MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych 2016 Perspektywy. Znamy najlepsze uczelnie w regionie i w kraju

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Ranking Szkół Wyższych 2016: w woj. śląskim pierwszy jest Uniwersytet Śląski
Ranking Szkół Wyższych 2016: w woj. śląskim pierwszy jest Uniwersytet Śląski 123rf
Ranking Szkół Wyższych 2016: Punktualnie o północy Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała wyniki najnowszego 17. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016. W woj. śląskim pierwszy jest Uniwersytet Śląski, który kolejny rok z rzędu poprawił swoją pozycję. W kraju numerem jeden - niezmiennie od lat - jest Uniwersytet Warszawski. Dwie nasze uczelnie otrzymały nagrody specjalne. ZOBACZ RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH 2016

W nocy z wtorku na środę Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała wyniki 17. edycji Rankingu Szkół Wyższych. Znajdziemy w nim cztery osobne zestawienia: najobszerniejszy Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

"W czasach, w których coraz częściej zadaje się pytanie: czy warto studiować, Perspektywy podkreślają z całą mocą: wykształcenie to klucz do lepszej przyszłości. I konsekwentnie wskazują tych, którzy kształcą na najwyższym poziomie i najlepiej przygotowują swoich absolwentów do pracy i życia w zmieniającym się świecie. Traktujemy to jako naszą misję" - podkreślają pomysłodawcy rankingu.

W zestawieniu Uczelni Akademickich Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 13. pozycję. W porównaniu do zeszłego roku poprawił swoje notowania aż o 4 miejsca (w 2015 miejsce 17.). Numerem dwa w Śląskiem jest Politechnika Śląska w Gliwicach, która w tej edycji rankingu zajęła 19. pozycję (rok temu miejsce 22.). W pierwszej trójce znalazł się jeszcze Śląski Uniwersytet Medyczny, który w zestawieniu krajowym uplasował się na 30. miejscu (rok temu miejsce 31.).

Kolejne uczelnie ze Śląskiego zajęły miejsca dalekie od podium. Politechnika Częstochowska uplasowała się na 43. pozycji, tym samym spadła o jedno miejsce (rok temu 42. pozycja). Na 47. miejscu znajdziemy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W porównaniu do zeszłego roku jest to wynik o 3 miejsca gorszy (w 2015 UE był na 44. pozycji).

W pierwszej 100 znajdziemy jeszcze cztery naszych przedstawicieli - Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej (wszystkie w przedziale 71-80 miejsc) oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową im. W. Korfantego w Katowicach.
tegoroczna edycja rankingu jest dla nas wyjątkowo udana. Większość uczelnie z regionu awansowała w rankingu, do tego dwóm z nich kapituła przydzieliła nagrody specjalne. Nagrodę Awans 2016 otrzymują placówki, które zanotowały szczególny postęp. W grupie uczelni akademickich otrzymał ją Uniwersytet Śląski, który awansował o 4 miejsca. Zaś w grupie niepublicznych uczelni magisterskich nagrodę otrzymała Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, która awansowała o 3 miejsca (awans z 12. na 9.).

W tym roku zwyciężył Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kapituła brała pod uwagę prestiż, umiędzynarodowienie, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia.

W skład kapituły rankingu weszli: prof. dr hab. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Kapituły Rankingu, prof. dr hab. Marek Safjan, sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, honorowy przewodniczący Kapituły, prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski, były dyrektor NCBiR, były rektor-komendant WAT, prof. dr hab. Marek Rocki, senator RP, były przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, były rektor SGH, prof. dr hab. Franciszek Ziejka, były rektor UJ, prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko, były rektor Akademii Medycznej w Warszawie, dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, Włodzimierz Kiciński, kurator Banku BPS S.A., były prezes Nordea Bank Polska, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, były prezes PAP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni