Raport NIK: Polska nie radzi sobie z ogromnym napływem cudzoziemców

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Administracja publiczna nie radzi sobie z obsługą lawinowo rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Administracja publiczna nie radzi sobie z obsługą lawinowo rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Administracja publiczna nie radzi sobie z obsługą lawinowo rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Według NIK czas legalizacji pobytu obcokrajowców w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata. Nie wiadomo też, czy osoby niebezpieczne zawsze opuszczają Polskę zgodnie z nakazem.

Od kilku lat obserwujemy lawinowo rosnąca liczbę obywateli innych państw, głównie ze Wschodu, rozpoczynających pracę w naszym kraju. W latach 2014-2018 cudzoziemcy złożyli łącznie blisko 732 tys. wniosków o legalizację ich pobytu w Polsce, w tym ponad 649 tys. dotyczyło pobytu czasowego, a blisko 69 tys. pobytu stałego oraz blisko 14 tys. pobytu rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcia wydano w 560 tys. przypadków - blisko 474 tys. cudzoziemców otrzymało decyzję pozytywną (84,5 proc.).

Rynek pracy korzysta

Imigranci mogą być sposobem na częściowe rozwiązanie niedoborów na rynku pracy, gdyż niski przyrost naturalny, starzenie się społeczeństwa, a także znaczna liczba Polaków przebywających za granicą skutkują coraz większymi brakami siły roboczej. Specjaliści rynku pracy wskazują, że w 2030 r. pracodawcy będą mieli problemy z obsadzeniem co piątego stanowiska pracy. Na 20 mln potrzebnych pracowników pracować będzie ok. 16 mln osób. Do 2050 r., aby utrzymać obecny poziom zatrudnienia w polskiej gospodarce, musiałoby w niej pracować ok. 8 proc. cudzoziemców.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pracodawcy: potrzebujemy szybko 2,5 mln imigrantów. Bez kolejnej fali pracowników z zagranicy Polska stanie?

Administracja publiczna sobie nie radzi

Z danych Izby wynika, że w latach 2014-2018 do urzędów wojewódzkich w całej Polsce wpłynęło łącznie ponad 910 tys. wniosków o zezwolenie na pracę, z czego w 2014 r. było ich prawie 47 tys., a w 2018 r. już blisko 367 tys. W urzędach pracy zarejestrowano łącznie ponad 5,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Przy czym ich liczba wzrosła czterokrotnie: z 387 tys. w 2014 r. do ponad 1,5 mln w 2018 r.

Kontrola 264 spraw dotyczących wydawania cudzoziemcom przez wojewodów zezwoleń pobytowych, na pracę, a także dokumentów podróży, wykazała nieprawidłowości w aż 187 spawach (blisko 71 proc. zbadanych spraw). Błędy dotyczyły wszystkich skontrolowanych urzędów wojewódzkich.

Skąd pochodzą cudzoziemcy pracujący w Polsce? Sprawdź, co wi...

Nieprawidłowości dotyczyły w szczególności ustalania daty wszczęcia postępowania administracyjnego niezgodnie z prawem (73 sprawy) oraz podejmowania pierwszej czynności w sprawie już z opóźnieniem, co powodowało ich przewlekłość (10 spraw). Opóźnienia sięgały do 345 dni. W 42 sprawach prowadzono postępowania z naruszeniem terminów przewidzianych w przepisach prawa. W skrajnym przypadku decyzja została wydana po 1 259 dniach od złożenia wniosku, tj. po ponad trzech latach. Dodatkowo w 15 sprawach organ pozostawał w bezczynności, pomimo dysponowania wystarczającym materiałem dowodowym, pozwalającym na jej zakończenie - bezczynność trwała od dwóch miesięcy do dwóch lat i ośmiu miesięcy.

Średni czas prowadzenia postępowań w urzędach wojewódzkich w sprawie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP systematycznie wydłużał się. W 2018 r. wynosił od 116 dni (województwo lubelskie) do 328 dni (województwo dolnośląskie), choć co do zasady powinny się one zakończyć najpóźniej do 90 dni. W województwie pomorskim czas oczekiwania zwiększył się z 76 dni (w 2014 r.) do 316 (w 2018 r.), w mazowieckim z 70 do 198, w wielkopolskim z 69 do 257, w łódzkim z 53 do 224, śląskim z 68 do 201, a w małopolskim z 53 do 149 dni.

CZYTAJ TEŻ: Zarobki Ukraińców w Polsce. Czy imigranci z Ukrainy zarabiają tyle samo co Polacy?

Opieszałość MSWiA?

NIK podkreśla, że poprzednio obowiązujące dokumenty o strategicznym charakterze (od lipca 2012 r. do października 2016 r.), zostały uznane za nieadekwatne do sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej Polski. Zdanie Izby minister spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialny za sprawy cudzoziemców i koordynację działań związanych z polityką migracyjną państwa, „działając opieszale nie opracował nowego dokumentu, który - jak sam minister wskazał - określałby zakres koordynacji i spójności działań instytucji odpowiedzialnych za politykę migracyjną państwa oraz wskazywał kierunki jej kształtowania”. Podjęto wprawdzie działania zmierzające do jego opracowania, jednak nie zakończyły się one powodzeniem.

CZYTAJ TEŻ: Już 400 tys. cudzoziemców oficjalnie osiadło w Polsce na dłużej. Połowa z nich to Ukraińcy. Pokochali Warszawę, Poznań i Kraków

Nie wiadomo, czy osoby niebezpieczne opuszczają Polskę

Izba wskazuje też, że w MSWiA nierzetelnie monitorowano proces wykonywania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu. W latach 2016-2018 minister spraw wewnętrznych i administracji wydał łącznie 12 takich decyzji. Przesłankami były obawy, że osoby te mogą prowadzić działalność terrorystyczną (10 decyzji) lub szpiegowską (dwie decyzje).

Tymczasem w pięciu na sześć skontrolowanych spraw, nie dysponowano informacjami Straży Granicznej, czy cudzoziemcy faktycznie opuścili terytorium RP. Wiedzę o tym czerpano przede wszystkim z kontaktów roboczych pracowników MSWiA z pracownikami Straży Granicznej. Nie było to jednak odpowiednio udokumentowane. W wyniku kontroli NIK Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował o zmianie praktyki polegającej na roboczym informowaniu o wykonaniu decyzji, na rzecz udokumentowanego przekazywania informacji przez Straż Graniczną.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Koronawirus: sprawdź czy Twój powiat jest "czerwony".

Wideo

Materiał oryginalny: Raport NIK: Polska nie radzi sobie z ogromnym napływem cudzoziemców - Polska Times

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mm

Jeden z największych problemow PL - to nieudolna, slabo oplacana (zwykli urzędnicy) administracja. Polityków interesuje wygrywanie wyborów głównie przez przekupywanie społeczeństwa i wstawianie "swoich" na wyższe stołki. Po prostu dzieje się to w PL działo się często-wewnatrzkrajowa kłótnia i podziały, zamiast pragmatyczne i dlugofalowe działania żeby ludziom żyło się lepiej inaczej niz tylko przez rozdawnictwo publicznej kasy.

G
Gość

Kiedy PiS POgoni Pokracznego Prezesa NIK? Co raz puszcza bąki na władzę. A Ta nasza władza jest głucha na brużdżenie.

k
kasienka

Kwiatkowski, który powinien dawno siedzieć POpisuje się na koniec kadencji

G
Gość
2019-08-07T13:22:24 02:00, Gość:

Całe szczęście że PiS chociaż częściowo zatrzymał falę emigrantów.

2019-08-07T19:02:20 02:00, Gość:

buhahahaha - co zrobił?

Podobno Niemcy otwierając granicę wywołały kryzys migracyjny, Szwecję zalewa masowa migracja, Polska nie przyjmuje

A naprawdę?

Niemcy

2015 194813

2016 504849

2017 535446

Szwecja

2015 110623

2016 146740

2017 129754

Polska

2015 541583

2016 585969

2017 683228

http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=migr_resfirst

Bzdury

G
Gość

Tu nie chodzi tylko o Ukraińców bo idzie fala z południowych republik byłego ZSRR oraz inne przybłędy już tu się szykują ,, nie wiem kto ich tu wszystkich wpuszcza i kto to wszystko kontroluje ale pewnie kasa z tego jest i ciekawe co z tego będzie ale nie widzę tego na różowo

G
Gość

Po to by bandziory którym solidarni patrioci rozdali Polskę i majątek jaki miał trafić do narodu bo to on go wypracował, zarobili fortuny na swoich lewych biznesach , pralniach przyjmuje się kolejnych nazich przyjaciół. a POTEM BĘDZIE "UKRAIŃSKIE WOLNE MIASTO W-WA" ...

G
Gość

a gdzie najważniejsza informacja z Wrocławia ???

"W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu przyjęte rozwiązania proceduralno-organizacyjne przy przyjmowaniu i rozpatrywaniu wniosków składanych przez cudzoziemców były sprzeczne z zasadą równego traktowania stron i stanowiły potencjalne pole do rozwoju mechanizmów korupcjogennych. W urzędzie tym umożliwiono, głównie tzw. klientom strategicznym, tj. cudzoziemcom wykonującym pracę na rzecz inwestorów zagranicznych, zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych, złożenie wniosków poza systemem kolejkowym. W takim „trybie” przyjmowano średnio ok. 300 cudzoziemców miesięcznie, którzy wbrew uznanej w urzędzie zasadzie procedowania wniosków zgodnie z chronologią ich wpływu, mieli możliwość uzyskania wcześniejszego rozstrzygnięcia sprawy, w porównaniu do pozostałych klientów, którzy nie mogli skorzystać z tej uprzywilejowanej ścieżki. Także na etapie rozpatrywania wniosków stosowano rozwiązania, wskazujące na traktowanie w sposób uprzywilejowany wybranych grup cudzoziemców. Przeprowadzona w trakcie kontroli analiza 54 wniosków pobytowych, których rozstrzygnięcie zakończyło się wydaniem decyzji pozytywnej wykazała, że w 18 przypadkach (w tym 16 z lat 2017-2018) postępowania te zakończyły się w terminach znacznie krótszych niż średni ich czas prowadzenia w urzędzie. ... Należy podkreślić, że działalność organów administracji publicznej powinna opierać się o zasadę przejrzystości i równego traktowania stron postępowania. Wskazane wyżej przykłady przeczą tym fundamentalnym zasadom, naruszając jednocześnie zaufanie obywateli do władz publicznych. Delegatura NIK we Wrocławiu przekazała wystąpienie pokontrolne z kontroli w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu do Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu."

G
Gość
2019-08-07T13:22:24 02:00, Gość:

Całe szczęście że PiS chociaż częściowo zatrzymał falę emigrantów.

buhahahaha - co zrobił?

Podobno Niemcy otwierając granicę wywołały kryzys migracyjny, Szwecję zalewa masowa migracja, Polska nie przyjmuje

A naprawdę?

Niemcy

2015 194813

2016 504849

2017 535446

Szwecja

2015 110623

2016 146740

2017 129754

Polska

2015 541583

2016 585969

2017 683228

http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=migr_resfirst

k
konrad

To my nigdy KRUSowców nie uaktywnimy zawodowo skoro w ich miejsce parę milionów Ukraińców sprowadzamy.

I co my z tego mamy.

KRUSowca i tak mus nam utrzymywać a i na Ukraińców socjal łożyć musimy.

G
Gość
2019-08-07T12:28:01 02:00, Gość:

a urzedniki co 15 minut przerwa na kawe ,niestety takie fakty

połowa spożycia kawy w polsce to urzędy ;)

G
Gość

W artykule to powiało optymizmem. W przypadku dolnośląskiego czas załatwiania już teraz przekracza rok ( podobno tylko studenci mają wszystko nieco szybciej). Ogólnie urzędy kompletnie nie radzą sobie z załatwianiem spraw, a terminy urzędowe są tylko terminem który wszystkich rozsierdza i jest tylko kompletnie niezobowiązującą sugestią. Ogólnie imigracja do PL to jakaś kompletna porażka :D Współczucia dla wszystkich imigrantów!

G
Gość

Całe szczęście że PiS chociaż częściowo zatrzymał falę emigrantów.

G
Gość

Wpuszczajcie ludzi ze wschodu! Zielone ludziki-mówi wam to coś!

G
Gość

a urzedniki co 15 minut przerwa na kawe ,niestety takie fakty

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3