MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport finansowy GKS Katowice. Jak wygląda sytuacja klubu?

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Lucyna Nenow / Polska Press
GKS Katowice jest notowany na giełdzie newconnect, co wiąże się z obowiązkiem publikowania raportów finansowych. Właśnie ukazał się bilans za pierwszy kwartał 2020. Co z niego wynika?

Raport finansowy GKS Katowice za pierwsze trzy miesiące 2020 roku wykazał zysk netto w wysokości 2.653.985,8 zł. W praktyce oznacza to, że klubowi tyle zostało z dotacji otrzymanych od miasta. Dla porównania warto dodać, że na dzień 31 grudnia 2019 w tej rubryce widniała strata 5.786.075,93 zł.

- To efekt wprowadzonych przez nasz działań mających na celu osiągnięcie oszczędności. Musimy tak postępować, bo po pierwsze w zdecydowanej większości mamy do czynienia z pieniędzmi publicznymi, a po drugie ta pomoc będzie w tym roku niższa, co ma między innymi związek z obecną sytuacją - przyznaje prezes klubu, Marek Szczerbowski.

Jak wynika z raportu "W dniu 10 stycznia 2020 r. Spółka zawarła z Miastem Katowice umowę, mocą której Miasto Katowice zobowiązało się do przekazania na wsparcie realizacji zadania „Organizacja uprawiania sportu w 2020 roku” dotacji w wysokości 11.200.000,00 zł.".

Pod koniec marca miasto zatwierdziło przekazanie dla klubu kolejnych 3.000.000 zł.

Cały raport finansowy GKS Katowice za I kwartał 2020 znajdziecie TUTAJ

Przypomnijmy, że w lutym szef klubu stwierdził bez ogródek:- Z punktu widzenia analizy budżetowej każda z naszych sekcji to oddzielny klub. Biorąc pod uwagę plan budżetowy jesteśmy zabezpieczeni do 30 czerwca. Co dalej? Musimy być przygotowani na różne scenariusze. Mój będzie wynikał z tego, jakie decyzje podejmie miasto. Na razie mamy cztery sekcje i jedziemy!

Utrzymanie dyscypliny finansowej paradoksalnie ułatwiła epidemia koronawirusa. Sezon hokeistów i siatkarzy został zakończony dużo wcześniej niż planowano, piłkarze i piłkarki otrzymują obniżone wynagrodzenia. Sytuacja jest jednak napięta, zwłaszcza na linii klub - siatkarze. Zawodnicy i zwolniony szkoleniowiec atakują GKS w mediach społecznościowych, oskarżając go o działania co najmniej nieetyczne. Według naszych informacji kością niezgody jest m.in. niewypłacenie premii za szóste miejsce. W kontraktach był jednak zapis, że zawodnicy i sztab otrzymają pieniądze za taką lokatę, ale zajętą po fazie play-off, a ta się nie odbyła i z tego faktu skorzystał klub odmawiając przelania pieniędzy.

Bądź na bieżąco i obserwuj

W zestawieniu raportów ESPI ukazał się natomiast następujący komunikat:

"Zarząd Spółki GKS GieKSa Katowice S.A. z siedzibą w Katowicach _"Emitent"_ informuje, że w dniu 28 kwietnia 2020 r. złożył spółce Copernicus Securities S.A. z siedzibą w Warszawie pisemną propozycję rozwiązania za porozumieniem Stron, z dniem 30 kwietnia 2020 r., umowy o pełnienie funkcji animatora rynku na rynku NewConnect zawartej w dniu 08 grudnia 2016 r. ".

Czy to oznacza wycofanie się klubu z Bukowej z giełdy?

- Absolutnie nie. Nowe przepisy nie nakazują już posiadania animatora, więc z niego rezygnujemy. Ten wymóg wiązał się z określonymi kosztami, więc dzięki temu posunięciu zaoszczędzimy kolejne pieniądze - wyjaśnił prezes Marek Szczerbowski.

Szef klubu z Bukowej zapowiada jednocześnie, że w przyszłym sezonie wystartują wszystkie obecne sekcje GKS-u.

Polska się śmieje

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera