Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking imion: Kuba liderem, Lena pokonała Julię

Paweł Pawlik
Lena Kolarska-Bobińska to najbardziej znana Lena w Polsce. Jest ministrem nauki
Lena Kolarska-Bobińska to najbardziej znana Lena w Polsce. Jest ministrem nauki ARC
Lena i Jakub - to najpopularniejsze imiona nadawane w minionym roku w Polsce. Coraz chętniej rodzice wracają też do tradycyjnych imion.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w minionym roku na świat przyszło najwięcej dziewczynek o imieniu Lena i chłopców o imieniu Jakub. Niezmiennie od lat rodzice chętnie nazywali swoje pociechy: Julia, Zuzanna, Maja, Kacper, Filip, Szymon i Jan.

Ogólnopolskie trendy potwierdzają się również na Śląsku. - W ubiegłym roku najbardziej popularnymi imionami były wśród dziewczynek Lena i Jakub wśród chłopców - mówi Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie. - Do najpopularniejszych należały też Julia i Zuzanna oraz Kacper i Filip - dodaje. Trochę inaczej jest w Katowicach. Najwięcej wśród dziewczynek było małych Julii, a na podium znalazły się jeszcze Zuzanna i Hanna. Do łask wraca też Krystyna. Wśród chłopców wyjątków nie ma.

Ministerialne dane potwierdzają to, co można zaobserwować w szkołach podstawowych. - Najpopularniejsze imiona od lat są niezmienne. W każdej klasie w szkole podstawowej znajdziemy dziewczynki o imionach Lena, Zuzanna i Julia, często kilka w jednej klasie - mówi Maria, nauczycielka z Sosnowca. - Coraz rzadziej pojawiają się imiona niezwykle oryginalne, np. Jessica - dodaje.

Tradycyjnie i nietypowo

W zestawieniu pojawiło się kilka imion, które zyskały w rankingu popularności. Należą do nich tradycyjne imiona, jak Stanisław czy Maksymilian, a w przypadku imion żeńskich Zofia i Antonina. - Każda moda wraca, również moda na imiona - mówi dr Agata Zygmunt, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Coraz chętniej rodzice nadają imiona popularne w pokoleniu swoich dziadków - dodaje.
W odwrocie są imiona obcojęzyczne, takie jak Jessica, Leah, Nathalie czy Vivian. W przypadku chłopców Collin, Jack, Philipp czy Yasin. - Egzotycznie brzmiące Vanesa, Samira czy Alvaro przestają być atrakcyjne dla rodziców - mówi Agata Zygmunt. Popularność egzotycznych imion miała miejsce w czasie wielkiego otwarcia na mody zachodnie w latach 90. - dodaje. - Najmniej popularnymi imionami nadanymi w Katowicach były: Sylwia, Kevin, Brian, Denis - mówi Mirosław Kańtor, kierownik katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Milan, Monitor, Real

Nadanie oryginalnego, obco brzmiącego imienia dla dziecka nie zawsze jest jednak możliwe. Mimo że każdy spór jest rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z literą prawa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego lub niepozwalającego odróżnić płci dziecka. - Zazwyczaj udaje się pokazać, że nie jest to sprawa tylko rodziców, ale wpływa na późniejsze życie dziecka i jego odbiór w społeczeństwie - mówi Mirosław Kańtor. - Sarah, Abigail, ale także - Marihuana, Klawiatura, Monitor, Milan, Messi, Real, takie pomysły spotykają się z moją odmową - dodaje.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!