20 tysięcy mieszkańców,
  • gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców,
  • miasta na prawach powiatu (wyjątkowo w skali kraju).

Każda gmina i miasto oceniane były na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.

W swoich kategoriach zwyciężyły:

  • Goczałkowice-Zdrój (gminy do 20 tysięcy mieszkańców),
  • Gmina Czeladź (gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców),
  • Miasto Katowice (miasto na prawach powiatu).

Największy skok w rankingu zanotowały natomiast: Janów, Czeladź oraz Chorzów.

- Nasze Rankingi organizujemy w całej Polsce, cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem. Wyniki tych Rankingów oparte są o twarde dane, z którymi ciężko dyskutować. Utrzymanie miejsca w czołówce, czy wzrost to bardzo duże osiągnięcie w sytuacji, gdy wiele samorządów zmaga się z problemami z rozwojem gospodarczym, społecznym czy z finansowanie różnych inwestycji. Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w czołówce - dodał Marcin Smala, Wiceprezes Zarządu FRDL.

Partnerem merytorycznym Ranking Gmin jest Urząd Statystyczny w Katowicach. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Jakuba Chełstowskiego - Marszałka Województwa Śląskiego oraz Jarosława Wieczorka - Wojewodę Śląskiego. Z kolei partnerem biznesowym Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 2022 byli Wolters Kluwer oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Dziennik Zachodni był natomiast patronem medialnym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera