Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022. Jak wypadły szkoły z Lublińca?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022. Jak wypadły szkoły z Lublińca?
Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022. Jak wypadły szkoły z Lublińca? Mirosław Włodarczyk, Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Udostępnij:
Fundacja Edukacyjna ogłosiła najnowsze zestawienia polskich liceów i techników. W większości przypadków szkoły z powiatu lublinieckiego zanotowały awans w stosunku do poprzedniej edycji zestawienia.

Ranking Perspektywy 2022

Ranking Perspektyw to, przypomnijmy, najbardziej prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Został przygotowany już dwudziesty czwarty raz. W wyborze najlepszej szkoły w kraju brano pod uwagę sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, a także wyniki matur. W przypadku liceów znaczenie miały także osiągnięcia zdobyte w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników – wysokie wyniki w egzaminach zawodowych.

Licea ogólnokształcące w Lublińcu i powiecie w rankingu Perspektyw 2022

W najnowszym rankingu Perspektyw za 2021 rok na 507. miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. To awans w stosunku do pozycji, które ta szkoła zajęła w poprzedniej edycji - 538. miejsce w 2020 roku. Z kolei wcześniej szkoła zajmowała - w 2019 roku 410., a w 2018 roku 497. miejsce.

Z kolei II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych, znalazło się na 544. miejscu. To również awans w porównaniu do poprzedniego zestawienia, kiedy to szkoła zajęła 573. miejsce w 2020 roku. Wcześniej wyniki wyglądały następująco - 435. miejsce w 2019 roku oraz 306. w 2018 roku.

W tym roku spadek nie ominął placówki z gminy Woźniki. Liceum Ogólnokształcące w Psarach zajęło 718. miejsce w zestawieniu. W poprzednich latach zajmowało - w 2020 roku było to 656. miejsce, w 2019 roku 875. a w 2018 roku 907. miejsce.

Technika w Lublińcu i powiecie w rankingu Perspektyw 2022

Wśród lublinieckich techników awans na 47. pozycję zanotowało Technikum nr 2 działające w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu. Wcześniej placówka ta zajmowała w 2018 roku – 33. miejsce, w 2019 – 55., a w 2020 roku – 66.). Uczniowie i absolwenci "Kazika" mogą być zadowoleni z tegorocznego wyniku, który plasuje ich szkołę na 6. pozycji w województwie śląskim.

Również w Technikum nr 3 w Lublińcu może mieć powody do zadowolenia. Debiutująca w zestawieniu 500. najlepszych szkół technicznych placówka zajęła 259. miejsce.

Pozycje szkół w województwie śląskim i w kraju

Najlepszym liceum w woj. śląskim - według rankingu - ponownie okazało się V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej. Bielska placówka od lat wymienia się pozycją lidera z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, które tym razem zostało sklasyfikowane na drugiej pozycji. Pierwszą trójkę zamyka natomiast II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, które rok temu było czwarte.

Spośród szkół technicznych w woj. śląskim drugi rok z rzędu najlepiej wypadło Technikum nr 4 Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. Największe powody do radości mają jednak uczniowie i kadra Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Szkoła, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, awansowała aż o 55 oczek, z 60. na 5. miejsce.

Natomiast wśród liceów w zestawieniu ogólnopolskim pierwsze miejsce obroniło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, tuż za nim ponownie uplasowało się Uniwersyteckie LO w Toruniu, a trzecią pozycję utrzymało XIII LO w Szczecinie. Wśród techników najwyżej sklasyfikowane zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w województwie łódzkim.

Szkoły w nieznanej dotąd sytuacji

W tegorocznym zestawieniu eksperci wzięli pod uwagę dane 1 256 liceów ogólnokształcących i 1 165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

– Robimy ranking przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.
Prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej i przewodnicząca Kapituły Rankingu, zwraca z kolei uwagę na szczególne warunki, w którym przyszło szkołom pracować. – Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści – podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie