Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych 2015: Politechnika Śląska wysoko

Katarzyna Domagała-Szymonek
Politechnika Ślaska ma dobre notowania w rankingu uczelni wyższych
Politechnika Ślaska ma dobre notowania w rankingu uczelni wyższych Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" podała wyniki XVI Rankingu Szkół Wyższych 2015. W Śląskiem bardzo dobrze wypadły kierunki techniczne na Politechnice Śląskiej w Gliwicach

Od wczoraj znamy wyniki XVI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" oceniła ponad 150 polskich uczelni, w tym 18 uczelni z województwa śląskiego. Poza informacjami jakie miejsca zajęły poszczególne uczelnie, poznaliśmy też oceny konkretnych kierunków, oferowanych przez te placówki. W Śląskiem maturzyści śmiało mogą myśleć o studiowaniu kierunków technicznych na Politechnice Śląskiej oraz dziennikarstwa i komunikacja na Uniwersytecie Śląskim. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze: filologia polska na UŚ, ochrona zdrowia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz sport, turystykę i rekreację na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Jeśli kierunki techniczne, to tylko na "Polibudzie"

Na dwanaście kierunków technicznych, które w jednym z czterech podrankingów (Ranking Kierunków Studiów) opublikowała wczoraj Fundacja "Perspektywy" w aż jedenastu przypadkach Politechnika Śląska znalazła się w pierwszej piątce. Najwyżej ocenione zostały dwa kierunki - zajęły 3. lokatę - architektura i urbanistyka oraz inżynieria środowiska. - Naszym studentom staramy się przekazać, że architektura nie jest nauką projektowaniu budynków, a nauką o ludziach - podkreśla prof. Zbigniew J. Kamiński, dziekan Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej. - Architekci przygotowując projekt muszą mieć świadomość dla kogo go robią, kto będzie korzystał z ich rozwiązań. Jeśli zrozumieją zasady obowiązujące w społeczeństwie łatwiej będzie im znaleźć swoje miejsce na świecie po skończeniu studiów, w którym spędzą kilkadziesiąt lat pracy - podkreśla dziekan.
Profesor zaznacza, że nauka praktyki, to nie tylko puste słowa. - Najprawdopodobniej jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, który na pierwszym roku studiów wprowadził cały semestr praktyk. Wysyłamy naszych studentów na wyjazdy czy arsztaty z nadzieją, że zdobędą doświadczenie i poznają świat. Dopiero z tą porcją wiedzy przychodzą na wydział i wykorzystują zdobyte doświadczenie w praktyce - wyjaśnia.

Pozostałe kategorie w rankingu bez rewelacji

W kategorii kierunków społecznych nasze uczelnie nie uzyskały aż tak dużych osiągnięć. Jedynie dziennikarstwo i komunikacja prowadzona przez Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ, znalazł się tuż za podium, na 4. miejscu.

- Na tak wysoką pozycję w rankingu miało wypływ wiele czynników. Nasz instytut jest jednym z najstarszych w Polsce, który kształci w dziedzinie politologii i dziennikarstwa - zwraca uwagę na długie tradycje instytutu jego dyrektor prof. US. Mariusz Kolczyński. - Pracuje z nami doświadczona kadra, która szczególną uwagę zwraca na prowadzenie badań naukowych - dodaje. Zaznacza, że jest to bardzo ważny element. - Nie da się dobrze uczyć dziennikarstwa i komunikacji społecznej nie biorąc pod uwagę zmian, jakie zachodzą w tych dziedzinach - tłumaczy.

Wśród kierunków humanistycznych piątą lokatę zajął kierunek filologia polska na Uniwersytecie Śląskim. Dwa piąte miejsca nasze uczelnie zajęły w kategorii kierunków medycznych i o zdrowiu. Kapituła wysoko oceniła ochronę zdrowia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz sport, turystykę i rekreację, prowadzone przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Kto i jak oceniał, czyli co brano pod uwagę

Na wyniki poszczególnych szkół w głównym zestawieniu miały wpływ następujące elementy: prestiż uczelni, jej innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Ogółem kapituła, której pracom przewodniczył prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, wzięła w tym roku pod uwagę 31 kryteriów.

Nasze uczelnie w rankingu

Tak prezentują się uczelnie z naszego regionu w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2015.
Uniwersytet Śląski , jak przed rokiem został liderem regionu. Uniwersytet Śląski zajął 17. miejsce w tegorocznej edycji rankingu. Dla uczelni to skok bliżej podium aż o 3 pozycje.
Politechnika Śląska w Gliwicach, uczelnia również awansowała w ogólnopolskim rankingu. Znalazła się 22. pozycję. Rok wcześniej zajęła 23. miejsce.
Śląski Uniwersytet Medyczny, zajął 31. miejsce w rankingu ogólnopolskim. Tym samym zanotował spadek o 3 pozycje.
RUA obejmuje 87 szkół wyższych (z wyjątkiem uczelni artystycznych) z uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego doktora.
Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, zajęła 9. pozycję w kraju i 1. w regionie w Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich, który obejmuje 70 niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu,
zajęła 9. pozycję w Polsce w Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, który obejmował 30 publiczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera